En Sıcak Konular

Alevi Bektaşi Federasyonu, "sol"u işaret etti

0 0 0000 00:00 tsi
Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Selahattin Özel, ''Türkiye'de siyasetin direksiyonu, sola dönmelidir'' dedi.

      Özel, Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, dün başlayan ABF Danışma Kurulu Toplantısı'nda alınan sonuçları açıkladı.
      Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun kaygı verici olduğunu ifade eden Özel, bunun nedeninin, ''ideolojik muhafazakarlaşma ve milliyetçi yükselişin farklılıkların bir arada yaşamasını tehdit etmesi'' olduğunu öne sürdü.
      ''Türkiye'de siyasetin direksiyonu sola dönmelidir'' diyen Özel, 12 Eylül Anayasası'nın getirdiği zorunlu din dersine karşı çıkmayan, Anayasanın sivilleştirilmesini talep etmeyen bir sol ve sosyal demokrat parti olamayacağını savundu.
      Hükümetin, alevi kimliğinin resmen tanınması ya da uygulamalı zorunlu din dersinin, ''seçmeli dinler tarihi ve kültürü dersi''ne dönüştürülmesi talebi karşısında Anayasal zorunluluk kalkanını kullandığını iddia eden Özel, AKP'nin ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Sünni kökenli ilahiyatçılara hazırlattığı ''Alevi Klasikleri'' projesinin seçim yatırımı olduğunu öne sürdü.
     
     SEÇİM ÖNCESİ REFERANDUM
      Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker de ''siyasetteki tercihimizi belirlemek amacıyla seçimden önce Türkiye çapında referandum yapmayı planlıyoruz'' dedi.
      Alevi Birliği'nin 12 Eylül sonrası sindirilmişliğini ortadan kaldırıp, Türkiye'de etkin bir rol oynayacaklarını belirten Öker, laik ve demokratik bir Türkiye için büyük şehirlerde mitingler düzenleyeceklerini bildirdi. ''Laik ve demokratik bir Türkiye için güçlerimizi birleştirelim'' başlığı altında 28 Nisanda Mersin'de bir miting düzenleyeceklerini kaydeden Öker, İzmir, İstanbul, Bursa ve Ankara'da da miting yapmayı planladıklarını söyledi.


Bu haber 170 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,814 µs