En Sıcak Konular

Doç. Dr. Kemal YeşilçimenDoç. Dr. Kemal Yeşilçimen
0 0 0000

Bilimin Geldiği Son NoktaCalifornia'daki Buck Yaşlılık Araştırmaları Enstitüsü, şimdi 'metformin' ile ilgili daha geniş çaplı bir araştırma yapma kararı aldı. Araştırmaları yönetecek, Profesör Gordon Lithgow konuyla ilgili İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada bu ilaç sayesinde 70'li yaşlarındaki bir insanın 'biyolojik yaşını 50'ye çekebileceklerini düşündüğünü söyledi. Her gün tek bir tablet olarak alınması planlanan metforminin hücrelerin içindeki oksijen miktarını artırarak yaşlanma sürecini yavaşlattığı düşünülüyor. Birkaç yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanan ilacın Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların gelişimi üzerindeki etkisi de belirlenmeye çalışılacak. Uzmanlar, 110 ile 120 yaşına kadar sağlıklı bir şekilde yaşanmasının mümkün olabileceğini düşünüyor.

Hastalıklı yaşam tarzı yüzünden hastalık salgını bizde genç yaşlarda başlıyor ve hastanelerde iğne atsan yere düşmüyor. Batı ülkelerinde, daha ileri yaşlarda başlayan bu hastalıkların yaşlanmanın geciktirilmesi yoluyla 20-30 yıl ertelenmesi, bu hastalıkların önlenmesi anlamına geliyor. Ertelemenin sona erdiği 100 yaşından sonra ise birdenbire ortaya çıkan hastalıklar nedeniyle, fazla ızdırap ve acı olmadan hayat fani ölüm ani olacak. Ne güzel değil mi? Böylece hayatın en verimli yılları, hastane, doktor, laboratuarlarda kan verme, BT, MR, Radyoterapi, kemoterapi, ameliyatlar, hergün avuç dolusu içilen ilaçlardan uzak olacak, bunlar gündemden düşecek. Hayatın anlamsız şekilde tüketilmesi yerine, sağlıklı, uzun ve hastalıklardan uzak bir hayat, sürüngen hayatın yerine geçecek.

Sohbet konuları bile değişecek. Damarlara takılan stentler, baypas ameliyatları, yaşam tarzının piyasaya sürdüğü hasta kuyruklarını kar amacıyla işleyen dev hastaneler tarihe karışacak. Dev AVM'lerde alışveriş krizine girmiş müşteriler gibi köşe bucak şifa arayan, 'sıradaki gelsin' komutuyla koşturan, soğuk makinaların içinde, bilgisayarların teşhis ve tedavisine sunulan, ölçülüp biçilen, borsada işlem gören fastfood sağlık anlayışı değişecek. Hastalıkları önlerseniz zincir hastaneler, ilaçlar, cihazlar ve gittikçe büyüyen trilyonlarca dolarlık sektör ne olacak? Fabrika gibi çalışan dev hastanelerde ilaç ve teknolojinin pazarlandığı hastalık borsası ne olacak? Çökecek. Bu çöküşle birlikte hayatımızın her noktasına burnunu sokan, kurallar koyan, özgürlüğü kısıtlayan, tehdit eden ve hatta aforoz eden ortodoks sağlık anlayışı tarih olacak. Malum, sağlığı ticarileştiren ve daha fazla para kazanmaya dayanan bu sistem; zincir hastaneler ve milyar dolarlar getiriyor. Hastalıkları önleme ise sektör için çöküş getiriyor.

Modern tıbbı bayrak eden küresel sağlık sistemi de tabii ki boş durmuyor. Genetik temelli kişiye özgü akıllı ilaçlar, kolesterol aşıları, genetik tahlillerle kimlerin ne zaman hangi hastalığa yakalanacağının çok önceden teşhisi? Bu çok mahrem bilgilerin şirketlere ve medyaya sızdırılması geleceğin gündemini oluşturacak. Hastalık yükü fazla olanların işe girmesi ve evlenmesi sorun olacak. Çok pahalı tedaviler zenginlerin hizmetine sunulacak. Tabii parası mukabilinde. Günümüz dünyasında ve gelecekte bedava hayat ve sağlık yok. Sağlıklı olanların köşe başlarını tuttuğu, hasta olanların ise yine süründüğü yeni bir dünya. Fakir ve garibanın kaderi değişmiyor. Onlar yine sürünecek.

