En Sıcak Konular

Ekrem Dumanlı


Ekrem Dumanlı
0 0 0000

Başbakan’ın tarihî çağrısıÖnceki gece Başbakan Erdoğan’la Londra’dan dönüyoruz. Uçaktaki gazetecilerin hepsi aynı şeyi merak ediyor: Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Cumhurbaşkanı’nın irtica açıklamalarına ne diyecek? Fırsat yakalar yakalamaz konu açılıyor ve Başbakan hepimizi heyecana sevk edecek önemli açılımlar yaparak meseleye yeni bir boyut kazandırıyor.


Söylenenleri şu şekilde özetleyebilirim: İrtica tartışmalarını kamuoyu önünde yapmamak lazım, kim olursa olsun ülkeyi gerecek açıklamalardan sakınmak gerekir, irtica tartışması mütedeyyin halkı rencide ediyor, irticanın tanımı yapılamadığı için belki buna aşırılıklar demek ve bu konuda bilimsel çalışma yapmak gerekiyor, aşırı bulunan kitleleri de merkeze çekmeliyiz, birbirimize tahammül etmek kavramı bile yetmez, birbirimizi anlamak ve birbirimize saygı göstermek zorundayız… Erdoğan’ın son bir hamleyle yaptığı açılım kuşatıcı ve uzlaştırıcı. Konuya taraf olan ya da kendini öyle gören herkese yeni bir çağrı yapılıyor. Böyle bir davete Türkiye’nin ihtiyacı vardı. Şimdi aklı başında herkesin irtica meselesine bu açıdan bir kere daha bakmasında fayda var.

Mehmet Akif yıllar önce “Zalimin hasmıyım amma severim mazlumu / irticanın şu sizin lehçede manası bu mu?” diye soruyordu. O günden bu güne ne değişti? Her sancılı dönemde “irtica hortladı” dendi de memleket daha yaşanır hale mi geldi? Hayır. Onca gürültü patırtı sırasında hep dindar halk rencide edildi. Şimdi ABD Büyükelçisi Ross Wilson “Türk siyasetinde ve medyasında her zaman belli miktarda kakofoni (kuru gürültü) olur. Ufukta yakın zamanda Türkiye’nin güçlü, güvenli, istikrarlı, laik demokrasi statüsü konusunda beni endişeye iten bir şey göremiyorum.” demiş.

Bazıları kızıyor; ama Wilson’ın irtica tartışmalarına kakofoni demesi gayet normal; çünkü gereksiz bir endişe, iflah olmaz bir vehim üzerine bu kadar abanmanın makul gerekçesi yok. Zaten vatandaş da bu sonuçsuz tartışmadan haz almıyor. Bu nedenle Başbakan “Sokaktaki vatandaşa sorun, irtica gündemi var mı?” diyor. Haklı. Halkımız farklı düşünce ve hayat tarzlarına öteden beri saygı duyan, hayatı bu farklılık içinde paylaşmasını bilen bir topluluk. Kavga istemiyor, hele sunî ve siyasi kavga hiç istemiyor. Tayyip Bey sokağı adres gösterirken Mehmet Ağar’ın yaklaşımı da aynı gerçeğin altını fosforlu kalemle çiziyor. DYP lideri diyor ki: “Benim kadar Türkiye’yi gezen olmaz. Ben bu konularda bir sıkıntı ve şikâyet eden bir vatandaşa bugüne kadar rastlamadım.” ANAP lideri Erkan Mumcu da irtica tartışmasını, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili suni bir gündem olarak görüyor. Doğrudur. Bunca mutantan kavganın arkasında cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde gergin bir hava oluşturmak, parlamentoda çoğunluğunu elinde tutan bir parti üzerinde baskı kurmak ve bir isim üzerinde anlaşmaya ikna etmek var.

İrtica bezirgânlarına kulak asmamak gerekiyor. Mesela dün aşırı laikçiliğin en faşist versiyonu ile arkeolojik araştırmalara konu olabilecek bir ceridede emekli bir general, 28 Şubat’taki gerginlik sabıkasına ve onun yol açtığı hortumculuk faturasına aldırış etmeden şöyle diyordu: “İrtica Türkiye’yi tümüyle teslim almıştır. İrtica Türkiye’de iktidar olmuştur.” Yerli Pravda tarafından sıkça dillendirilen bu düşünceye göre milyonlarca insanın oyuyla iktidara gelmiş AK Parti’nin kendisi bizzat irticadır. Bu şartlanmış kafayla mücadele edilebilir mi? 70’li yıllardan bu yana hemen her cunta ile irtibatlı bir baş muharririn aklıyla irtica kavramına bakılabilir mi? Medyadaki cuntacıların, sokakla, halkla, insanımızla ilgisi yok; onlar kışla için yayın yapıyor, ordumuz üzerinden kendilerine rant sağlıyor.

Tahrik ettiği kavgadan beslenen cuntacı medyayı bir kenara bırakıp Başbakan Erdoğan’ın son çağrısına kulak vermek gerekiyor. Türkiye’mizin geleceğini karartacak “kakofoniler” yerine, çevreyi de merkeze taşıyacak açılımlar üzerine kafa yorulmalıdır. Halkın hissiyatı da budur. Bu çağrı turnusol kâğıdı gibi samimi endişeler ile kötü niyetlileri ayıracak sadelikte. Önümüzdeki günlerde kimin nerede duracağına bu çağrı çerçevesinden bakmak gerekecek.Bu yazı 282 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 24 Eylül 2012 Ne gereği vardı?
  • 11 Haziran 2012 Cuntalarla nasıl mücadele edilecek?
  • 30 Nisan 2012 Şiddet!
  • 16 Nisan 2012 '28 Şubat'çılardan panik atak hamleleri
  • 10 Nisan 2012 Çin'den bakınca Türkiye'nin gücü
  • 9 Nisan 2012 Darbede tanıdığım dört subay
  • 2 Nisan 2012 Suriye İran... İşte çetin imtihan!
  • 26 Mart 2012 Terlik
  • 13 Şubat 2012 Aman dikkat!
  • 6 Şubat 2012 Bu yüzden mi susuyorsunuz?
  • 23 Ocak 2012 Hem Hrantçı hem Ergenekoncu olunabilir mi?
  • 16 Ocak 2012 Kaç kafatası bir manşet eder?
  • 9 Ocak 2012 Hesap vermek
  • 26 Aralık 2011 Çanlar Avrupa için çalarken
  • 19 Aralık 2011 Militan
  • 12 Aralık 2011 Maazallah!
  • 5 Aralık 2011 Global Ergenekon
  • 28 Kasım 2011 Dersim'den alnımızın akıyla çıkmak
  • 23 Kasım 2011 İngiltere'yi yeniden keşfetmek
  • 21 Kasım 2011 Dersim'in şifreleri

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,265 µs