En Sıcak Konular

Doğurganlık hızı azaldı...

0 0 0000 00:00 tsi
Türkiye'nin 1978'de 4.3 olan kadın başına toplam doğurganlık hızı, 25 yılda 2.2'ye geriledi.

      CHP Aydın Milletvekili Özlem Çerçioğlu'nun soru önergesini yanıtlayan Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, bebek ve çocuk ölüm oranları ile üreme ve anne sağlığı hakkında bilgi verdi.
      Aile danışma merkezleri ve toplum merkezlerinde uygulanan ''Benim Ailem'' programında, gebelik döneminden başlayarak üreme sağlığı ve anne-bebek ölümlerini engelleyici bilgiler verildiğini ifade eden Çubukçu, dezavantajlı bölgelerdeki anne ve genç kızların üreme sağlığı konusunda aydınlatılması için Sağlık Bakanlığı ile işbirliği yapıldığını kaydetti.
     
     ''GEBELİĞİ ÖNLEYİCİ YÖNTEM KULLANMADA ARTMA OLDU''

      Çubukçu, Türkiye nüfus ve sağlık araştırmasının 2003 yılı sonuçlarına göre, toplum doğurganlık hızında düşme, gebeliği önleyici yöntem kullanım oranında ise artma olduğunu bildirdi.
      1978'de kadın başına doğurganlık hızının 4.3 iken, 2003'te bunun 2.2'ye gerilediğini ifade eden Çubukçu, ''Gebelik ve doğum ile bağlantılı hastalık ve ölüm risklerinin en yüksek olduğu 20 yaşın altında ve 35 yaşın üzerinde yapılan doğumlar, tüm doğumların yüzde 22'sini oluşturmaktadır'' dedi.
      Nimet Çubukçu, 1988-1993 yılları arasında binde 58.8 olan bebek ölüm hızının 1998-2003 yıllarında binde 28.7'ye, 1988-1998 yıllarında binde 10.5 olan çocuk ölüm hızının da 1998-2003 yılları arasında binde 8.5'e düştüğünü kaydetti.
     
     ''DOĞUMLARIN YÜZDE 5'İ EVDE GERÇEKLEŞİYOR''

      1998-2003 yılları arasında her 10 anneden 7'sinin doğum öncesinde bir doktordan bakım aldığını ifade eden Çubukçu, doğumların; yüzde 46'sının doktor tarafından yaptırıldığını, yüzde 78'inin bir sağlık kuruluşunda, yüzde 5'inin ise evde gerçekleştiğini bildirdi.
      Söz konusu bu rakamların yaşanan bölgeye ve eğitim düzeyine göre farklılıklar gösterdiğini vurgulayan Çubukçu, kırsal alandaki kadınların yüzde 53.2'sinin, kentsel alandakilerin ise yüzde 80.2'sinin doğum öncesinde bir doktordan bakım aldığını ifade etti.
      Çubukçu, eğitimi olmayan ve ilkokulu bitirmemiş kadınların yüzde 42.4'ünün doğum öncesinde bakım aldığını belirterek, bu oranın lise ve üzeri eğitim alan kadınlarda yüzde 96.3'e çıktığını vurguladı.
      Eğitimi olmayan ve ilkokulu bitirmemiş kadınların yüzde 49.1'inin, lise ve üzeri eğitim alanların ise yüzde 2.5'inin evde doğum yaptığını belirten Çubukçu, 1989'da yüz binde 132 olan anne ölüm hızının, 2004'te yüz binde 70'e düştüğünü ifade etti.
      milliyetBu haber 185 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,360 µs