En Sıcak Konular

İsrail, bulunan mescidi saklamış

0 0 0000 00:00 tsi
İsrail, bulunan mescidi saklamış İsrail'in Haremüşşerif'teki tarihi köprünün kullanılamaz hale geldiği gerekçesiyle başlattığı kazıların yapıldığı alanda, 3 yıl önce bir 'mescit' bulunduğu ortaya çıktı.

İsrail hükümetinin Haremüşşerif'teki tarihi köprünün kullanılamaz hale geldiği gerekçesiyle başlattığı ve dünyadaki Müslümanların tepkisine yol açan kazı çalışmalarının yapıldığı alanda, 3 yıl önce küçük bir "mescit" bulunduğu ortaya çıktı.

Filistinli gruplar, mescidin varlığının bulunduktan 3 yıl sonra ortaya çıkmasının, kazı çalışmalarını yürüten İsrail'in "bölgedeki İslam bağlantısını saklama niyetine dair Müslümanların duydukları korkuyu haklı çıkardığını" söyledi.

Medreseye ait
Associated Press'in (AP) haberine göre, İsrail'in yaklaşık iki hafta önce Haremüşşerif'e açılan kapılardan biri olan Mağrip Rampası'nda başlattığı kazı çalışmalarına ilişkin İsrail Eski Eserler İdaresi'nin internet sitesinde yayımlanan, Eski Eserler İdaresi Kudüs bölgesi baş arkeoloğu Yuval Baruç'un yazdığı makalede 3 yıl önce bulunan eserler şöyle anlatıldı:
"2004'te rampa çöktüğünde, güneye bakan ve mescide benzer, üzeri kubbeyle kaplı küçük bir bölme bulundu. Bazı uzmanlar buranın Mağrip Rampası'nda bulunan bir medresenin mescidi olabileceğini tahmin ediyor."
Eski Eserler İdaresi yetkilileri, söz konusu makalenin bu ayın başında köprü projesi için kazı çalışmalarının başladığı günlerde yayımlandığını belirttiler.

Kudüs'teki Haremüşşerif bölgesinin idari işlerinden sorumlu Müslüman Konseyi Başkanı Adnan Hüseyin, İsrail'in 3 yıl önce bulunan mescide dair haberleri saklamasına sert tepki gösterdi. Hüseyin, "Bu yerle ilgili bugüne dek hiçbir şey duymamıştık, İsrail sürekli bizden bir şeyler saklıyor" diye konuştu.

"Kudüs'teki Filistinlilerin Hakları için Eylemciler" adlı grup ise bulunan eserlerin kamuoyuna 3 yıl sonra açıklanmasının Eski Eserler İdaresi'nin "güvenilir olmadığını" kanıtladığını savundu. Kudüs'te Yahudilerle Müslümanların birlikte yaşama hakkını savunan İsrailli Yahudilerin oluşturduğu "Ir Amim" adlı grup adına konuşan Amos Gil de, "İdarenin amacı alandaki tüm eski eserleri bulmak değil, sadece Yahudilere ait olanları bulmak" dedi.

'Araştırılması gerek'

Associated Press'in sorularını yanıtlayan İsrailli arkeolog Baruç ise, "Mescitle ilgili olarak bugüne dek bir şey açıklanmadı çünkü bu odanın ne olduğu tam olarak açıklığa kavuşmamıştı" dedi.

Baruç, "dua odası" olarak tabir ettiği odanın tam olarak ne için kullanıldığının tespit edilebilmesi için odanın içindeki ve çevresindeki buluntuların daha iyi araştırılması gerektiğini de savundu.

MilliyetBu haber 239 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,083 µs