En Sıcak Konular

Ergun Babahan


Ergun Babahan
0 0 0000

Erdoğan: Yedek milletvekilliği olmalıBaşbakan Erdoğan'la gezimizin dördüncü gününde Bali'den Ankara'ya uçuyoruz. 14 saati aşkın gezinin ilk ayağında Hindistan'da durup yakıt ikmali yapmıştık. Bali'de Pakistan Başbakanı "Dönüşte bizde durun" diye rica edince Lahor'da duruyoruz. Lahor'a yaklaşırken Erdoğan'la her konuya değinen bir sohbete girişiyoruz.

Yıllardır tartışılan ama bir türlü gerçekleştirilemeyen iki konu gündeme geliyor. Siyasi Partiler ve Seçim Yasası'nın değiştirilmesi.

Erdoğan, Türkiye'nin istikrarı bakımından baraj konusunda bir değişiklik düşünmediklerini net biçimde ifade ediyor, "İstikrar için bu baraja ihtiyaç var" diyor. Meclis'in daha sağlıklı çalışabilmesi için yapılması gereken değişiklikler olduğuna işaret ediyor.

Komisyonların, engelleme amacıyla çok saçma konularla meşgul edilmesinden yakınıyor. Bunun düzenlenmesi gerektiğini söylüyor. Başbakan, devamsız milletvekillerinden de şikayetçi. Bunun engellenmesi için "Yedek Milletvekilliği" sistemi öneriyor.

Bugün Türkiye'de yedek milletvekilliği sistemi olmadığı için, seçilenlerin bir süre sonra Meclis çalışmalarına katılımı aksattığını belirtiyor. AK Parti'nin bu gücüne rağmen, devamsızlık sorunu nedeniyle zaman zaman karar yeter sayısı bulmakta zorlandığını anlatıyor. Burada yedek vekillik sistemini bir çözüm yolu olarak öneriyor.

Şu anda devamsız vekiller için yaptırım olmasına rağmen, partiler cezalandırılacak diye yaptırımların uygulanmadığına işaret ediyor ve "Yedek milletvekilliği sistemini getirirsek, devamsızların üyeliği rahatlıkla düşürülür, yerine aynı partiden yedeği gelir" diyor. Başbakan, bu konularda CHP'nin işbirliğini arıyor ve 100 Türkiye milletvekilliği için görüşmeye hazır olduğunu söylüyor.

Başbakan'ın rahatsızlığını dile getirdiği bir diğer konu ise, yolsuzluk haberleriyle ilgili. Bu haberlerin bir kısmıyla ilgili tekzip kararları alındığını ancak gazetelerin tekzipleri ya yayınlamadığını ya da küçülterek ve okunmayacak şekilde yayınladığını söylüyor. Erdoğan, bu konularda da yargının ağır işlemesinden şikayetini dile getiriyor.

Yolsuzluk haberlerinin bir kısmının sadece iktidarı yıpratmak amacıyla yapıldığını savunan Başbakan, "Bu konularda hepimizin hassasiyeti var. Biz bu konularla mücadele için geldik" iddiasında bulunuyor. Yolsuzlukla etkin mücadele sayesinde 14.5 katrilyon zorunlu tasarruf ödemesi yaptıklarını, İmarzedelere 6.5 katrilyon ödendiğini ve 2.5 katrilyon daha ödeneceğini, IMF borcunun 23.5 milyar dolardan 11.6 milyar dolara düşürüldüğünü, Merkez Bankası rezervlerinin 26 milyar dolardan 62 milyar dolara çıktığını anlatıyor.

Başbakan Batı basınındaki kimi olumsuz haberlere rağmen, tam üyelik müzakerelerinin haziranda başlayacağına inanıyor. İzolasyonların kaldırılması halinde, Kuzey Kıbrıs'ta ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını belirtiyor.

Siyasi kriterlerin tarama sürecine karıştırılmaması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, bunu tüm dönem başkanlarına hatırlattıklarını belirtiyor. Karamanlis'in kendisine "AB'de Türkiye'yi destekleme pozisyonumuzun değişmesi söz konusu değil" dediğini hatırlatıyor ve önümüzdeki dönemde TürkYunan ilişkilerini daha da üst düzeye çıkarmayı hedeflediklerini söylüyor.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'a Amerika gezisi niyetini anlattığını belirten Başbakan, "Saydamlık ve diplomatik çözüm telkinlerimize olumsuz yaklaşımı yok" mesajı veriyor. Başbakan, biz soru sormadan kimi gazetelerde çıkan "İslami Schengen" haberlerine karşı çıkıyor. Kendisinin böyle bir ifade kullanmadığını vurgulayan Erdoğan, "Böyle bir terim yeni bir tartışma başlatır" diyor.

İslami bankacılık deyimine karşı olduklarını belirten Erdoğan, "Paranın dini, ırkı olmaz" diyerek paraya dini bir kimlik kazandırılamayacağını söylüyor.

Bu yazı 129 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 6 Mayıs 2012 Adalet talebinden tahrik olan bir ordu! Astsubaylar direnin
  • 4 Nisan 2012 Benim darbecim insanlık suçu işlemez
  • 24 Mart 2012 Ergenekon ve psikolojik savaş
  • 14 Mart 2012 Kürt meselesinde tarihi uyarı
  • 7 Mart 2012 Türkiye, AB için neden önemli!
  • 4 Mart 2012 Medya nasıl kurtulur?
  • 3 Mart 2012 Medya eliyle hükümet devirmek de darbedir!
  • 19 Şubat 2012 Sayın Başbakan 3’üncü dönemler hep zor geçer!
  • 15 Şubat 2012 Washington’ın Türkiye’ye bakışı
  • 14 Şubat 2012 Gazetecinin suç işleme özgürlüğü
  • 7 Şubat 2012 Tencere dibin kara
  • 5 Şubat 2012 Sadece ordu yetmez devleti sıfırdan kurmalı
  • 22 Ocak 2012 Barlas, Özkök’ü neden uyarmıştı!
  • 3 Ocak 2012 Bu facia AK Parti için çok ciddi alarm
  • 13 Aralık 2011 Siyaset ve sadakat
  • 11 Aralık 2011 Bu iddianamede ciddi şike var!
  • 6 Aralık 2011 İşte kahramanınız Kozinoğlu!
  • 22 Kasım 2011 CHP, Dersim ve Ermeni kırımı!
  • 19 Kasım 2011 Atatürk milliyetçiliği ‘Ne Mutlu Türküm’ demektir
  • 15 Kasım 2011 Ulusalcılara bir iyi bir de kötü haber

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,275 µs