En Sıcak Konular

Hoca yine coştu: ‘Türkiye Lozan’ı ihlal ediyor!’

0 0 0000 00:00 tsi
Hoca yine coştu: ‘Türkiye Lozan’ı ihlal ediyor!’ Prof. Dr. Baskın Oran Süryani, Yezidi, Nasturi, Asuri, Keldani gibi toplulukların gayrimüslim olmalarına rağmen Lozan Antlaşması'ndaki haklarını kullanamadıklarını savundu.

SHP Ankara İl Örgütü'nün düzenlediği konferansta konuşan Oran, Lozan Antlaşması'nda gayrimüslimlerin sahip olduğu hakların tam olarak uygulanmadığını iddia ederek, “Türkiye Lozan Antlaşması'nı ihlal etmektedir. Özellikle antlaşmanın 40. maddesini” diye konuştu.

Lozan Antlaşması'nın öneminin Türkiye Devletini kurmuş olmasından kaynaklandığını belirten Oran, Anayasanın 90. maddesine göre uluslararası antlaşmaların kanunların üzerinde olduğunu hatırlattı.

Lozan Antlaşması'nda haklar tanınan grupların ayrı ayrı Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler olarak sayılmadığını belirten Oran, “Bu konuda, çok büyük bir yanlış anlaşılma var. Gayrimüslim azınlıklar Rumlar, Ermeniler ve Yahudilerden ibaretmiş gibi algılanıyor” diye konuştu. “1920'lerin sonunda bu konuda gizli bir İçişleri Bakanlığı genelgesi yayınlandığından şüpheleniyorum” diyen Oran, Süryani, Yezidi, Nasturi, Asuri, Keldani gibi toplulukların gayrimüslim olmalarına rağmen Lozan Antlaşması'ndaki haklarını kullanamadıklarını söyledi. Hak ve Özgürlükler Partisi (Hak-Par) yöneticilerinin kürtçe davetiye basılması sebebiyle ceza aldıklarını hatırlatan Oran, bu kararın Lozan Antlaşması'nın 39. maddesinin 4. fıkrasına aykırı olduğunu iddia etti.

HürriyetBu haber 129 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,237 µs