En Sıcak Konular

Nasuhi Güngör


Nasuhi Güngör
0 0 0000

Türkiye itibar mı kaybediyor?Uçağımızın Suriye tarafından düşürülmesinin ardından başlayan gündem, farklı boyutlar kazanarak devam ediyor. Önceki gün Başbakan Tayyip Erdoğan’ın parti grubunda yaptığı konuşma, gerek muhtevası, gerekse kurgusu açısından önemli mesajlar taşıyordu.
 
Başbakan, hem iç ve dış kamuoyuna olup biteni aktardı. Hem atacakları her adımın uluslar arası hukuka uygun olacağının altını çizdi. Hem de bu coğrafyada Türkiye’nin ne anlama geldiğini muhataplarına ifade etti. Türkiye, dostluğu önemsenen, düşmanlığından ve gazabından sakınılması gereken bir ülke. Erdoğan’ın konuşması, hem tarihin derinliklerinden gelen ortak noktalara, hem de bu ortak noktaları dikkate almayıp burnun dikine yol almak isteyenlere gereken cevabı verdi.
 
Ayrıca bu konuşma,  geçtiğimiz Cuma günü itibarıyla devam eden kriz yönetiminin önemli bir parçasıydı. Sakin, ama kararlı, itidali elden bırakmayan, ama tüm seçenekleri gerçekten masada tutan, iç ve dış kamuoyunu bilgilendirme konusunda cesur davranan, her bakımdan başarılı bir kriz yönetimi sergilendi.
 
***
 
Kuşkusuz sürecin devamı çok daha hassas. Öncelikle bu saatten sonra bölgemizde bu türden saldırı, provokasyon ve benzeri hamleler konusunda daha hazırlıklı olmak gerekiyor. Nitekim Başbakan Erdoğan’ın konuşmasındaki  ‘Suriye artık açık ve yakın tehdittir. Sınırda tehdit olarak göreceğimiz her unsur, askeri hedef muamelesi görecektir’ değerlendirmesi bir anlamda buna işaret ediyor. Ayrıca muhtemel tehditler üzerinden yapılan hazırlıkların habercisi.
 
Türkiye’nin saldırı sonrası ortaya çıkan tavrını, yetersiz, alttan alan yahut sinmiş bir politika olarak değerlendirenler var. Buna kesinlikle katılmıyorum. Birkaç nedenle. İlki, ‘misilleme’den ne anladığımızla ilgili. Eğer sadece askeri anlamda bir cevap vermekle Türkiye’nin doğru adım atacağını düşünüyorsak, bu her şeyden önce yaşadığımız ülkeye haksızlık. Türkiye’yi günü birlik ya da türedi bir devlet gibi görmek kabul edilemez.İkincisi, olup biteni doğru okumamakla eşdeğer bir yaklaşım. Üçüncüsü, tam da birilerinin istediği alana/tuzağa çekilmenin ifadesi.
 
Yeri gelmişken, bu tartışmaları yürütürken sık sık ‘Savaşa girmek yanlıştır, bu tuzağa düşmeyelim’ gibi ifadeler kullanıyoruz. Burada dikkat çekmek istediğimiz nokta, sanki savaşa girmek ve gönüllü olarak batağa saplanmak isteyen bir devlet politikası var ve buna engel olmaya çalışıyoruz gibi algılanmamalı. Tam aksine, gerçekten Türkiye’nin duruşuna, gücüne ve tarihine yakışır bir ‘devlet aklı’nın devrede olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Bazı ayrıntıları dikkate almazsak, muhalefetin de buna katkı sağladığını, özellikle MHP ve Devlet Bahçeli’nin ciddi bir sağduyuyla hareket ettiğini aktarmak gerekiyor.
 
Burada savaş tamtamları çalanlar, askeri müdahale olmadığı takdirde itibarımızın zedeleneceğini düşünenler tezlerini gözde geçirmek zorunda. ‘Türkiye böyle bir savaşa girmez, bu tuzağa düşmez’ derken tam da bu yanlış tezin sahiplerini kastediyoruz. Yoksa ortada ne savaşa ve bataklığa meraklı bir Türkiye var, ne de bunu savunan bir akıl ya da kurum.
 
Böyle durumlarda toplumun,  yaşadığı ülkeyi yönetenlerden ciddi beklentileri olur, olması da son derece normaldir. Ancak bu beklentileri alıp köpürtmek, bunlar üzerinden akıl fikir yürütmek, işte burada durmak gerekiyor. Çünkü devlet politikası, elbette toplumu, beklentilerini, hatta sokağın dilini bile dikkate alır. Ama tümüyle bunlar üzerine bir kurguyla hareket edemez. Devletin ve hükümetin sorumluluğu, ortaya çıkan tüm beklentileri karşılamak değil, doğru yönetmektir.
 
Suriye’yi yakın gelecekte ne bekliyor, onu da bir sonraki yazıda tartışalım.

star


Bu yazı 636 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 6 Nisan 2013 Kraliyet patron, biz taşeron muyuz?
  • 27 Eylül 2012 Ordu neden değişmek zorunda
  • 21 Eylül 2012 Eylül ayının kara listesi
  • 14 Eylül 2012 Yeni Türkiye ve yeni ekonomik model
  • 13 Eylül 2012 Libya saldırısı ve Türkiye’nin kodları
  • 3 Eylül 2012 Türkiye’nin yalnızlığı ve Mısır
  • 30 Ağustos 2012 Ankara-Paris rekabeti
  • 24 Ağustos 2012 İstihbarat zaafı var mı?
  • 23 Ağustos 2012 BDP niçin çıldırdı?
  • 17 Ağustos 2012 Fırsat treni telaşı
  • 16 Ağustos 2012 Yola nasıl devam edeceğiz?
  • 10 Ağustos 2012 ‘Gergin Barış’ın sonu mu?
  • 6 Ağustos 2012 PKK’nın intiharı
  • 27 Temmuz 2012 Henüz vakit varken
  • 20 Temmuz 2012 Suriye sorunu ve Türkiye’nin özgüveni
  • 19 Temmuz 2012 Şam’daki patlama ve Moskova’daki Türkiye
  • 28 Haziran 2012 Türkiye itibar mı kaybediyor?
  • 22 Haziran 2012 Mısır, Suriye ve derin iktidarlar
  • 21 Haziran 2012 Müzakere akıldır, güçtür
  • 14 Haziran 2012 Beka endişesinin dayanılmaz cazibesi

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,396 µs