En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
0 0 0000

Doğum kontrol kullanan kadınlar yanlış eş seçiyorlarHenüz kendilerine hayat arkadaşlarını seçmemiş olan hanımlara önemli bir uyarım var. Herhangi bir sebeple doğum kontrol hapı kullanıyorlarsa çok dikkatli olmalılar çünkü yeni bir araştırmaya göre “Doğum kontrol hapı (DKH) kullanan kadınlar yanlış eş seçiyorlar.”

Kadınlarımızın “Ne alâka” dediklerini duyar gibiyim ama bu Liverpool Üniversitesi tarafından yapılan bilimsel bir araştırmadan çıkan bir sonuç; benim buluşum değil.

Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için araştırmadan bahsetmeden önce kısaca bazı temel bilgiler vermek istiyorum.

Eş seçiminde koku çok önemli

Eş seçiminde “koku” nun çok önemli bir rolü olduğu çoktandır biliniyor.

Gerçi “Hayvanlar koklaşa koklaşa insanlar konuşa konuşa anlaşırlar” diye bir söz vardır ama bilimsel veriler insanların da koklaşarak anlaştıklarını gösteriyor.

Kısaca MHC (major histocompatibility complex) denilen bir grup gen hayvanların olduğu gibi insanların koku tercihlerini belirliyor. 

Kadınlar genel olarak farklı MHC genlerine sahip olan erkeklerin kokusunu tercih ediyorlar. Eşlerin farklı MHC genlerine sahip olmaları üreme ve genetik çeşitliliğin sürdürülebilmesi için çok önemli. Bu sayede akraba evlilikleri de önlenmiş oluyor.

MHC genlerinin vücudun bağışıklığında önemli olan proteinlerin yapımında rolleri olduğu gibi deri bakterileri vasıtasıyla koku oluşumunda da etkili oluyor. Bu şekilde de kimin kim için çekici olduğu belirleniyor.

Kadınların genetik olarak farklı erkelere içgüdüsel çekiciliğinin bozulmasının hem üremeyi (gebe kalmayı) etkilediği ve düşük riskini artırdığı da biliniyor. Çocuğa farklı genlerin geçmemesi çocuğun bağışıklık sistemini de zayıf düşürüyor.

Kısaca diyebiliriz ki sağlıklı üreme ve sağlıklı nesiller için kadın ve erkeğin farklı MHC genlerine sahip olmaları gerekiyor.

Kadınları çeken kokular

Kadınların erkekleri çekici bulmalarını sağlayan kokular her zaman insan burnunun hissedebildiği, bildiğimiz türden kokular değil. Bazıları buna “6. his” de diyorlar.

Feromon adı verilen bu kimyasal maddeler ilk önce ipek böceklerinde bulundu. Daha sonra örümcek, kurbağa, sürüngen ve memelilerin de feromon salgıladıkları ortaya çıktı.

Feromonlar burnun iç kısmında bulunan bir reseptör tarafından algılanarak “O siniri” adı verilen bir sinirle beyne iletiliyor ve buradaki seks merkezlerinde değerlendiriliyor.  

Yunancada hormon taşıyan manasına gelen feromonlar aynı türün üyeleri arasındaki sosyal ilişkileri düzenleyen kimyasal maddeler olarak da tanımlanıyor.

Araştırma nasıl yapıldı?

Liverpool Üniversitesinde doğum kontrol haplarının kadınların koku tercihini nasıl etkilediği araştırıldı.

Düzenli adet gören, gebe olmayan ve doğum kontrol hapı kullanmayan 193 kadın iki gruba ayrıldı. Birinci gruba ilk değerlendirmeden sonra doğum kontrol hapı (DKH) verildi, diğer gruptakilere ise verilmedi.

Araştırmaya katılan kadınların MHC gen tipleri belirlendi ve üç erkeğinkiyle karşılaştırıldı.

MHC genleri kadınlarla benzer olan 3 erkekle farklı olan 3 erkek, araştırmacılar tarafından verilen tişörtleri 2 gece üst üste giydiler.

