En Sıcak Konular

Ahmet Kekeç


Ahmet Kekeç
0 0 0000

Sizin başka işiniz yok mu?Haber şu: YÖK’çü Türkan Saylan ve Eğitim-Sen Başkanı Alaattin Dinçer, Milli Eğitim Şurası’nda gündeme gelen ‘Herkes üniversiteye eşit şartlarda girsin’ önerisini kabul edilemez bulmuşlar.

Öneriyi kabul edilemez bulan örgütlerden biri de, ‘Zenginler Kulübü’ olarak bilinen TÜSİAD.

TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı, katsayı adaletsizliğinin ortadan kaldırılması gerektiği önerisini aynı zamanda ‘siyasi bir karar’ olarak değerlendiriyor. Bu şura, Atatürk’ün topladığı Maarif Kongresi’nin devamıymış, tarafsızlığını korumaya devam etmeliymiş, siyasi etkilerden uzak tutulmalıymış, estek köstek... Sanki mevcut katsayı uygulaması siyasi bir kararı, hem de ‘siyasetin rağmına’ alınmış siyasi bir kararı yansıtmıyormuş gibi...

Konunun Atatürk’le ilgisini bilmiyorum ama, bir meslek örgütü olan, başka da bir şey olmaması gereken TÜSİAD bir haksızlığın telafisi önerisine karşı aslanlar gibi direniyor.

Niye?

Çünkü benzerlerinden farklı olarak kendisinde ‘siyasi güç’ vehmediyor. ‘Sivil toplum ihtiyacı’na göre kurulmadığı için de, manipülasyona açık işler yapıyor...

Tabii, ‘vehmediyor’ lafın gelişi, TÜSİAD son derece güçlü bir örgüt. Üstelik, insanda, çoğu zaman, ‘kötüye kullanılıyormuş’ duygusu uyandıran bir güç bu...

Mesela, 70’li yılların sonunda, basın ilanlarıyla, TBMM’den çıkan meşru hükümeti düşürmüşlerdi. Bir tarihte de, 28 Şubat yaptırımlarına mehaz teşkil eden bir ‘eğitim raporu’ hazırlamış, bazı meslek liselerinin ‘ülke güvenliği açısından tehdit oluşturduğunu’ öne sürmüşlerdi.

O raporun hazırlanması emrini veren şahsın (Cem Boyner’in) sonradan politikaya heveslendiğini, parti kurduğunu, etrafına topladığı iyi niyetli aydınların desteğine rağmen daha seçimlere girmeden boyunun ölçüsünü aldığını hatırlatmaya gerek var mı?

Başka marifetleri de var... Parlamento dengeleri üzerinde oynamak, nasıl zuhur ettiği belirsiz Kemal Derviş’i DSP Genel Başkanlığı’na hazırlamak, ‘ikinci tezkere oylaması’ öncesinde parlamentoya baskı yapmak gibi...

Örgüt, ayrıca, eğitim-öğretim meselelerini ve ‘özgürlükleri’ dert edinmiş görünüyor. Mesela Orhan Pamuk’a sahip çıkıyor, ‘fişleme skandalı’yla gündeme gelen rektör Yücel Aşkın’ı yargının elinden kurtarmaya çalışıyor. İyi de ediyor ama, iş katsayı meselesine gelince yan çiziyor.

Hadi, meslek okulları konusundaki hassasiyetlerini anlıyoruz. Çünkü işin içinde İmam Hatip’ler var; birçoğu bu okulların ‘müfredat dışı’ eğitim yaptığını ve belli bir din düşüncesine ‘mensuplar’ yetiştirdiğini sanıyor. Bir haksızlığın telafisini ‘kabul edilemez’ bulan mahut örgüt de böyle sanıyor. Daha doğrusu, böyle görmek istiyor.

Bakalım, kendileri hangi ‘din düşüncesi’nin okullarında yetişmişler!

Derneğin bir önceki başkanı, Fransız Saint Joseph Lisesi mezunuydu. Yenisinin hangi yabancı liseyi bitirdiğini bilmiyorum. Ama yardımcısı Tarsus Amerikan Koleji, bir diğer yardımcısı Özel Sankt Georg Avusturya Koleji mezunu... Tabii aralarında, eğitimini İsviçre, Amerika, İngiltere ve Fransa’daki ‘din okulları’nda tamamlayanlar da var.

Kimseyi itham etmiyorum... Sadece ‘Tevhid-i Tedrisat’ diye tutturanların, niçin ‘yabancı din düşüncesinin okulları’ konusunda da aynı hassasiyeti göstermediklerini soruyorum!

Bir de şu husus var tabii: Siyaset kurumuna hedef ve istikamet dayatan bu işadamları derneğinin başka işi yok mu?Bu yazı 806 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Eylül 2012 Balyoz ve empati
  • 5 Temmuz 2012 Hükümeti ve cemaati çökertecek tek isim
  • 26 Haziran 2012 Ben olsam bu gazetecileri sürerdim cepheye
  • 20 Haziran 2012 Bu yazıyı Kürt kardeşlerim okusun
  • 4 Haziran 2012 Nerede bu inek?
  • 28 Mayıs 2012 Kana kan istermiş!
  • 14 Mayıs 2012 ‘Kes zırvalamayı’
  • 1 Mayıs 2012 Menderes de cami yıktırmış... Ne utanmaz adamlarsınız siz!
  • 20 Nisan 2012 Erol Özkasnak
  • 12 Nisan 2012 Suriye’yle savaşa mı giriyoruz?
  • 10 Mart 2012 ‘Zavallı Başbakan’
  • 29 Şubat 2012 Paşa niçin kendini öptürmedi?
  • 27 Şubat 2012 Bizi yormayın kardeşim
  • 17 Şubat 2012 Siz kimi kandırıyorsunuz?
  • 3 Şubat 2012 Rezil olmaya doymadınız mı?
  • 1 Şubat 2012 İyi ki sivil vesayet varmış, şerrinizden korunuyoruz
  • 19 Ocak 2012 Denktaş’ı diriltmek mi?
  • 14 Ocak 2012 Hangi gazeteciler valiz hazırlıyor?
  • 12 Ocak 2012 Kozinoğlu hakkında korkunç karartma
  • 2 Ocak 2012 İlan ediyorum: Hiç yüzleri kızarmayacak!

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,755 µs