En Sıcak Konular

"Anadolu'nun nefesi arkamızda"

0 0 0000 00:00 tsi
Irak Türkmen Cephesi Başkanı Saadettin Ergeç, ''Şu anda yaşadıklarımız eski dönemde yaşadıklarımızdan daha da kötü ancak Anadolu'nun nefesini arkamızda hissediyoruz'' dedi.

Berlin Türk Alman İşadamları Derneği'nde (TDU) konuşan Ergeç, Irak'taki Türkmenlerin 1924'lerden beri katliamlara maruz kaldığını, baskılara karşı mücadele ettiğini ve bu mücadelelerinde Anadolu insanının desteğini her zaman hissettiklerini belirterek, ''Anadolu insanının nefesine arkamızda hissediyoruz'' dedi.
 
Ergeç, Kerkük'ün Türkmenlerin öncülüğünde özel statüsü olması gerektiğini ifade ederek, ''Herkes hakkını alsın. Biz diğer halkların haklarına saygılıyız. Ancak Kerkük'ün tarihine bakıldığında bu kentin bir Türk kenti olduğu görülür. Bu gemiyi bizim yürütmemiz gerekir'' diye konuştu.
 
"Demokrasi gelecek diye sevinmiştik"

Kerkük'teki nüfus yapısının bozulmasının şu anda yaşadıkları büyük bir sorun olduğunu belirten Ergeç, ''2003'te Irak'a demokrasi gelecek diye sevindik. Ama şu anda yaşadıklarımız eski dönemde yaşadıklarımızdan daha da kötü'' dedi.
 
Türkiye'nin Berlin Başkonsolosu Ahmet Nazif Alpman da, Türkmenlerin kaderinin Türkiye'yi ve yurtdışında yaşayan Türkleri yakından ilgilendirdiğini belirterek, ''Türkiye'nin Kuzey Irak'ta karşı karşıya kaldığı durum büyük meydan okumadır'' dedi.
 
Irak Anayasası'ndaki değişiklikler konusunda incelemeler yapmak üzere 12 kişilik Irak Meclisi milletvekillerinden oluşan heyetle Almanya'ya gelen Ergeç, pazar günü tekrar Irak'a dönecek.

CNNTurkBu haber 59 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,743 µs