En Sıcak Konular

Alarm: Emniyet'ten kamuya biyolojik tehdit uyarısı

0 0 0000 00:00 tsi
Alarm: Emniyet'ten kamuya biyolojik tehdit uyarısı Emniyet, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına biyolojik saldırı uyarısı yaptı… Şarbonlu mektup, koli ve paketlere karşı alınması gereken önlemler hakkında kamu kurumlarına ayrıntılı bilgi veren Emniyet, ihbar mı aldı?

Emniyet kamu kurumlarına  biyolojik tehdit uyarısında bulundu. Elde kötü ve hatalı yazılmış, ağır ve şişkin, iade adresi bulunmayan bantlı mektuplara karşı dikkatli olunması istendi. Şüpheli paketlerin, paniğe sebep olmadan imha edilmesi için hazırlanan kılavuzda, şüphelenilen paketlere karşı yapılması gerekenler sıralandı. Buna göre, şüpheli paket alındığında paniğe kapılmadan yapılması gerekenler şöyle sıralanıyor: Öncelikle ağız ve burnu kapatan toz maskesi ve plastik eldiven kullanılacak. Zarf sallanmayacak ve şüpheli mektubun içeriği dökülmeyecek. Şüpheli maddenin sızıntısını engellemek için plastik bir torba ya da benzer bir kaba konulacak. Ardından zarfın bulunduğu oda terk edilecek ve kapı kapatılacak. Şüpheli içeriğin yüze bulaşmasını engellemek için, eller sabun ve suyla iyice yıkanacak. Böyle bir durumun evde yaşanması halinde uzman ekiplerin gelmesi için 112, 155 ya da bulunulan il savunma müdürlüğü aranacak.

Kılavuzda, paket içindeki şüpheli maddenin dökülmesi halinde alınacak önlemler hakkında da bilgi veriliyor. Şüpheli maddeyle temas edilmeden ilgili kurumlara haber verilmesi isteniyor.

ZamanBu haber 137 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,556 µs