En Sıcak Konular

Herkes ‘TAV’a geldi: 5 milyar dolar!

0 0 0000 00:00 tsi
Herkes ‘TAV’a geldi: 5 milyar dolar! Atatürk Havalimanı'nı işleten TAV'a halka açılımında yerli ve yabancıdan 5 milyar doları bulan talep geldi. Piyasa değeri 1.7 milyar dolara ulaşan TAV, halka arzda 320 milyon dolar topladı. Bu tutardaki hisseyi satın almak için çoğunluğu yabancı fonlar,

Türk piyasalarına akan yabancı sermayeden TAV da payını aldı. Piyasa değeri 1.7 milyar dolara ulaşan TAV, halka arzda 320 milyon dolar topladı. Bu tutardaki hisseyi satın almak için çoğunluğu yabancı fonlar, 5 milyar dolarlık ilgi gösterdi. TAV'ın 10 YTL'ye satılan hisseleri, cuma günü İstanbul Borsası'nda işlem görmeye başlayacak.

5 milyar $ TAV'a koştu değeri 1.7 milyar $ oldu

Küresel piyasalardaki para bolluğundan TAV halka arzı da payını aldı. TAV halka arzına yabancıdan 18 kat, yerliden 10 kat talep geldi. Hisseler 10 YTL'den cuma günü borsada.

Dünya piyasalarındaki 'bahar' havası TAV'ın halka arzına da olumlu yansıdı.TAV Havalimanları Holding'in (TAV) halka arzında toplam 5 milyar dolarlık talep geldi. TAV hisselerinin halka arz fiyatı 10 YTL olarak belirlendi.

Yoğun talep üzerine ek satış ile birlikte halka arz oranı yüzde 18.4 oldu. TAV hisselerinin İMKB Yönetim Kurulu kararına bağlı olarak 23 Şubat 2007 tarihinde İMKB'de işlem görmeye başlayacak. TAV'ın 10 YTL fiyat üzerinden halka arzda piyasa değeri yaklaşık 1 milyar 740 milyon dolar olurken, halka arz büyüklüğü de 320 milyon doları buldu.

Halka arzda yurtiçinden 10 kat talep geldiği ifade edilirken, yabancı kurumsal yatırımcı talebinin 18 kata ulaştığı bildirildi. Garanti Yatırım'dan TAV halka arz sonuçlarına ilişkin yapılan açıklamada, şirketin mevcut 232 milyon 500 bin YTL nominal değerli sermayesinin 242 milyon 187 bin 500 YTL'ye artırılacağı, artırılan 9 milyon 687 bin 500 YTL nominal değerli payları ile mevcut hissedarlara ait toplam 29 milyon 62 bin 500 YTL nominal değerli payların toplamı olan 38 milyon 750 bin YTL nominal değerli payların halka arz edildiği bildirildi.

Halka arzın yüzde 69'una denk gelen 26 milyon 737 bin 500 YTL nominal değerli payların yurtdışı kurumsal yatırımcılara tahsis edildiği, toplam 149 yurtdışı kurumsal yatırımcıdan 18 kat talep geldiği belirtilen açıklamada, halka arz edilen payların, yüzde 30'una denk gelen 11 milyon 625 bin YTL nominal değerli payların yurtiçi küçük bireysel yatırımcılara tahsis edildiği, toplam 18 bin 428 yurtiçi bireysel yatırımcıdan 10.3 kat geldiği bildirildi.

'Artık ölçülebilir şirketiz'…

TAV Havalimanları Holding CEO'su Sani Şener, halka arz ile ilgili olarak "Bu başarıyı bekliyorduk. Burada önemli olan bizim artık daha ölçülebilir bir şirket olmamız. İhalelere girerken halka açık firmanın profili çok farklı oluyor, daha yüksek oluyor" dedi.

TAV halka arzında hasılat 320 milyon $. Halka arz fiyatı 10 YTL. Borsada işlem görme günü 23 Şubat. Halka arz oranı % 18.4. Toplam talep 5 milyar $. Yabancı talep 18 kat. Yerli talep 10 kat. Halka arzda piyasa değeri 1 milyar 740 milyon $. Halka arzda hasılat 320 milyon $.

SabahBu haber 133 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,138 µs