En Sıcak Konular

Taha Kıvanç


Taha Kıvanç
0 0 0000

Mızrak çuvala sığmıyorGenelkurmay Başkanlığı açıklama yapmıyor; 'üst düzey bir komutana' atfen Newsweek'te çıkan "2007'de darbe ihtimali yüzde 50" yazısını ciddiye almıyorlar herhalde. ABD Dışişleri Bakanlığı da suskun, ya da Washington'da görevli Türk gazeteciler sormadığı için susmuş görünüyor. Hudson Institute ve benzeri Neo-Çılgın kurumlara destek sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı da sütre gerisinde; mertçe ortaya atılıp "O benim" demiyor...

Tek konuşan yazıyı yazan Zeyno Baran... Derginin çıktığı gün Zaman'a demeç verdi; ertesi gün ben yazmaya başladım, bu defa DHA aracılığıyla açıklama yaptı. Her açıklaması öncekinden ilginç. İlk açıklamada, "Ben 'klasik darbe' olacağını kast etmedim; kastım post-modern darbeydi" diyordu; ikincide dediği de şu: "Kaynaklarım 'üst düzey' olarak anlaşıldı, oysa ben alt düzey askerlerin sıkıntısına dikkat çektim."

Amerikalıların da 'çevir kazı yanmasın' diye bir deyimi mutlaka vardır, araştıracağım...

Mızrak çuvala sığmıyor. Newsweek'e şu sıralarda bayilerde satılan nüshasından da, internetten de ulaşılabiliyor. Yazının başlığında 'darbe' (coup d'Etat) sözcüğü Geçiyor; yazının içinde de aynı sözcük tekrarlanıyor. Okurlar öyle küçük rütbeli birilerinin karın gurultusu zannetmesinler diye, Zeyno Baran, iki-üç yerde, "Görüştüğüm üst düzey komutan" veya "Görüştüğüm yüksek rütbeli komutanlar" klişesini kullanıyor yazısında. Öyle demeseydi, Newsweek yönetimi, "Türkiye'de darbe olacak" iddialı bir yazıya yer verir miydi?

Bu konuyu tartıştığım Amerika'dan bir kaynağım, "Belki verirdi" dedi. Şaşırdım. Meğer derginin Hindistan asıllı yönetmeni Fareed Zakaria ile Zeyno Baran ve yakın arkadaşı arasında samimi bir dostluk varmış. "Büyük ihtimalle" dedi kaynağım, "Üçlü konuşurlarken, son günlerde işittiklerini anlatınca Zeyno Baran, Fareed, 'Bunları neden yazmıyorsun?' demiştir."

Bu bilgi, bana bir başka üçlü görüşmeyi hatırlattı. Şu yakınlarda Washington'u ziyaret eden Genelkurmay heyeti, Hudson Enstitüsü'nde Zeyno Baran'ın konuğu olmuş, 2. Başkan Org. Ergin Saygun da özel çağrılı bir grup karşısında konuşmuştu. Bir kaynağım, "Temas o görüşmeyle sınırlı kalmadı; Org. Saygun'un kaldığı otele yakın arkadaşıyla gitti Zeyno Baran ve üçlü görüştüler" bilgisini aktardı.

Zeyno Baran ise, Org. Saygun'un Hudson Enstitüsü'ne geldiğini kabul etse de, ısrarla "Bana bu bilgiyi üst düzey bir komutan vermedi" diyor... Genelkurmay konuyu soruşturmadığı için doğruyu öğrenemiyoruz. Acaba 'darbe' ayıp bir sözcük de önüne 'post-modern' sıfatı eklenince 'suç olma' özelliğini kaybediyor mu? Bir de şunu sorayım: Yazıya kaynaklık eden 'komutan' üst düzey değil de küçük rütbeli olunca, 'darbe' veya 'post-modern darbe' sözcüklerini "2007'de Türkiye'de olacak" cümlesi içerisinde kullanmak bir mahzur teşkil etmiyor mu?

