En Sıcak Konular

Pentagon'dan Irak itirafı!

0 0 0000 00:00 tsi
Pentagon'dan Irak itirafı! Amerikan Savunma Bakanlığı, Irak işgali öncesinde Bağdat ve El-Kaide bağlantısı yönündeki bilgilerin abartıldığını itiraf etti.

BBC Türkçe Servisi’nin haberine göre, Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından yürütülen bir soruşturmada, Irak işgali öncesi, Bağdat yönetimi ile El Kaide arasında bağlantı bulunduğu yönündeki bilgilerin abartıldığı vurgulandı. Raporda, özellikle Savunma Bakan Yardımcısı Douglas Feith'in düzenlediği bazı bilgilendirme toplantılarında uygunsuz bilgilerin sunulduğu kaydedildi.

Raporda, Pentagon'un şahinlerinden kabul edilen Feith'in, istihbarat kuruluşlarının görüşleri ile tutarsızlık arz eden bazı değerlendirmelerde bulunduğu savunuldu.

ATTA ÖRNEĞİ VERİLDİ

Buna örnek olarak Feith’in, 11 Eylül 2001'de, New York ve Washington'da düzenlenen saldırıların elebaşı olarak kabul edilen Muhammed Atta'nın Prag'da Iraklı istihbarat yetkilileri ile görüştüğünü öne sürmesi gösterildi. Haberde, Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), bu iddialar konusunda şüpheleri olduğunu ifade ettiği belirtildi. Haberde, kuruluşların şimdi ise asla böyle bir olay yaşanmadığını bildirdiği kaydedildi.

BBC, iki yıl önce akademik bir kariyer yapmak üzere istifa eden Feith’in ise görevinin CIA'inkilerden farklı değerlendirmeler sunabilmek olduğunu söyleyerek kendisini savunduğunu kaydetti.
hürriyetBu haber 47 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,813 µs