En Sıcak Konular

Ermenistan Cumhurbaşkanı Koçaryan: Türkiye özür dilemeli

0 0 0000 00:00 tsi
ERMENİSTAN Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan, Türkiye’nin sözde soykırımla ilgili olarak Ermenilerden özür dilemesi gerektiğini söyledi. Fransa’daki Ermenistan yılı dolayısıyla Paris’te çeşitli temaslarda bulunan Koçaryan, Le Figaro gazetesi

Koçaryan, gazetenin, Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından oluşan havanın Türk-Ermeni ilişkilerine nasıl yansıyacağı ile ilgili sorusunu, “Bu konuda farklı görüşler olsa da, ben bu saldırının ilişkileri çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Sorun daha derinlerde. Türk insanının tarihinden geliyor. İmparatorluklar her zaman özür dilemekten kaçındı. Bu durum şimdi de değişmiş değil" şeklinde yanıtladı.

‘ULUSLARARASI BİR KOMİSYON KURULMASINA ANKARA NEDEN KARŞI ÇIKIYOR?’

Koçaryan, Türkiye’nin sözde soykırım tartışmaları ile ilgili ortak bir tarih komitesi kurulması önerisini ise şu sözlerle değerlendirdi: “İki taraflı raporların düzenlenmesi tarihçilerin değil, yönetimlerin görevi. Bu yüzden Türkiye ile ön koşulsuz diplomatik ilişkiler kurmaya, hassas bir biçimde bütün soruların tartışılacağı, uluslararası bir komisyon oluşturmaya hazırız. Avrupa kıtasındaki ülkeler farklı geçmişlere sahip olsa da bu durum sınırların açılmasına, normal ilişkiler kurulmasına ve sorunların tartışılmasına bir engel değil. Asıl soru şu olmalı: Sorunlara iki taraflı çözümler bulunması için uluslararası bir komisyon kurulmasına Ankara neden karşı çıkıyor?"

‘TÜRKİYE’NİN AB ÜYESİ OLMASI, BİZİM DE AB İLE KOMŞU OLMAMIZ ANLAMINA GELİYOR’

Koçaryan Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili olarak da şöyle konuştu: “AB’ye üyelik süreci Türk halkının ciddi düzenlemelere girmesini öngörüyor. Bu durum, Türkiye’de azınlıklara karşı daha açık, daha toleranslı olunmasını, tarihin yeniden değerlendirilmesini sağlayacak. Öte yandan, Türkiye’nin üyeliği bizim AB ile sınır olmamız anlamına geliyor, bu da iyi bir şey. Ama vadeli bir üyelik istemiyoruz. Unutmayalım ki müzakereler Kıbrıs sorunu çözülmeden başlamadı."

‘İNKAR YASASI FRANSA’NIN İÇ SİYASETİ’

Koçaryan, Fransız meclisi tarafından kabul edilen ve Senoto’nun onayını bekleyen sözde soykırımın inkarını suç sayan yasa tasarısı ile ilgili olarak da, “Bu bizim inisiyatifimiz dışında gelişen bir şey. Ermeni cemaatlerinin çabalarının bir sonucu. Bu, Fransa’nın iç siyaseti. Uzlaşmacı bir formül bulacaklardır. Ama hiç şüphesiz, Ermenistan, soykırımın tanınması konusunda destekçidir" dedi. Ermenistan Cumhurbaşkanı, iki ülke arasındaki ilişkilerin en üst düzeyde olduğunu işaret ederek, Fransa’da Ermeni yılı düzenlenmesini de buna örnek olarak gösterdi.

‘KARABAĞ KONUSUNDA AZERBAYCAN’IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNDEN SÖZ ETMEK KOMİK’

Koçaryan, gazetenin Dağlık Karabağ ile ilgili sorusunu ise, "Her halk kendi bağımsızlığına sahip olmalı. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünden bahsetmek komik. Çünkü Karabağ SSCB’nin yıkılmasının ardından bağımsızlığını elde etti. Hiçbir zaman bağımsız Azerbaycan’ın bir parçası olmadı. Müzakerelerin hedefi, bir referandum ile Karabağ’ın bağımsızlığının tanınması olabilir" diye yanıtladı.

hürriyetBu haber 251 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,024 µs