En Sıcak Konular

Zebari: Türkiye'ye dur denmeli 

0 0 0000 00:00 tsi
Zebari: Türkiye'ye dur denmeli  Hoşyar Zebari, Ankara'nın Kerkük konusunda Irak'ın iç işlerine karıştığını ileri sürerek, buna "dur" denmesini istedi. 

Irak'ın Kürt kökenli Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Ankara'nın Kerkük konusunda Irak'ın iç işlerine karıştığını ileri sürerek, buna "dur" denmesini istedi.

Irak'taki son gelişmeleri Suudi yetkililerle görüşmek üzere bir günlüğüne Suudi Arabistan'a gitmesi beklenen ve bu ziyaret öncesi başkent Bağdat'ta basına açıklamalarda bulunan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Türkiye'nin Kerkük politikasını eleştirdi.

Ankara'nın son dönemlerde Kerkük ile ilgili açıklamalarını "Irak'ın içişlerine müdahale" olarak nitelendiren ve Kerkük'ün Türkiye'nin bir kenti olmadığını söyleyen Zebari, bu sorunu Kerküklülerin halledebileceğini, başka dış güçlerin buna müdahale etmemesi gerektiğini söyledi.

Kerkük halkının, Federal Irak Anayasası çerçevesinde kendi sorunlarını çözebileceğini öne süren Irak'ın Kürt kökenli Dışişleri Bakanı Zebari, hiç kimsenin Irak'ın içişlerine karışmasına izin vermeyeceklerini anlattı. Ankara'nın bu tutumundan vazgeçmesini beklediklerini belirten Zebari, aksi taktirde karşı tarafa kendi tutumlarının da değişebileceğini belirtti.

Öte yandan Zebari, Suudi Arabistan'a yapacağı ziyarette, Kral Abdullah bin abdulaziz ile Irak'taki son gelişmeler ve ABD Başkanı George W. Bush'un Irakla ilgili yeni stratejisini ele alacak.
 
dünya bülteniBu haber 71 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,878 µs