Genelkurmay sustuğuna, Bush yönetimi ve ABD Dışişleri Bakanlığı konuya açıklık getirmediğine göre, tek melciimiz kalıyor: Newsweek yayın yönetmeni Fareed Zakaria... Çünkü, Zeyno Baran imzasıyla yayımladığı yazı, dergi piyasaya çıktığı gün, bizzat yazarı tarafından yalanlandı. Ne diyor yazı: "Türkiye'de darbe olacak." Ne diyor Zeyno Baran: "Ben darbe olacak demedim." İddiasını neye dayandırıyordu: 'Görüştüğü üst düzey komutanlara'. Şimdi ne diyor: "Bu izlenimi alt düzey subaylardan aldım."

Newsweek açısından utanılası bir durum bu.

Daha önce de yazdım, Amerika'nın itibarlı yayın organları haber ve yazıları doğruluk açısından bir de kendileri denetler. Son yıllarda 'adı verilmeyen kaynak' uygulaması istismar edildiği için, bir yazıda 'üst düzey komutan' ile konuşulduğu ileri sürülüyor ve 'darbe' gibi ciddi bir beklenti o kaynağa dayandırılıyorsa, yayın sorumlusu, "Kim bu komutan?" diye mutlaka sorar.

Fareed Zakaria, sorumluluk sahibiyse, mutlaka aynı denetimi Zeyno Baran'ın yazısına da uygulamıştır. Burada kendisine açıkça soruyorum: Zeyno Baran'ın "Benim kastım 'darbe' değildi; kaynağım da üst düzey değil sıradan bir asker" savunmasına ne diyorsun?

Daha vahim bir iddiayı, Ak Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış dile getirdi. Siyasete atılmadan önce uzun yıllar ABD'de yaşayan Bağış 'uydurmacılık' ile itham etti Zeyno Baran'ı. Newsweek yazısında, vaktiyle bizzat görüştüğü bir üst düzey komutanın, kendisine, İran'da İslâmcıların nasıl başarılı olduklarını anlattığını söylüyor Zeyno Baran; Egemen Bağış, "Zamanın Genelkurmay Başkanı Org. Karadayı, o sözleri bir gazeteciye anlatmış, o da yayımlamıştı; Baran'ın kendisine anlatılmış gibi sunduğu o demeç" görüşünde...

Newsweek'i bu kadar kolay kandırılır bir dergi olarak bilmezdim.

Bakalım, Fareed Zakaria ne yapacak?Bu yazı 586 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 17 Eylül 2012 Hem okudum, hem de yazdım
  • 4 Eylül 2012 CIA başkanı neden geldi?
  • 16 Temmuz 2012 Vicdanım buna da elvermiyor
  • 2 Temmuz 2012 Suriye nasıl bir ülke, Suriyeliler nasıl insanlar...
  • 21 Mayıs 2012 Bir geziden ilk notlar
  • 15 Mayıs 2012 ‘Yeni CHP’ nihayet sözcüsünü buldu
  • 16 Nisan 2012 Hangi patron, hangi yönetici, hangi yazar içeri alınır?
  • 23 Mart 2012 Ben demedim, o dedi
  • 13 Mart 2012 Köşemi bugün Cumhurbaşkanı Gül’e bırakıyorum
  • 9 Mart 2012 TR325 kodadlı becerikli uzman...
  • 20 Şubat 2012 ‘Operasyon’ diye ben buna derim
  • 30 Ocak 2012 Davos’ta Türkiye dersi
  • 27 Aralık 2011 Bu yılın Cumhurbaşkanlığı büyük ödülü...
  • 12 Aralık 2011 Ak Parti üzerine hesaplar
  • 9 Aralık 2011 Gül vetoya ne zaman karar verdi?
  • 14 Kasım 2011 Kriz çıkaranlar gidiyor, ama yerlerine gelenler de yabancımız değil
  • 24 Ekim 2011 Kaddafi’nin son demleri...
  • 3 Ekim 2011 Dr. Sallaso’nun kunduzunun izinde
  • 29 Ağustos 2011 Ben meraklı bir insanım, özür dilerim
  • 26 Ağustos 2011 Bütün kepazeliklerin anasını açıklıyorum

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,795 µs