En Sıcak Konular

Türkiye  İsrail'i uyardı! 

0 0 0000 00:00 tsi
Türkiye  İsrail'i uyardı!  Dışişleri Bakanlığı, Kudüs'te Harem-i Şerif'teki yıkımlarda başlayan olaylarla ilgili olarak İsrail'i uyardı.

Dışişleri Bakanlığı, Kudüs'te Harem-i Şerif'in Mağrip Kapısının önündeki tarihi köprünün kullanılamaz hale geldiği gerekçesiyle yeni köprü yapılması için başlayan olaylarla ilgili olarak İsrail'i uyardı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in, Kudüs'te Harem-i Şerif'in Mağrip Kapısının önündeki tarihi köprünün kullanılamaz hale geldiği gerekçesiyle, yeni bir köprü yapılması için başlattığı çalışmaların büyük tepkiye yol açtığı ve neticede Filistinli göstericilerle güvenlik güçleri arasında olaylar yaşandığı belirtildi.

Açıklamada, İslam dünyasının en kutsal mekanlarından biri olan Harem-i Şerif ile ilgili olarak geçmişte de bazı üzücü olaylar yaşandığı hatırlatılarak, geçmişten ders alınması ve yeni gerginlikler yataracak tutum ve davranışlardan kaçınılması istendi.

Ortadoğu barış sürecinin canlandırılması yönündeki ümitlerin arttığı bir dönemde, bu olumlu havanın korunması için aklıselim ve sorumluluk bilinci içinde hareket edilmesine ihtiyaç olduğunu vurgulanan açıklamaya şöyle devam edildi: "Harem-i Şerif ile ilgili tek taraflı tasarruflar tüm Müslümanları ilgilendirmekte ve İslam dünyasında büyük bir infiale yol açmaktadır. Bu itibarla, bölgenin kutsallığına saygı gösteren ve gerilimin daha fazla tırmanmasına mahal vermeyecek bir hareket tarzı benimsenmesini bekliyoruz. Bu görüşlerimizi İsrail tarafının dikkatine getirmekteyiz.

Türkiye, 1925 yılından bu yana Kudüs'te Başkonsolosluğu bulunan yegane İKÖ üyesi ülke olarak gelişmeleri mahallinde yakından izlemeye devam edecektir."
 
dünya bülteniBu haber 45 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,089 µs