En Sıcak Konular

Musevi lobisinden Türkiye'ye destek

0 0 0000 00:00 tsi
Musevi lobisinden Türkiye'ye destek Yahudi dernekleri, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Washington gündeminde de yer alan, Kongre'deki Soykırım Tasarısı'nın engellenmesi için girişimde bulunacak

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün bugün başlayacak Washington temaslarında, Irak, PKK, Kerkük ve İran konularıyla birlikte, ABD Temsilciler Meclisi gündemindeki Ermeni Soykırımı Tasarısı da geniş yer tutacak.
Gül, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, mevkidaşı Condoleezza Rice ve Kongre üyelerine, soykırım tasarısının kabulünün Türkiye'de infial yaratarak ikili ilişkileri zedeleyeceğini anlatacak.
Kongre'de etkin lobi yapan Yahudi dernekleri ise, Gül'ün ziyareti öncesinde, Soykırım Tasarısı'na karşı çıkacaklarının işaretini verdiler.

İncirlik kaygısı
Washington'da etkin üç ayrı Yahudi derneğinin yetkilileri, Milliyet'e yaptıkları değerlendirmelerde, tasarıya muhalefetlerini, soykırım tezine ilişkin bir tavırla değil; bu tasarının kabulü halinde, "başta İncirlik Üssü'nün Irak bağlantılı kullanımı olmak üzere, Türkiye ile ABD arasındaki işbirliğinin aksayacak olması" ile gerekçelendirdiler.
Ermenilerin 1915-1923 döneminde soykırıma uğradığının ABD tarafından resmen kabulünü öngören tasarı, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda oylanırsa, kabul edilme şansı yüksek. Bu izlenimi paylaşan Yahudi dernekleri de, çabalarını, "tasarının, Genel Kurul'a gelmemesi" üzerinde yoğunlaştıracaklar.

Rahm Emanuel kozu
Tasarıyı Genel Kurul'da oylatıp oylatmamak, soykırım tezine sahip çıktığı bilinen Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin elinde.
Pelosi üzerindeki nüfuzlarının "sınırlı" olması, Yahudi derneklerini, çabalarını Rahm Emanuel üzerinde yoğunlaştırmaya yöneltiyor.
2006'da Demokratik Parti'ye zafer getiren seçim stratejisinin başmimarı ve halen Temsilciler Meclisi'nde en yetkili dördüncü Demokrat olan Emanuel, Yahudi derneklerinden gelecek "telkine en açık en etkin isim." Yahudi derneklerinden bir yöneticiye göre, "Emanuel, tasarıyı durdurmanın önemine inanırsa Pelosi'ye sözünü dinletir."

"Lantos bu kez karşı"
Tasarı, ilk önemli sınavını Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde verecek.
Komite'nin yeni başkanı Tom Lantos, ABD Kongresi'nin Yahudi Holocaust'ını yaşamış tek üyesi. Lantos, uzun yıllar Ermeni tasarılarına muhalefet etmiş, ancak Eylül 2005'te, "Türkiye'nin ABD'nin çıkarlarını görmezden geldiğini" savunarak "evet" oyu vermişti.
Lantos'un yakın çevresi, 79 yaşındaki siyasetçinin, bu kez, "Tasarının komitede görüşülmesini engellemem, ama 'hayır' oyu vereceğim" dediğini aktarıyor.

Yasemin Çongar- MilliyetBu haber 52 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,375 µs