En Sıcak Konular

Mahmut Övür


Mahmut Övür
0 0 0000

28 Şubat'tan kim ne ders çıkarttı?28 Şubat post modern darbenin 15'inci yılı tartışmaları sürüyor. Yeni bilgi ve belgeler de ortaya çıkıyor. Ama benim merak ettiğim şey yeni bilgilerden çok, siyasetin, medyanın, sivil toplum örgütlerinin bu tür darbe girişimlerinden nasıl bir ders çıkardıkları...
Önceki gün siyasi partilerin grup konuşmalarını dinledim. Başbakan Erdoğan, geçmişten 28 Şubat sürecine uzanan bir siyasi tahlili yaparken, üç siyasi partinin grup konuşmasından neredeyse birbirinin kopyası bir tespit çıktı: "AKP 28 Şubat'ın ürünü."
Türkiye'de neden bir muhalefet sendromu yaşandığını bundan daha iyi ne anlatabilir.
Muhalefet liderlerinin bu değerlendirmelerinden sonra bu kez karşımda 28 Şubat sürecinin mağduru genç bir kadın vardı; Zeynep Bayramoğlu... AHaber'in hazırladığı"28 Şubat: Darbe Yiyen Hayatlar" dizi haberinde Bayramoğlu, 15 yıl önce nasıl katsayı mağduru olduğunu anlatırken şu müthiş tespiti yaptı: "Yaşanan zulmün psikolojik boyutlarını anlamak zor. Derin acılar yaşadık. Ama avantajı da şu oldu: Empati kurmayı öğrendik. Çok basit insan hakları gasp edilen insanlarla empati kurmayı öğrendik. Bence bu çok önemli. Kim zulme uğrarsa uğrasın ben her zaman onun yanında olacağım. Belki azınlıklara, belki ötekileştirilmeye maruz kalan gruplara, kim olursa olsun daha empatik yaklaşacağız. Onların en büyük destekçisi Müslüman başörtülü kadınlar olacak." Bir genç kız, kendisine acı çektiren 28 Şubat felaketinden böyle bir ders çıkartıyor. Peki, siyasetçiler ne yapıyor? Darbenin sarstığı hayatları, yok ettiği değerleri bir yana bırakıp "siyaset" yapıyor.
Aslında o genç kızın söyledikleri siyasilere ders niteliğinde...
Özellikle "yeni CHP" diye yola çıkan ve darbelere genel olarak karşı olan Kemal Kılıçdaroğlu'nunhâlâ 28 Şubat'ın mağdurlarıyla empati kuracak bir cümle edemiyor olması ilginç değil mi? Eğer, o genç kızın çıkardığı dersi, siyasiler daha önce çıkarmış olsalardı eminim Türkiye ne 12 Eylülleri, ne 28 Şubatları yaşar, bugün de bambaşka bir yerde olurdu.

Erzurum'da milletler gecesi
İki gündür Erzurum'dayım. Dünyanın 36 ülkesinden 200 gazeteci arkadaşımızı ağırlıyoruz. Kayak Federasyonu'yla birlikte Erzurum Palandöken Dedeman Kayak Pisti'nde düzenlediğimiz açılış gecesine Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak da katıldı.
Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık ve yardımcısı Ali Oto'nun hem açılış gecesi hem de organizasyonun sürdürülmesindeki çabaları övgüyü değerdi.
Gazeteciler olimpiyatı olarak nitelenen bu organizasyon ne yazık ki hava koşullarının gazabına uğradı. Buna rağmen dünyanın dört bir yanından gelen gazeteciler, hem kaymaya çalıştılar hem de etkinliklere katılarak moral buldular. Önceki akşam yapılan "milletler gecesi" bu açıdan görülmeye değerdi. Dünyanın 36 ülkesini temsilen masalar kuruldu. Her masada bir ülke vardı ve kendi yiyecek ve içeceklerini sunuyordu. Renkli ve hareketli bir geceydi. Türkiye'yi Erzurum Girişimci Kadınlar Derneği, birbirinden güzel yiyeceklerle temsil etti.
Ruslar havyar ve votka ile Norveçliler somon balığıyla, Amerikalılar fırında hindileriyle, İtalyanlar ise makarna ve şaraplarıyla göz doldurdu. Türkiye Kayak Seven Gazeteciler Derneği Başkanı Sevgili Yazgülü Aldoğan geceler ve etkinliklerden çok katılımın önemli olduğunu bertiyor ve şöyle diyordu:
"Bu yıl Türkiye'de düzenlenen olimpiyata rekor katılım var. Gurur duyuyoruz."

sabah

Bu yazı 712 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 AK Parti kongresi ve Barzani
  • 28 Eylül 2012 AK Partili Babuşçu iddialı: Yüzde 55
  • 23 Eylül 2012 CHP'nin 'Balyoz' ikilemi
  • 20 Eylül 2012 Otobüste 200 er
  • 18 Eylül 2012 CHP günahlarından arınıyor
  • 11 Eylül 2012 CHP hâlâ derdini anlatamıyorsa
  • 1 Eylül 2012 Ya silah ya siyaset
  • 30 Ağustos 2012 CHP neden Kürt raporu yazamıyor?
  • 19 Ağustos 2012 Barışı kirletmemek lazım
  • 14 Ağustos 2012 Aygün'ün kaçırılmasında garip sorular
  • 10 Ağustos 2012 Diyarbakır'dan Şemdinli'ye bakmak
  • 24 Temmuz 2012 Üç CHP'li anlaşamıyorsa...
  • 19 Temmuz 2012 CHP'de 'maymuncuk liste' savaşı
  • 18 Temmuz 2012 CHP, zamanın ruhunu yakalar mı?
  • 17 Temmuz 2012 CHP kurultayı gölgede mi kaldı?
  • 8 Temmuz 2012 Siyasetin yeni aktörleri
  • 6 Temmuz 2012 CHP'de kurultay pazarlamacıları
  • 3 Temmuz 2012 Zana'nın demokratik yolu
  • 24 Haziran 2012 Uçak düşürme bir tuzak mı?
  • 19 Haziran 2012 Gülen'in kararı neyin sinyali?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,847 µs