En Sıcak Konular

Ahmet Kekeç


Ahmet Kekeç
0 0 0000

Satiriksin sen, satirik kal...Bereket varmış... Serdar Turgutseverler de varmış memlekette. Bu bence iyiye işaret. Demek ki her türlü saçmalık, cüretten neşet eden her türlü cehalet karşılık bulabiliyor toplumda.

Bir arkadaş, ‘Cehaletten neşet eden cüreti duymuştuk da, cüretten mütevellit cehaletle ilk defa karşılaşıyoruz’ diye yazmış. Valla ben de ilk defa karşılaşıyorum. Bu, hususen, Serdar Turgut gibi sevimli ama aynı oranda cüretkar eşhasta görülebilen bir özellik.

Keşke yukarıdaki cümleyi ‘oxymoron’ sözcüğüyle bitecek şekilde kursaydım. O zaman ne çok saygı duyacaktınız bana, değil mi? ‘Vay canına, adamdaki bilgi birikimine bak...’ filan diyecektiniz.

İşin tuhaf tarafı, ben de seviyorum Serdar Turgut'u.

Başarılı da buluyorum.

Hatta, bir yazısında, sevdiği/beğendiği yazarlar arasında fakirin de ismini zikretmiş, ‘Ne yazarlarsa yazsınlar, kendilerini okutuyorlar’ diyerek, ötekini görmemeyi marifet sayan arkadaşlara esaslı bir ‘centilmenlik dersi’ vermişti. Sağolsun.

Ben de okuyorum onu. Beğeniyorum da. Başarılı, zeki ve esprili buluyorum. Fakat, ciddi konularda husule getirdiği şeylerin 'değerli’ olmadığını düşünüyorum. Bu kadarcığını da düşünüp söyleyemeyecek miyiz?

Bana sorarsa, ‘memleket meseleleri’ ve ‘düşünce sorunları’ gibi üstesinden gelemeyeceği işlere girmesin, kendi kalemine uygun şeyler yazsın. Böyle daha iyi. Buradan ona ‘Satiriksin sen, satirik kal’ diye seslenmek istiyorum.

Serdar Turgutseverlerin tazirine gelince...

Bunlardan biri, ‘Sen de nereden çıktın?’ diye soruyor.

Bir diğeri (nasıl bu kanaate vardıysa) Serdar Turgut'u Hıristiyanlık ve Musevilik arasında tercih yapmaya zorladığımı, bunun da insan haklarına aykırı olduğunu söylüyor.

Bir diğeri ‘Türk toplumundaki geriliği ve cahilliği saptadığı için’ Serdar Turgut'u çok beğendiğini müjdeliyor. Tabii beni de kınıyor...

Daha okumuş ve tefekküre yatkın izlenimi veren bir diğeri de aynen şu değerlendirmeyi yapıyor (etkilendiğimden değil, söyleyeceklerime açılım teşkil edeceği için alıntılıyorum): ‘Serdar Turgut'a saplamak istediğiniz popülist mızrağın sivri ucunu 'Türk halkı cahil, geri, ve eğitimsiz' şeklinde başlayan cümlenizle bileylemişsiniz. Buradaki tespitin geçersiz olduğunu sağduyunun zerresini bünyesinde taşıyan azıcık olsun zeka sahibi hangi Allah'ın kulu inkar edebilir? Siz aksini söylüyor, Türk halkı kültürlü, medeni ve eğitimlidir diyorsanız o başka... Bu durumda iki ihtimal ortaya çıkar: Ya bunu inanarak söylüyorsunuzdur, yahut inanmaksızın... Birinci ihtimal zekanızın, ikincisi ise ahlakınızın sorgulanmasını iktiza ettirir.’

Bu ağır tazire ‘Be kardeşim, okuduğunu anlamazsın, sonra da başkalarının ahlakını, zekasını filan sorgularsın’ şeklinde cevap vermek de mümkün.

Bunu yapmayacağım.

Güzel kardeşimin de anlaması için bu kez tane tane gideceğim:

Birincisi, ‘Türk halkı kültürlü ve iyi eğitimlidir’ iddiasında değilim.

İkincisi, ‘Demokrasiyi iyi eğitim almış, aydın, bilinçli kitleler olarak biz kurmalıyız, bu da ancak 'teknokratlar hükümeti'yle mümkündür’ ifadesi Serdar Turgut marifetidir.

Üçüncüsü, ‘demokrasiyi, anti-demokratik yöntemlerle tesis etme’ fikrine karşı çıkmak, Türk halkının kültürlü ve iyi eğitimli olduğunu öne sürmek anlamına gelmediği/gelmeyeceği gibi, ‘zekasızlık’ ve ‘ahlaksızlık’ da değildir.

Dördüncüsü, benim Serdar Turgut'la bir alıp vermediğim yok. Bilakis, sever ve sayarım kendisini. Ben sadece, tartışılan konu çerçevesinde ‘Büfeci İslamı’, ‘Müslümanlar’ ve ‘sosyalistler’ kavramlaştırmasının ‘saçma’ olduğunu, dolayısıyla Serdar Turgut'un boş konuştuğunu söylüyorum. İnsan, bilmediği konularda bu kadar cüretkar olmamalı, değil mi?

Beşincisi ve sonuncusu da şu olsun:

Asıl zekasızlık ve ahlaksızlık, 'anomali'yi (yani demokrasisizliği) demokratik ifade kanallarının kapalı olmasında değil de, Türk halkının cahilliğinde ve eğitimsizliğinde aramaktır.

Hakikaten büyük ahlaksızlıktır.Bu yazı 897 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Eylül 2012 Balyoz ve empati
  • 5 Temmuz 2012 Hükümeti ve cemaati çökertecek tek isim
  • 26 Haziran 2012 Ben olsam bu gazetecileri sürerdim cepheye
  • 20 Haziran 2012 Bu yazıyı Kürt kardeşlerim okusun
  • 4 Haziran 2012 Nerede bu inek?
  • 28 Mayıs 2012 Kana kan istermiş!
  • 14 Mayıs 2012 ‘Kes zırvalamayı’
  • 1 Mayıs 2012 Menderes de cami yıktırmış... Ne utanmaz adamlarsınız siz!
  • 20 Nisan 2012 Erol Özkasnak
  • 12 Nisan 2012 Suriye’yle savaşa mı giriyoruz?
  • 10 Mart 2012 ‘Zavallı Başbakan’
  • 29 Şubat 2012 Paşa niçin kendini öptürmedi?
  • 27 Şubat 2012 Bizi yormayın kardeşim
  • 17 Şubat 2012 Siz kimi kandırıyorsunuz?
  • 3 Şubat 2012 Rezil olmaya doymadınız mı?
  • 1 Şubat 2012 İyi ki sivil vesayet varmış, şerrinizden korunuyoruz
  • 19 Ocak 2012 Denktaş’ı diriltmek mi?
  • 14 Ocak 2012 Hangi gazeteciler valiz hazırlıyor?
  • 12 Ocak 2012 Kozinoğlu hakkında korkunç karartma
  • 2 Ocak 2012 İlan ediyorum: Hiç yüzleri kızarmayacak!

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,818 µs