En Sıcak Konular

İstihbarattan 440 bin izleme talebi

0 0 0000 00:00 tsi
İstihbarattan 440 bin izleme talebi İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesi, İngiliz istihbarat birimlerinin 15 ayda 439 bin kişinin telefon, elektronik posta ve mektup haberleşmelerinin izlenmesi talebinde bulunduğunu yazdı.

Bu rakamı istihbarat birimlerinin faaliyetlerini izlemekle görevli müfettişlerin raporuna dayandıran Times gazetesi, haberi manşetinden, "İzleme talepleri 450 bine vurdu ve büyük bir özel hayata müdahale tartışması ortaya çıktı" diye verdi.
Raporda, izleme ve dinleme sırasında 4 bine yakın hata yapıldığına da işaret eden müfettişler, hatalardan 67'sinin izlenen kişilerin iletişimine doğrudan müdahale şeklinde yapıldığına dikkat çekti.
 
Rapor yazarı Sir Swinton Thomas, bu rakamı 'kabul edilemez oranda yüksek' olarak, insan hakları savunucuları da 'özel yaşama tüyler ürpertici müdahale' olarak niteledi.
 
Özel hayata müdahale suçlamalarına sözcüsü aracılığıyla yanıt veren İçişleri Bakanlığı ise dinleme ve izleme taleplerinin sayısının daha önce hiç açıklanmadığını, bunun ilk kez olduğunu hatırlattı.
 
Sözcü, dinleme ve izleme taleplerinin sadece 'çok hassas durumlarda' yapıldığını ve bunun da bakanın onayıyla mümkün olabildiğini bildirdi.
 
Sözcü ayrıca, dinleme ve izleme sürecindeki hataların büyük bölümünün elektronik posta adreslerinin ve telefon görüşmelerinin listesinin elde edilmesinde yapıldığını, elektronik posta mesajlarının içerikleri veya doğrudan telefon dinleme faaliyetleri sırasında hiç hata yapılmadığını savundu.
 
Raporda, MI5, MI6 ve Cheltenham'daki dinleme servisi GCHQ başta olmak üzere 52 emniyet müdürlüğü, 475 belediye ve aralarında Ağır Dolandırıcılık Masası'nın da bulunduğu 108 diğer kuruluşun izleme dinleme ve benzeri faaliyetleri incelendi.

CNNTurkBu haber 61 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,959 µs