En Sıcak Konular

Mussolini'ye ait 5 günlük bulundu

0 0 0000 00:00 tsi
İtalyan diktatör Benito Mussolini'nin tuttuğu sanılan 5 günlük, İsviçre'deki Como Gölü yakınlarındaki Bellinzano'da bir noterde bulundu.

Corriera della Sera gazetesinin haberine göre, eski başbakan Silvio Berlusconi'nin partisi Forza İtalia'dan senatör olan Marcello Dell'Utri, Nisan 1945'te Mussolini'nin Como Gölü yakınlarındaki Dongo'da yakalanmasında yer alan bir partizanın oğlu adına noter tarafından saklanan ve 1935-1939 döneminde diktatör tarafından tutulan 5 günlük defterini inceleme fırsatı bulduğunu açıkladı. Gazetecilere bu günlüklerin fotokopilerinden örnekler gösteren senatör, bunların gerçek olduklarına ikna olduğunu belirtti.

Basın mensupları tarafından görüşü alınan birçok tarihçi ise bu günlüklerin gerçekten Mussolini'ye ait olduğu konusunda şüpheleri bulunduğunu açıkladı. Bu dönemin uzmanlarından olan tarihçi Valerio Castronovo, 20 yıldır bu tür "sözde keşiflere" rastlandığını, ama bunların hiçbirinin gerçek çıkmadığını anlattı.

Senatör Dell'Utri, keşfiyle ilgili başka açıklama yapmayı kabul etmediğinden, günlüklerle ilgili tartışmaların süreceği yorumları yapılıyor. Senatör, Benito Mussolini ailesinden kişilerle bu günlüklerin telif hakları için pazarlık yaptığını, çünkü bu konuda kitap yazmayı planladığını söylüyor.

Gazetecilerin "Bu günlükler diktatörün kişiliği hakkında yeni bilgiler veriyor mu?" şeklindeki sorularına ise senatör, "Bunu kitabımda okursunuz" yanıtını verdi. Alman askeri kılığına girerek Almanya'ya kaçmaya çalışan Mussolini, 26 Nisan 1945, İtalyan partizanlar tarafından Como Gölü bölgesinde yakalanmış ve 2 gün sonra da öldürülmüştü.Bu haber 239 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,063 µs