En Sıcak Konular

Mars'ta su kanıtları...

0 0 0000 00:00 tsi
Mars'ta su kanıtları... NASA'nın Kızıl Gezegen'e gönderdiği en gelişmiş uzay aracı Mars Yörünge Kaşifi (Mars Reconnaissance Orbiter-MRO), Mars'ta su bulunabileceğine dair yeni kanıtlar gönderdi.

      Yörünge Kaşifi'nin gönderdiği görüntülerde, son derece gelişmiş yüksek çözünürlüklü kamerası HiRISE (High Resolution Science Imaging Experiment) ile çekilen, dev bir vadide koyu ve açık tonlu birbirini izleyen kaya katmanları dikkati çekiyor.
      Arizona Üniversitesi'nden bilim insanları, tortul kayalar arasında, birleşme noktası denilen bir dizi doğrusal kırık bulunduğunu ve bunların açık tonlu ''hale'' ile çevrili olduğunu belirttiler.
      Yörünge Kaşifi'nin geçtiği görüntüleri değerlendiren Chris H. Okubo'ya göre, bu ''hale'', sıvıların büyük olasılıkla suyun ana kayaç boyunca dolaştığını gösteriyor. Sıvıdaki minerallerin kayayı kuvvetlendirdiğini ve beyazlattığını söyleyen Okubo, sıvıdaki minerallerin bu bölgeyi diğerlerinden erozyona daha dayanıklı kıldığını belirtiyor.
      Okubo ve araştırmasında kendisine eşlik eden Alfred S. McEwen, Dünya'da bir kaya üzerinde bulunan yarığın etrafındaki beyazlaşmanın, yarık ve kaya boyunca dolaşan sıvılar arasındaki kimyasal etkileşimin açık bir göstergesi olduğuna işaret ettiler.
      Araştırmacılar, ayrıca yeryüzüne doğru uzanmış kaya katmanlarının, düzenli su, rüzgar ve volkanik faaliyetin geride bıraktığı materyal döngüsüne işaret ettiğini belirttiler.
      Bilim insanları, bulgularını Science dergisinin dünkü sayısında yayınladılar ve San Francisco'da düzenlenen American Association for the Advancement of Science yıllık toplantısında sundular.
      Bilim insanları, bir başka uzay aracı Küresel İncelemeci'nin (Mars Global Surveyor) gönderdiği fotoğrafları inceleyerek, Aralık'ta Mars'ın donuk yüzeyinde akarsuyun varolmuş olabileceğini açıklamışlardı.

milliyetBu haber 65 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,347 µs