En Sıcak Konular

Uzayda yaşam için yeni bir ışık

0 0 0000 00:00 tsi
Uzayda yaşam için yeni bir ışık Amerikalı gökbilimciler, ilk kez Güneş gibi bir yıldızın çevresinde dönen bir gezegenin atmosferinin bileşenlerini analiz ettiklerini açıkladılar.

     NASA'nın Goddard Space Flight Center adlı araştırma merkezinden Jeremy Richardson ve ekibi, Nature dergisinde yayınladıkları makalede, HD 209458b adı verilen dışgezegenin (Güneş Sistemi dışındaki gezegen) atmosferinde, büyük olasılıkla bulutları oluşturan silikat tozlarının izlerini belirlediklerini söylediler.
      HD 209458b'nin kendi güneşi çevresinde çok kısa mesafede dönen bir gaz devi, bir ''sıcak Jüpiter'' olduğunu belirten bilim insanları, bu gezegenin yıldızına, Merkür'ün Güneş'e olduğundan 10 kez daha yakın olduğunu kaydettiler.
      Gözlemlerini 400 milyon dolar değerindeki Spitzer uzay teleskobuyla yapan bilim insanları, yer kabuğunu oluşturan ve bir silisyum ve oksijen karışımı olan silikatın dışında, henüz belirleyemedikleri ancak metan olduğunu düşündükleri bir bileşeni saptadıklarını bildirdiler.
      En önemli bulgularının suyun varlığına rastlamamış olmaları olduğunu belirten Richardson, ''Teorisyenler bize suyun olabileceğini söylediler, ancak bir rastlamadık. Bu bir gizem'' dedi.
      Bilinen 200'den fazla dış gezegen içinde kendi yıldızı önünden düz geçiş yapan 14 gezegenden birisi olan ve yüzey sıcaklığı 800 dereceye ulaştığı tahmin edilen HD 209458b'nin ışın tayfını ölçen araştırmacılar, bu yöntemle gezegenin bileşenlerini ve gazlarını tespit etmeyi başardılar.
      NASA'dan Carl Grillmair başkanlığında bir başka ekip de, benzer sonuçlara, HD 189733b adı verilen dışgezegeni inceleyerek ulaştı.


milliyetBu haber 61 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,882 µs