Kadınlardan bu tişörtlerin kokusunun hoşluğu, çekiciliği ve keskinliğini değerlendirmeleri istendi. Bu değerlendirme kadının adet döneminin 10-14. günleri arasında yapıldı ve 3 ay sonra aynı dönemde tekrarlandı.

Sonuçta DKH alan kadınlarla, DKH almayan kadınların erkeklerin kokularına farklı tepkiler gösterdikleri ortaya çıktı.

DKH alan kadınlar benzer MHC genlerine sahip olan erkeklerin kokusunu beğenirken; DKH kullanmayan kadınlar farklı MHC genlerine sahip olan erkeklerin kokusunu tercih ettiler.

Kadın ve erkeğin MHC genlerinin benzerliğinin üreme problemlerine yol açması yanında, kadın DKH’ nı bıraktığında aralarındaki ilişkinin bozulmasına da sebep olabiliyor. Çünkü koku tercihi eşler arasındaki çekimin sürdürülmesinde de çok önemli rol oynuyor.

Gelelim neticeye

İngiliz bilim adamlarının bu araştırmasının bize öğrettikleri şunlar:

BİR: Kadınlar normal şartlarda kendilerininkine benzemeyen genetik yapıda olan erkekleri daha çekici buluyorlar. Bu sayede yakın akraba evlilikleri de önlenmiş oluyor.

Buna karşılık doğum kontrol hapı kullanan kadınlar kendilerininkine benzeyen genetik yapıdaki erkekleri beğeniyorlar. Bu başta üreme olmak üzere birçok bakımdan sorunlar yaratıyor. Çünkü kadın ve erkeğin üreme ve sağlıklı nesiller yetiştirmeleri bakımından farklı genetik yapılarda olmaları gerekiyor.

İKİ: Bu araştırmaya göre herhangi bir sebeple evlenmeden önce doğum kontrol hapı kullanan kadınlar eş seçme aşamasında bu tedaviye ara vermelidir. Aksi takdirde kendisine genetik olarak benzeyen birini cazip bulup evlenir ama bu ilişki pek çok problemi de beraberinde getirir.

ÜÇ:  “Özledim teninin kokusunu özledim” diye ağlayan Selami Şahin de “Sevdiğim o koku yok artık bu evde” diye eşyaları toplanmış odada sızlanan Tanju Okan da “Bulutlar kokunu getirir bana” diye göklerin koynunda yatmaya kalkan Saadettin Kaynak da feromon nedir bilmeyen ama kadın kokusunu çok iyi alan kişilermiş.

KAYNAK

http://rspb.royalsocietypublishing.org/content/275/1652/2715.full?sid=78336b4c-a8ec-4c21-bbcb-5101cd6c543dBu yazı 1,648 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 14 Mayıs 2013 Akademik sahtekârlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 11 Aralık 2012 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 9 Ekim 2012 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 3 Ekim 2012 Burun damlaları ile aldatılıyor muyuz?
  • 2 Ekim 2012 Kimi kime şikâyet edelim?
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 16 Eylül 2012 Mamografi taramalarına karşıyım
  • 10 Eylül 2012 Modern tıbbın son numarası: Aşırı teşhis
  • 8 Eylül 2012 Mamografi kanser riskini arttırıyor
  • 7 Eylül 2012 Benzer ilaç nedir?
  • 28 Ağustos 2012 Meme taraması saç taramaya benzemez
  • 14 Ağustos 2012 Antibakteriyel ürünlerdeki büyük tehlike
  • 6 Ağustos 2012 Sağlıklı suda hiçbir mikrop olmamalıdır
  • 30 Temmuz 2012 Enerji içecekleri yasaklanmalıdır
  • 23 Temmuz 2012 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 10 Temmuz 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 23 Haziran 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 13 Haziran 2012 Ot-Çöp tüccarlarından alacağımız dersler de var
  • 17 Nisan 2012 Sönmez gene döndü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,020 µs