En Sıcak Konular

Koza Altın'ın Havran'daki maden ocağı mühürlendi

0 0 0000 00:00 tsi
Koza Altın İşletmeleri AŞ'nin Balıkesir'in Havran ilçesi Küçükdere beldesi Karalar köyündeki altın madeninin, Bursa 3. İdare Mahkemesinin kararı uygulanarak mühürlendiği bildirildi.

       Çevreci avukat Senih Özay, İzmir'in Bergama ilçesindeki Ovacık Altın Madenine Havran'dan toprak taşınmasına yönelik iznin iptal edildiğine ilişkin yargı kararının ardından 40 gün boyunca, Havran'daki maden sahasından toprak taşınmasına göz yuman yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.
      Senih Özay, Havran'daki altın madenininden Bergama Ovacık Altın Madenine toprak taşınmasına ilişkin ''ÇED raporundan muaf tutularak'' verilen iznin, Bursa 3. İdare Mahkemesinin kararıyla iptal edildiğini hatırlattı.
      Bursa 3. İdare Mahkemesinin kararına itiraz edildiğini, ancak bu itirazın reddedildiğini kaydeden Özay, ''Kararla, Havran'daki altın madeninden Bergama'daki Ovacık Altın Madenine toprak taşınmasının ÇED yönetmeliğinden muaf olmadığı ve bu yönetmeliğe göre gerekli izinlerin alınması gerektiği ortaya çıktı. İtiraz reddedilerek karar kesinleşti'' dedi.
      Bursa İdare Mahkemesinin 14 Aralık 2006 tarihli kararının kendilerine 20 Aralıkta tebliğ edildiğini belirten Özay, ''Karara rağmen Havran'dan Bergama'ya toprak taşınmasına göz yumuldu. Kamyonlarla harıl harıl Havran'dan Bergama'ya toprak taşındı. Mahkemelerce verilen yürütmenin durdurulması kararlarının, 30 gün içinde uygulanması gerekirdi'' dedi.
     
     KÖYLÜLER TUTANAK TUTTU
      30 günlük sürenin aşılmasında yetkililerin hukuki sorumluluklarının bulunduğunu ifade eden Özay, sözlerini şöyle sürdürdü:
      ''Köylüler Havran'dan Bergama'daki altın madenine 40 gün boyunca 7 kamyon ile toprak taşındığını tutanak tutarak tespit ettiler. Kamyonlar artık durdu ve maden mühürlendi. Ancak 30 günlük süre fazlasıyla aşıldı. Yargı kararına rağmen Havran'dan toprak taşınmasına göz yuman Balıkesir Valiliği, Havran, Edremit, Burhaniye, Gömeç, Ayvalık, Dikili ve Bergama kaymakamlıkları ile Büyükdere Belediye Başkanlığı hakkında suç duyurusunda bulunacağız.'' Havran'daki maden sahasının çevresinin zeytin ağaçlarıyla dolu olduğunu kaydeden Özay, hukuki mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek, ''Havran'dan sadece toprak alınması bile binlerce zeytin ağacının kesilmesi demektir. Arsenik ve diğer ağır metaller nedeniyle bölgede tarım, yer altı suları, turizmi büyük tehlikededir. İnsanların bu kararlılığı karşısında artık devlet de çok uluslu firmalar da bu hevesten vazgeçmelidir. Doğru olan budur'' dedi.
      milliyetBu haber 344 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,332 µs