Obama'nın sağlık danışmanı Ezekiel Emanuel'in öncülük ettiği akım ise, hastalıktan rant sağlıyan küresel sağlık anlayışını kökten değiştirmek istiyor. Bu yeni akım gerçekleşirse, hekimin ve hastanın robotlaştığı, sağlığın ise metalaştığı duygusuz ve vicdansız bir dünya sona erecek. Bu yeni akım Amerikan sağlık otoritesi olan Gıda İlaç Kurumu (FDA) ile yaptıkları görüşmede, yaşlanmanın geciktirilmesi için ilaç araştırması yapılmasını nihayet kabul ettirdiler. Bu konuda kullanılacak birçok yöntemden ilki, alt grup analizlerinde etkili bulunan metformin ve bazı ilaçların denenmesi. Metformin zaten diyabetik hastalarda yaygın olarak kullanılıyor. Kullanılıyor ama hasta eden hayat tarzını değiştirmeden ilaçlardan sihirli bir sonuç beklemek hayal. İkinci yöntem ise haftada iki gün 600 kaloriyi geçmeyen diyet. Özetle bilimin geldiği son nokta ; aç otur, aç kalk, mideni şişirme. İnsanları aç gözlü yapan yaşam tarzını, bilim adına tok gözlü yaşam tarzıyla değiştirme. Gözünü toprak doyursun diye atalarımız boşuna dememiş. Bu çok az yiyerek yaşama yöntemi, IGF(insülin growth faktör) miktarını azaltarak birçok hastalığı önlüyor ve ömrü uzatıyor. Şimdi geniş çaplı araştırmalar başlayacak.

Hastalıklardan uzak, sağlıklı uzun bir hayat için bilimin geldiği son nokta gördüğünüz gibi bizim atasözümüz : Herkesin rızkı ayrılmıştır ve herkes ancak rızkını yer. Rızkı bitince hayat sona erer. Rızkını ister hızlıca tüket ve erkenden git. İstersen idareli kullan ve uzun yaşa. Aynı şekilde insanın aldığı nefes ve kalbinin atım sayısı da sabittir. Kalbi yavaşlatan ilaçlar zaten uygulamaya girmiş durumda. Kalbi hızlı atan fareler kısa yaşarken, kalbi dakikada 7 atan deniz kaplumbağaları 200 yıl yaşıyor. Kadim kültürümüze göre, bu sayı ve süre ne bir saniye uzar ve ne de bir saniye kısalır. Karar sizin : İster Hint fakirleri gibi nefesini idareli kullan, bir hırka bir zeytinle uzun yaşa, istersen ye, iç, tüket, heyecanlı yaşa, cesedin yakışıklı olsun. Zaten katkı maddeleri nedeniyle cesetler mumyalanmış gibi, çürümüyor.Bu yazı 1,901 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 21 Nisan 2017 Sömürü Sistemini Yıkmak Kolay Mı?
  • 10 Mart 2017 Bu bir Halk Devrimidir
  • 9 Şubat 2017 Bindik bir Alamete...
  • 2 Ocak 2017 Sağlıkta Milli ve Yerli Çözümler
  • 18 Kasım 2016 Neden bu kadar hastayız?
  • 19 Ekim 2016 Tarihimizle Yüzleşelim
  • 24 Ağustos 2016 FETÖ: Küresel Komplo
  • 21 Temmuz 2016 Milli Devlete Doğru
  • 1 Nisan 2016 Tatlı tatlı yemenin, acı acı geğirmesi olur
  • 9 Mart 2016 Hekimlik Öldü Yaşasın Doktorluk!
  • 14 Ocak 2016 Akademik Yozlaşma
  • 25 Aralık 2015 Bilimin Geldiği Son Nokta
  • 20 Kasım 2015 Sağlıklı Çözümü Hastalık Lobisi Engelliyor
  • 12 Ekim 2015 Aydınlar ve bilim dünyamız
  • 31 Temmuz 2015 Kahrolsun Engizisyon Anlayışı!
  • 15 Temmuz 2015 Bayram Gelmiş Neyime...
  • 2 Temmuz 2015 Bu yazıyı kalbinizle okuyun!
  • 10 Haziran 2015 Sigara ile Mücadele Böyle Olur mu?
  • 3 Haziran 2015 Sağlıkta Devrim
  • 21 Mayıs 2015 Sağlık ve Özgürlüğün Gaspı

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,486 µs