En Sıcak Konular

Evren: ‘Dünyayı başınıza geçiririz!..’

0 0 0000 00:00 tsi
Evren: ‘Dünyayı başınıza geçiririz!..’ Diyarbakır’ın eski Belediye Başkanı Mehdi Zana, 1979 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve kuvvet komutanlarının, kenti ziyaretleri sırasında eşi Leyla Zana’nın da bulunduğu bir yemekte aralarında yaşanan 'Hepimiz Ermeniyiz' slo

Mehdi Zana, belediye başkanlığından alınıp 11 yıl hapis yatmasına neden olacak 12 Eylül müdahalesine 1 yıl kala Diyarbakır’da yaşanan olay, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Evren ve kuvvet komutanlarının bölgeye yaptıkları gezi sırasında meydana geldi.

Leyla’yı yemeğe götürdüm…

“1979’du. Genelkurmay Başkanı Kenan Evren, diğer kuvvet komutanları Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya, Sedat Celasun ve Bülent Ulusu, eşleriyle birlikte Diyarbakır’a gelmişlerdi. Üç gün boyunca bölgeyi gezdiler. Protokol gereği verilen davetlerde ben de olmalıydım. İlk günün akşamı Leyla’yı da alarak 7. Kolordu Komutanlığı’na ait orduevine gittim. Komutanlar da eşleriyle geldiler. Tanışma faslından sonra ayaküstü sohbet ediyorduk. Vali Yılmaz Tümtürk ve Başsavcı da vardı.

Dünyayı başınıza geçiririz

Batman’a gitmişlerdi gündüz. Bir ara Kenan Evren, ‘Yahu Reis, Batman halkı bize ters ters bakıyordu. Bu ne biçim iş’ diye sordu. ‘Zannetmem Paşam. Size öyle gelmiş olmalı’ dedim. Bu kez Nurettin Ersin, ‘Yahu biz yalan mı söylüyoruz’ dedi. Kenan Evren, TPAO İşletme Müdürlüğü’nde yemek verildiğini, yemeğe belediye başkanının katılmadığından söz etti. Batman Belediye Başkanı mazeret bildirmiş. Yatağından kaldırıp, yemeğe zorla götürmüşler. Kenan Evren, ‘Kendine bak arkadaş. Aklınızı başınıza alın. Gürültü mürültü yok. Bu olaylara son verilsin. Bak, dünyayı tas eder başınıza geçiririz, ona göre’ dediğini söyledi.

Hayır, biz kürdüz…

O sıra Ersin Paşa, ‘Hepimiz Türküz’ dedi. ‘Hayır Paşam. Biz Kürdüz, siz Türksünüz’ dedim. Ersin tekrarladı: ‘Hepimiz Türküz.’ Ben de ısrar ettim. ‘Hayır biz Kürdüz, siz Türksünüz.’ Evren lafı değiştirdi ve ‘Galiba yemek hazır. Masaya oturalım’ dedi.

Zana, “Paşaları, ‘bir çayımızı içmeye belediyeye buyurun’ diye davet ettim. ‘Hayır olmaz, sen bizi karşılamaya gelmedin, biz de gelmeyiz’ dediler. Kısa bir süre sonra da darbe oldu” diye konuştu.

HürriyetBu haber 107 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,170 µs