En Sıcak Konular

Irak'a gitmeyi reddeden askerin davası başladı

0 0 0000 00:00 tsi
  Irak’a gitmeyi reddeden ve barışçıların simgesi haline gelen Amerikalı teğmen Ehren Watada’nın davası, Seattle kentinin güneyindeki Fort Lewis askeri üssünde bulunan askeri mahkemede görülmeye başlandı.

          Teğmen Watada, duruşma başında suçsuz olduğunu söylerken, yoğun polis önlemleri alınan üs önünde, Watada’ya destek olmak için tanıklık yapmak isteyen 200 kişinin toplandığı belirtildi.
      Askeri mahkemenin Watada’nın davasını ele almaya başlaması dolayısıyla New York’tan Los Angeles’a kadar, başkentteki Beyaz Saray’ın önü de dahil ülke çapında 20 kadar gösteri düzenlediği bildirildi.
      28 yaşındaki Ehren Watada, 2003’te orduya katılmıştı. Haziran 2006’da
      birliğinin Irak’a gönderilmesi söz konusu olunca da kamuoyuna çekincelerini açıklamış, açıklamaları ve Irak’a gitmeyi reddetmesi üzerine de hakkında dava açılmasına karar verilmişti. Watada’nın, "Bush yönetiminin bu savaşı başlatmak ve sürdürmek için söylediği sayısız yalanı okuduğumda şoke oldum. Başkan Bush benim güvenime ihanet ettiyse benim de benden yapmamı istediği şeyi gözden geçirmemin zamanı gelmiştir" dediği belirtildi. 4 yıl hapis cezasına çarptırılma riskiyle karşı karşıya bulunan Watada, Irak’a gitme emrine açık açık karşı gelen ilk Amerikalı asker olma özelliğini taşıyor. Ordu, bir askerin emir komuta zincirine uymak zorunda olduğunda ısrar ederken Watada, meşru olmayan bir emri reddetmenin anayasada yer aldığını savunuyor. Uluslararası Afg Örgütüne göre, 3 Amerikalı asker, Irak savaşına katılmayı reddettiği gerekçesiyle 12 ila 15 aylık hapis cezalarına çarptırıldı. Davasını beklerken Fort Lewis’teki üsteki bir göreve alınan Watada’ya birçok tanınmış isimden de destek geliyor. Bu isimlerden biri de Nobel Barış ödüllü Güney Afrikalı eski başpiskopos Desmond Tutu. Tutu, Watada’nın cesur ve ahlaki davranışını beğeniyle karşıladığını belirtirken Amerikalı oyuncu Susan Sarandon da Watada’nın gerçek bir vatansever olduğunu söylüyor.

milliyetBu haber 187 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,568 µs