En Sıcak Konular

Mahmut Övür


Mahmut Övür
0 0 0000

Avrupa solu 'yeni' ne söylüyor?Türkiye'de siyasi parti kongre ve kurultaylarına alışık biri olarak ilk kez bir yabancı ülkede, Almanya'da bir siyasi partinin kongresini izledim. O parti Almanya'nın en eski partisi Sosyal Demokrat Parti olunca merak da bir o kadar artıyor. Çünkü dünya siyaseti yeni bir dönemin eşiğinde.
Sadece sol değil, muhafazakârlar da derin bir sıkışma yaşıyor. Bu nedenle "solun beşiği" Avrupa'da sol partilerin yeni döneme nasıl baktığı merak ediliyor. Krizin sarstığı, çevre ve göçmen sorunun aşılamadığı, Arap Baharı rüzgârının estiği ve Çin gibi ucuz işgücü kullanan ülkelerle rekabetin yapılamadığı bir dünyaya sol nasıl bakıyordu?
Bir süredir Fransız sosyalistlerinin "ihtimam toplumu" üzerine kafa yorduğu bir dönemde acaba Alman sosyal demokratları "yeni" ne söyleyecekti?
Bu merakla kongrenin yapıldığı alana, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve ekibiyle birlikte giriyoruz. Kongre, kapalı spor salonu veya bir kültür merkezinde değil, eski bir fabrikada yapıldı. Sosyal demokrat bir parti kongre alanını fuar mantığıyla özel firmalara kiralamıştı. Hem kongreyi izliyorsunuz, hem de teknolojiden son model arabalara yeni ürünleri görüyorsunuz. Hatta o fuar alanının tam ortasına "Hyde Parkvari" herkesin çıkıp konuşacağı bir de serbest kürsü konmuştu. Bizdeki, liderin o şatafatlı girişi yoktu ama salonun tıkış tıkışlığı neredeyse aynıydı. Salonda pankart veya ellerde döviz yoktu. Tek bir slogan vardı: "Bizim sermayemiz; demokrasi ve eşitlik."
Dünyanın çok sayıda ülkesinden konuk vardı. Türkiye'den de üç ekip katılmıştı. Bir sırada Sarıgül ve Ozan Ceyhun'u, bir başkasında CHP adına katılan Faruk Loloğlu ve Ercan Karakaş'ı, öteki sırada ise BDP adına katılan Fatma Kurtulan ve Medeni Kırıcı'yı gördüm.

Helmut Schmidt'in konuşması
Herkesin merakla beklediği ilk konuşmacı 92 yaşındaki Helmut Schmidt'ti. Eski Başbakan kongrede konuşacaktı ama bir şart vardı; "Salonda sigara içmek..."
O kürsüde konuşmaya başladığında, salon susmuştu. Yaklaşık bir buçuk saat, 5 bini aşkın insan duayen politikacıyı pür dikkat dinledi ve sadece alkışladılar. Ve öyle çok alkışladılar ki, konuşması bittikten sonra da o alkışlar kesilmedi. Dakikalarca ünlü bir sanatçı gibi ayakta alkışlandı. O da aşağı indi ve o alkışlar arasında kongre kararıyla izin verilen sigarasını yakıp içmeye başladı.
Bu alkışlar sadece yaşlı bir sosyal demokrata saygı nedeniyle değil, konuşmasının içeriğiyle de ilgiliydi. Belki yeni bir şey söylemedi ama söylediği şeyler yeninin ipuçlarını taşıdığı gibi bugün için çok anlamlıydı.Uzun bir konuşmaydı ama şu sözleri, bizde de başlamasını umut ettiğimiz "tarihle yüzleşme" açısından çarpıcıydı ve konuşmanın ruhunu anlatmaya yeterdi:
"Biz Almanlar olarak, Almanları Almanlardan korumalıyız. Çünkü biz çevremize komşularımıza çok acı çektirdik. Hiçbir zaman normal bir Almanya olamayacağız. Geçmişimiz o kadar ağır ki, bizden sonra gelecek kuşaklar da normal bir Almanya olamayacak. Hep bu sorumluluğu taşıyacağız. Dünyada çok kan dökülmesine neden olduk. Dünyanın en zengin ülkesiyiz, çok güçlüyüz. Herkes bir dolu alanda gıpta ediyor. Ama üstünlüklerimizi geri planda tutmayı, kibirlenmemeyi öğrenmeli ve bunu Almanya için yapmalıyız."
Konuşmayı önce Mustafa Sarıgül'e sonra da Ercan Karakaş'a sordum. Sarıgül şöyle diyordu:
"Müthiş bir konuşmaydı. Almanlar açısından da bizim açımızdan da derslerle doluydu. Özellikle Almanlara söyledikleri tarihi değerdeydi. Türkiye'den söz etmemesi de SPD için çok iyi oldu. Çünkü Schmidt Türkiye'nin üyeliğine sıcak bakmıyor. Partisi içinde gerginliğe yol açabilirdi. Bizim açımızdan AB demokrasisinin ve dayanışmasının güçlenmesine dikkat çekmesi iyi oldu. Çok etkilendim."
CHP adına kongreyi izleyen Parti Meclisi üyesi Karakaş ise şöyle diyordu:
"Çok etkileyiciydi. Dinlerken gözlerim yaşardı. Yaşlı bir sosyal demokrat olarak, sosyal demokrasinin değerleri olan özgürlük, eşitlik ve dayanışmaya vurgu yaptı, Almanya'nın kendi içine kapanmaması gerektiğini, 'biz merkezdeyiz, biz en büyüğüz' kibri içinde olmaması gerektiğini söyledi. Yani enternasyonal bir dayanışma gösterdi."

sabahBu yazı 507 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 AK Parti kongresi ve Barzani
  • 28 Eylül 2012 AK Partili Babuşçu iddialı: Yüzde 55
  • 23 Eylül 2012 CHP'nin 'Balyoz' ikilemi
  • 20 Eylül 2012 Otobüste 200 er
  • 18 Eylül 2012 CHP günahlarından arınıyor
  • 11 Eylül 2012 CHP hâlâ derdini anlatamıyorsa
  • 1 Eylül 2012 Ya silah ya siyaset
  • 30 Ağustos 2012 CHP neden Kürt raporu yazamıyor?
  • 19 Ağustos 2012 Barışı kirletmemek lazım
  • 14 Ağustos 2012 Aygün'ün kaçırılmasında garip sorular
  • 10 Ağustos 2012 Diyarbakır'dan Şemdinli'ye bakmak
  • 24 Temmuz 2012 Üç CHP'li anlaşamıyorsa...
  • 19 Temmuz 2012 CHP'de 'maymuncuk liste' savaşı
  • 18 Temmuz 2012 CHP, zamanın ruhunu yakalar mı?
  • 17 Temmuz 2012 CHP kurultayı gölgede mi kaldı?
  • 8 Temmuz 2012 Siyasetin yeni aktörleri
  • 6 Temmuz 2012 CHP'de kurultay pazarlamacıları
  • 3 Temmuz 2012 Zana'nın demokratik yolu
  • 24 Haziran 2012 Uçak düşürme bir tuzak mı?
  • 19 Haziran 2012 Gülen'in kararı neyin sinyali?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,584 µs