En Sıcak Konular

Erdal Şafak


Erdal Şafak
0 0 0000

Türk'ün çağrısıDemokratik Toplum Partisi (DTP) lideri Ahmet Türk dün PKK'ya ateşkes çağrısı yaptı.
Biz bu girişimi birçok açıdan ciddi buluyoruz.
Türk'ün çağrısının eski önerilerden önemli bir farkı var: İlk kez PKK'dan tek yanlı ve kayıtsız-şartsız ateşkes ilanı isteniyor. Bugüne kadar bu talepler "Silahlar sussun" klişesi altında çift taraflı ateşkes talebine dayandırılıyordu.
İkincisi, bu çağrı son dönemde artan şehit cenazelerinin artık toplumsal ayrışmanın zehirli tohumlarını ekmeye başladığı günlerde yapılıyor. Kemalpaşa'da, Balıkesir'de, Konya'da, Sakarya'da görüldüğü gibi, en küçük bir kıvılcımın söndürülmesi zor yangınları başlatması tehlikesinin giderek somutlaştığı bir dönemde Ve nihayet, zamanlama açısından da özel bir mesaj barındırıyor: Türkiye ve ABD'nin PKK koordinatörleri Edip Başer ile Joseph Ralstone'un biraraya gelmelerinin arefesinde yapılıyor.
Hatırlayacaksınız; bölücü terör örgütünün kuruluş yıldönümü olan 15 Ağustos'ta ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormak, PKK'ya "Tek taraflı ateşkes ve silah bırakma" çağrısında bulundu. Örgüt lideri Murat Karayılan bunu "ABD'nin PKK'yı muhatap olarak görmesinin işareti" diye değerlendirdi, "Çok iyi bir gelişme ama çözüme ilişkin ciddi bir proje olmadıkça silah bırakmamız mümkün değil" yanıtı verdi. Bu tepkinin satır aralarında bir işaret gizliydi: "Ateşkese evet ama silah bırakmaya şimdilik hayır." Zaten hemen ardından PKK'ya yakın medya, bölücü örgütün ABD'nin önerisini kendi içinde tartışmaya açtığını duyurdu.
Ve nihayet Öcalan, İmralı'da avukatlarıyla bir ay arayla yaptığı iki görüşmede, "PKK'nın ateşkes ilan edebileceğini" söyledi.
İşte Ahmet Türk'ün dün DTP Genel Merkezi'nde Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil'le birlikte yaptığı çağrı, bu gelişmeler zincirinin son halkasını oluşturuyor.

Mitingde bir cümle

Haydi Tuğluk'u anladık, yerel yöneticiler olan Baydemir ve Abdil'in orada ne işleri var? Elimizde şifreyi çözmeye yardımcı olabilecek iki ipucu bulunuyor:
* Her fırsatta "PKK ile organik bağları olmadığını ama ortak tabanı paylaştıklarını" vurgulayan Türk'ün altını çizdiği bir cümle:
"Parti tabanından gelen sese kulak vererek yalnızca PKK-Kongra Gel'e ateşkes çağrısında bulunuyoruz." Bu, tehlikeli tırmanışın Güneydoğu halkını da ürküttüğü anlamına geliyor.
* Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı Hannes Svoboda'nın (AB'de çok saygın ve etkin bir siyasetçi) dün durup dururken yaptığı açıklama: "Kürt sorununun çözümü için diyalog zamanı geldi. Türk devleti bunun için DTP'nin seçilmiş belediye başkanlarını muhatap kabul edebilir."
Bir karine daha: Türk, 3 Eylül'de İstanbul-Çağlayan'daki mitingte, "Buradan çağrı yapıyorum; lütfen silahları susturun. Siyasiler bunu değerlendirecek. Devlet içerisinden böyle mesajlar alıyoruz " dedi. Bu iddiası bugüne kadar yalanlanmadı.
Tüm bu gelişmeler, örgütün iç (taban) ve dış (ABD, AB) baskıları göğüslemekte artık zorlandığı ve meydanı siyasilere bırakmaya hazırlandığı anlamına mı geliyor? Yoksa, Türkiye ve ABD koordinatörlerinin işbaşı yapmalarının arefesinde bir manevra mı? İkinci olasılığı işaretleyenlere, yani bunun zaman kazanmaya yönelik manevra olduğunu düşünenlere bir sorumuz daha var:
Bu bir aldatmaca olsa, örgütten işaret gelmese, Ahmet Türk ile dün iki yanında yer alanlar neden kendilerini bile bile ateşe atsınlar?Bu yazı 1,050 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Temmuz 2012 Körfez'e büyüteç
  • 22 Temmuz 2012 Tarih yolları kesiştirince...
  • 4 Nisan 2012 Demokrasiyi taçlandırmak
  • 1 Nisan 2012 Suriye aktörleri
  • 4 Mart 2012 Fıkra gibi
  • 1 Şubat 2012 Konsey'i beklerken
  • 16 Ekim 2011 1961 Ekim'i
  • 26 Eylül 2011 New York'tan dönüş gündemi
  • 20 Ağustos 2011 Şam'la satranç
  • 12 Ocak 2011 Aslında biz bize yeteriz
  • 8 Ocak 2011 Referandum
  • 26 Aralık 2010 Krizin öbür yüzü
  • 27 Kasım 2010 Senede bir gün
  • 18 Kasım 2010 Savaş Lordu
  • 16 Kasım 2010 Beşik sallanıyor
  • 9 Ekim 2010 Sri Lanka modeli
  • 26 Eylül 2010 Dolmabahçe'de medyatik kahvaltı
  • 28 Ağustos 2010 BDP'lilerin söylemleri
  • 30 Haziran 2010 Ortaklık
  • 15 Mayıs 2010 Atina'dan

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,958 µs