En Sıcak Konular

ABD'li komutandan 'İncirlik sitemi'

0 0 0000 00:00 tsi
ABD Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Michael Moseley, ABD'nin Irak savaşı sırasında İncirlik üssünü kullanamamaları nedeniyle hava harekatının daha zor gerçekleştiğini söyledi.

Moseley, Yabancı Basın Merkezi'nde düzenlediği brifingde, İncirlik'ten savaşta yararlanılamamasının ABD'nin harekat planlarını olumsuz etkileyip etkilemediğini sorulması üzerine, "Dürüstçe konuşmak gerekirse İncirlik'i kullanabilseydik işler daha kolayca ve hızlı yürürdü. Benim işim de kolaylaşırdı, çünkü ben o dönemde (Irak'tan sorumlu) Merkez Komutanlığında hava komutanıydım” dedi. Moseley, halen İncirlik'ten Irak bağlantılı olarak yararlandıklarına işaret ederek bundan onur duyduklarını vurguladı.

ABD Hava Kuvvetlerinin, halen Irak içinde üç askeri üssü ve Bağdat uluslararası havaalanını kullandığına işaret eden Moseley, İncirlik'ten yararlanmalarının işlerini kolaylaştırdığını kaydetti. Moseley, Türk ve Amerikan Hava Kuvvetleri arasındaki ilişkilerin nasıl olduğunun sorulması üzerine de "Türk HavaKuvvetleri ile ilişkilerimize gerçekten değer veriyorum. Bu, değerli ve güvenilir bir ilişki" dedi.

ABD, İncirlik'in Irak savaşında kullanılamaması üzerine bu üsteki savaş uçaklarını geri çekmişti. Ancak geçen haftalardan itibaren Almanya'da konuşlu Amerikan F-16 filoları, eğitim amaçlı olarak İncirlik'ten yeniden yararlanmaya başladı.

hürriyetBu haber 185 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,018 µs