En Sıcak Konular

İsrail El Aksa'da yıkıma başladı

0 0 0000 00:00 tsi
İsrail El Aksa'da yıkıma başladı İsrail'in Filistin'deki Mescid-i Aksa kapılarından biri olan Mağribliler Kapısına giden yolu yıkmaya başladığı bildirildi.

Mescid-i Aksa kapılarından biri olan Mağribliler Kapısına giden yolu yıkmaya başlayan İsrailliler çok sayıda iş makinası ve askerin eşliğinde yıkıma devam ediyor.

İsrail içinde yaşayan Arap Toluluğu lideri Raid Salah, "İsrail işgal güçleri bugün Mağribliler Kapsını fiilen ortadan kaldırmaya başladı. İsrail bu projede Kapıya giden yolu, Kapıyı ve Mescid-i Aksa'ya bağlı iki binayı yıkmayı öngörüyor." dedi.

Salah açıklamasında, 1967'den beri işgal altında olan Doğu Kudüs şehrine giriş çıkışların yasaklandığını vurgulayarak, Mescid-i Aksa'ya girişlerin de engellendiğini söyledi.

TÜRKİYE VE İSLAM DÜNYASI MÜDAHALEYE ÇAĞRILIYOR

Salah sözlerini şöyle sürdürdü: "İsrail Askerleri Mescid-i Aksa'yı tamamen işgal ettiler. İsrail askerleri Mescid'in içinde istedikleri gibi geziyorlar."

Mescid-i Aksa'nın içine doğru yapılan yıkımlar hakkında bir bildiri yayınlayan "İsrail İslam Hareketi", İslam dünyasına yönelik yazılı açıklamalarda bulundu.

Açıklamada, özellikler Türkiye'ye seslenen Hareket, bu duruma müdahale edilmesini, sessiz kalınmaması çağrısında bulundu.

İSRAİL AÇIKLAMASI

Tepkiler üzerine İsrailli bir yetkili konuyla ilgili yaptığı açıklamada "biz sadece kapıda onarım yapılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Buradaki askerler işgal niyetli değil sadece güvenliği sağlamak amaçlıdır" dedi.

Ancak Dünya Bülteni'nin elde ettiği bilgilere göre, Filistindeki Müslümanlara ait El Aksa ve diğer tarihi yapıların restorasyonunu, İsrail ve Ürdün arasında yapılan anlaşmalar gereği, sadece "El Aksa Koruma Derneği" tarafından yapılabilir.

Dünya BülteniBu haber 62 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,405 µs