En Sıcak Konular

Çakıcı’dan Can Dündar’a tehdit!

0 0 0000 00:00 tsi
Çakıcı’dan Can Dündar’a tehdit! Önce eski bir MİT’çi Alaettin Çakıcı’yı yanaklarından öptü. Bununla ilgili yorum yazan Can Dündar’a "kibar" uyarı gecikmedi. Çakıcı, Dündar’a “Akıllı olmanızı rica ediyorum” dedi ve sordu: "Senin adın Can mı Jean mı?

Alaattin Çakıcı, mektuplarında ideolojik sözcükler kullanan tutuklu ve hükümlülerin disiplin cezası aldığı, mektupların hiç gönderilmediği ya da sansürlenerek yollandığı F tipi cezaevinden, Milliyet gazetesi yazarı Can Dündar'a tehdit mektubu gönderdi. Adalet Bakanlığı'nın, üzerinde "görülüp-okunduğuna" yönelik bir ifade bulunmayan mektubun cezaevinden nasıl çıkarıldığını inceleyeceği öğrenildi.

Alaattin Çakıcı'nın ismi, Can Dündar'ın NTV'de yayımlanan "Neden" adlı programına katılan eski MİT'çi Nuri Gündeş'in açıklamalarıyla gündeme geldi. Gündeş, programda Çakıcı için "Dinliyorsa yanaklarından öperim, eğer devlete bir hizmeti varsa" dedi. Dündar da Gündeş'e, derin devletin kullandığı isimlerin niteliğine ilişkin sorular yöneltti.

F tipinden mektup

Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde tutulan Çakıcı, program nedeniyle Dündar'a tehdit mektubu gönderdi. Dündar'ın ofisine faksla yollandığı öğrenilen 4 sayfalık el yazısı ile kaleme alınmış mektupta, cezaevlerinde resmi kanaldan gönderilen mektuplarda bulunan "görüldü" ifadesinin bulunmaması dikkat çekti.

Çakıcı, ajanda sayfasına yazdığı mektupta şu ifadeleri kullandı:

"Siz ve bazı arkadaşlarınız, elinizdeki kalemleri kullanarak, sınır tanımadan kişilerin onuruna saldırma hakkını nereden alıyorsunuz? Savcı ve yargıç gibi işinize geldiği türde, tüm gayrı ahlâki kuralları kendi kişisel çıkarlarınız doğrultusunda yasal zeminlere taşıyorsunuz. Küresel medya patronlarının Türkiye'deki işbirlikçi elemanları olarak çeteleştiğinizi biliyor musunuz? Türkiye'nin son yaşadığı Hrant Dink şokunun yüzde 90'ının sorumluluğunun sizlere ait olduğunu biliyor musunuz? Merak ediyorum. Sizin adınız Can'mı Jean'mıdır?"

"Siz Alaattin Çakıcı'nın, ağzının ayarının sınır tanımadığını biliyor musunuz? Bakınız beyefendi! Lütfen yaptığınız işi insani ve mesleğinizin ahlaki kuralları çerçevesinde yapmaya çalışın ve akıllı olmanızı sizden rica ediyorum. Yine de beyefendilik bende kalsın. Selam, sevgi ve esenlikle."

Adalet Bakanlığı'nın mektubun nasıl gönderildiğini inceleyeceği öğrenildi. Alaattin Çakıcı'nın mektubu, cezaevinden normal kanallardan değil, avukatı aracılığıyla göndermiş olabileceği tahmin ediliyor.

ÇGD: Yazar tehdit altında

Çağdaş Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu da Dündar'ın programı nedeniyle tehdit edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek, İçişleri ve Adalet bakanlıklarının gerekli önlemleri almasını istedi.

MİLLİYETBu haber 234 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,073 µs