En Sıcak Konular

Fehmi Koru


Fehmi Koru
0 0 0000

Vodvil böyle bir şeyErmeni soykırımını inkâr yasa tasarısı’ Fransa Senatosu’nda görüşülürken Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin “Türkiye sükûnetini bozmamalı” öğüdü gelmişti; tasarı yasalaştıktan sonra bu defa dışişleri bakanı Alain Juppe’nin “Aman itidalli davranın” öğüdüne muhatap olduk.

Emirleri olur, ama zaten sâkiniz, itidalimiz de yerinde. Sadece olup biteni anlamaya çalışıyoruz; sorun da buradan kaynaklanıyor: Anlayamıyoruz...

Yasalaşan tasarı 1915 yılında hayatını kaybeden Ermeniler’le ilgili; yaşanan olaya ‘soykırım’ denilmesini kural haline getiriyor ve bu kurala aykırı davranışla söylemi para ve hapis cezasına çarptırmayı öngörüyor.  

İyi de Fransa’nın böylesine bir konuda önalma çabasına girmesi için sebebi ne olabilir? Olayın cereyan ettiği yıllarda Fransa aktif bir rol mü oynamaktaydı? Yoksa tarihte cereyan etmiş olaylarla ilgili son sözü söyleme yetkisi Fransa’ya tanınmış bir hak da, bunu biz mi kaçırdık? Gerçekten de Fransa bu soruna nasıl, hangi gerekçeyle taraf oluyor?

Topraklarında 500 bin civarında Ermeni yaşıyor, bu tamam, ancak Ermenistan denilen bir ülke var ve orada Ermeni nüfus çok daha fazla; eğer bu alanda bir girişim söz konusu olacaksa muhataplık görevi Ermenistan’a düşmez mi? Fransa önce ‘soykırım’ sonra da ‘soykırımı inkâr’ yasaları çıkartmakla meşgulken, Ermenistan, tarihin derinliklerinde kalmış olayı geride bırakıp yeni bir ilişki düzlemi yakalamak üzere Türkiye’yle müzakere yürütüyordu.

O ilişki düzlemi hâlâ bulunabilir.

Öyle bir durumda, yani Türkiye ile Ermenistan tarihte cereyan etmiş fâciayla ilgili aralarındaki sorunu ortadan kaldırıp sağlıklı bir ilişki düzlemi kurmayı başarırlarsa, Fransa ne yapacak? Ülkenin siyasileri, “Hayır, yapamazsınız” diye tepinecekler mi?

Şimdi ne olacak? Ülkesine Türkiye’den gelen herkese “1915’te yaşanan facia soykırım mıydı, ne diyorsun?” sorusunu yöneltip aldığı cevaba göre kapıda tavır mı takınacak? Yoksa vize vermek için “Soykırımdı” ikrarını şart koşup aksini iddia edenin ülkesine girmesine izin mi vermeyecek?

Bunları yapmayacaksa neden böyle bir yasa çıkardı Fransa? Yok, Fransa öngördüğüm biçimde davranacaksa, bunun sadece ikili ilişkilere değil doğrudan Fransa’nın çıkarlarına zarar vereceğini görmüyor mu Fransızlar?

İnsanlar arasındaki ilişkileri, toplumsal sorunları mizahi bir dille sahneye yansıtan tiyatro türüne ‘vodvil’ adını vermiştir Fransızlar. ‘Ermeni yasası’ her yönüyle ‘vodvil’ özelliği taşıyor. Anlamsızlıklar üzerine oturan anlaşmazlıklar, aynı dili konuşup anlatılmak istenenden farklı sonuç çıkarmalar aynıyla burada var. Türkiye’nin sistemiyle en fazla benzediği Avrupa ülkesi Fransa ve bu benzerlik Fransa’nın Türkiye’yi gözden çıkarmasına yol açmışa benziyor.

Cumhuriyet’in kurucuları en fazla Fransa’dan etkilenmişlerdi. Dilini bildikleri için en iyi Fransızları tanıyorlardı da ondan...

Fransızlar kendilerini tanınmaz hale getirdi. Üzerlerine vazife olmayan işlere burunlarını sokuyor, muhatabı zaten varolan sorunlarda kendilerinin muhatap tanınmalarını bekliyor, üstüne üstlük canını acıttıkları bizlerden de sükûnet ve itidal talep ediyorlar.

Vodvil herhalde işte böyle bir şey...

star

Bu yazı 705 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ak Parti kongresinin düşündürdükleri...
  • 28 Eylül 2012 Yalan dünya, hem de ne yalan
  • 23 Eylül 2012 Tartışma sağlık alametidir
  • 20 Eylül 2012 Darbeler, CHP ve Deniz Baykal...
  • 18 Eylül 2012 CHP’nin özrünün anlamı
  • 16 Eylül 2012 Hayasızca saldırının düşündürdükleri
  • 11 Eylül 2012 O da bir gün bitecek...
  • 9 Eylül 2012 Ne olur, ne olamaz...
  • 6 Eylül 2012 Suriye politikasına yeniden bakmak
  • 29 Ağustos 2012 Türkiye Pakistan, Hatay da Peşaver değil...
  • 26 Ağustos 2012 Hayatları oyun
  • 19 Ağustos 2012 Orhan Pamuk tiksiniyormuş, ben acıyorum...
  • 14 Ağustos 2012 Milletvekili neden kaçırılır?
  • 12 Ağustos 2012 ‘Yeni gazetecilik’ denen şey
  • 9 Ağustos 2012 Tuzak varsa tedbir nerede?
  • 3 Ağustos 2012 Komutan tanıklık yaptı
  • 31 Temmuz 2012 Abdullah Gül ‘yeniden’ ha, gerçekten mi?
  • 24 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu siyaseti kirli (mi) görüyor
  • 18 Temmuz 2012 CHP’nin Ak Parti açmazı
  • 17 Temmuz 2012 CHP makas değiştirirken...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,239 µs