En Sıcak Konular

Papadopulos Kıbrıs'ta egemenlik ilan etti!

0 0 0000 00:00 tsi
Papadopulos Kıbrıs'ta egemenlik ilan etti! Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, petrol tezgahını kullanarak Kıbrıs'ta egemenlik ilan etti! Papadapulos'un gaza geldiği yer ise Yunanistan oldu...

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Tasos Papadopulos, "denizde petrol ve doğal gaz aranması ve çıkarılması konusunun Rum kesiminin egemenlik hakkı olduğunu" savunarak, "bundan vazgeçmeyeceklerini" belirtti.

Papadopulos, Atina’da yayımlanan To Vima gazetesindeki demecinde, Akdeniz’de petrol aranması konusuyla Kıbrıs sorununa değindi."Kıbrıs’ın doğal zenginliğini değerlendirme hakkının Rum yönetimine ait olduğunu" iddia eden Papadopulos, Türk tarafının bu konuda hak iddia etmesini "tahrik" olarak nitelendirdi.
    
Papadopulos şöyle devam etti:

"Her ülkenin milli zenginliği, cemaatlere ya da vatandaş gruplarına değil, devlete aittir. Milli servet Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti denilen egemen devlete aittir. Milli zenginliği değerlendirmek de hükümetin işidir. Hükümetin bu zenginliği vatandaşlarına hangi yatırımlarla ve ne şekilde sunacağı konusu ise sonraki aşamalarda ele alınacak bir konudur." Denizdeki doğal zenginliğin ortaya çıkarılmadan bu zenginliğin ne şekilde paylaşılacağı konusunu tartışmanın "Kıbrıs’ın (Rum) egemenlik haklarının ipotek altına alınması anlamına geleceğini" öne süren Papadopulos, "petrol çıkarılıncaya kadar Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüm bulunacağına inandığını" da söyledi.
Papadopulos, "Araştırmalar olumlu sonuç verirse bunların değerlendirilmesi en az 6-7 yıl alabilir. Yasaları ihlal eden ya da tahrik eden taraf biz değiliz.
Eğer birileri, tahrik etme gücüne sahip olduklarını ve bu tavırlarından dolayı ortaya çıkan politik bedeli ödeyebileceklerini zannediyorlarsa ki burada (KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali) Talat’tan değil, Türkiye’den söz ediyorum, bunun sorumlusu biz değiliz. Ben ve bugünkü hükümet bu gibi baskılara boyun eğmeyeceğiz. Çünkü böyle bir şey yaparsak, devletin egemenliğini ve vatandaşların çıkarlarını kendimiz ipotek altına almış oluruz" dedi. KKTC Cumhurbaşkanı Talat’ın petrol konusunda Türk tarafının da hakları bulunduğuna ilişkin açıklamasıyla ilgili bir soruyu cevaplayan Papadopulos, "Sayın Talat’ın ya da ’işgal’ rejiminin temsilcilerinin tahrik ve küfürlerine cevap vermiyoruz" dedi.
      
Anlaşmalar
Petrol aranması ve çıkarılması konusunda Mısır ile Lübnan’ın, Rum kesimiyle imzaladıkları anlaşmalara sadık kalacaklarına dair her iki ülkeden de taahhütler aldıklarını belirten Papadopulos, bu konuda özellikle Mısır’ın kendilerine karşı son derece "dostane ve cömertçe" davrandığını söyledi. Papadopulos, Yunanistan’ın bu konudaki tavrıyla ilgili bir soru üzerine, "Atina ile son derece iyi ilişkiler içerisinde bulunduklarını ve Yunanistan ile Rum kesimi arasında ayrıca bir anlaşma imzalanması için neden ve ihtiyaç bulunmadığını" belirtti. Rum lideri, ABD’nin bu konudaki açıklamalarıyla ilgili olarak da "Washington’un bu konudaki görüşlerinin aslında 1982 yılında imzalanan Deniz Hukuku Anlaşmasının belirlediği çerçeveyi yansıttığını" öne sürdü.
Kıbrıs sorununa değinen Papadopulos, bu konuda ilerleme kaydedilebilmesi için, Türk tarafının Annan planında yer almayan bazı konuların yeniden müzakere edilmesini kabul etmesi gerektiğini savundu.Papadopulos, böyle bir şeyin kabul edilmesi durumunda Rum tarafının müzakerelere başlamaya hazır olduğunu belirterek, "2007 yılı boşa geçmemeli. Bu konuda ilgili komisyonların yeniden işe başlamaları için gerekli koşulların artık oluştuğuna inanıyorum" dedi. Papadopulos ayrıca, bu konuda Cumhurbaşkanı Talat ile görüşebileceğini, ancak bu görüşmenin sadece "törensel" bir görüşme olmaması gerektiğini söyledi.
     
Kirpiyanu'nun açıklaması
Bu arada, AB Komisyonu üyesi Marcos Kipriyanu, "Kıbrıs sorununun Türkiye ile çatışarak değil, ilişkileri iyileştirerek çözümlenebileceğini" söyledi. Kipriyanu, Elefteros Tipos gazetesine verdiği demeçte, Rumların büyük çoğunluğunun çözüm istediğini savundu ve yeni liderler gerektiğini belirtti.
Komisyon üyesi, "Kıbrıslı Türklere karşı iyi niyet beslediğimiz konusunda AB’yi ikna etmiş değiliz. Şu anda, karşı taraf bizden ileride. Politik bedel ödenmesi gerekse bile Kıbrıs Türklere karşı daha cesur açılımlarda bulunmalıyız" dedi.

milliyetBu haber 55 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,525 µs