En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
0 0 0000

Grip aşısı astımlı çocuklarda beklendiği kadar etkili değilÇocuklardaki astım krizlerinin bir numaralı sebebi solunum yollarının virüslerin sebep olduğu iltihaplarıdır. Grip de bu gruptan bir iltihaptır, dolayısıyla gribin de astım ataklarına yol açması sürpriz bir olay değildir. Bu düşünceden yola çıkılarak 6 aylıktan büyük tüm astımlı çocuklara her sene düzenli olarak grip aşısı olmaları tavsiye edilir (The National Asthma Education and Prevention Program).

Grip aşılarının astımlı çocuklarda koruyucu olduğunu gösteren araştırmalar olduğu gibi tam aksine aşının astım ataklarını tetikleyebileceği (ve hatta olumsuz etkileri olabileceği!) sonucuna varan araştırmalar da vardır.

Astımlı çocuklarda grip aşısının etkili olmadığını gösteren araştırmalara örnekler: 
Hollanda’ da Bueving ve arkadaşları tarafından 1999-2000 ve 200-2001 sezonlarında 6-18 yaş arasındaki 696 çocuk üzerinde yapılan araştırmada grip aşısı olan çocuklarda astım krizlerinin ne sayısı ne ağırlığı ve ne de süresi aşı olmayanlara göre daha az veya iyi bulunmamıştır. İstatistikî olarak manalı olmamakla beraber aşı yapılanlarda daha fazla astım krizi görülmüştür. Üstelik aşı ile hastalık yapan virüsler uyumlu oldukları halde(1).

Amerika’ da Christy ve arkadaşları tarafından 800 astımlı çocuk üzerinde yapılan araştırmada grip aşsının astım krizlerini önlemediği ve hatta astım sebebiyle aşı olanlarda acile başvurma oranlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir(2).

Mayo Klinikten Avni Joshi ve arkadaşları 6 ay-18 yaş arası 263 çocuğu 8 sene takip ederek şu sonuçlara varmışlar:

BİR: Grip aşısı olan çocuklarda hastaneye yatma riski 3 misli fazla bulundu.
İKİ: Grip aşısı olan astımlı çocuklarda hastaneye yatma riski daha da yüksek idi.
Durum erişkin astımlılarda da farklı değildir. Cates ve arkadaşları tarafından yapılan bir meta analizde erişkin astımlılarda grip aşısının etkinliği ve riskleri konusunda yeterli veri olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.

Astımlı çocuklar bir tarafa grip aşısının sağlıklı çocuklardaki etkinliği ve emniyeti de kesin değildir:
Szilagyi ve arkadaşları 6-59 aylık çocukları birbirini izleyen iki sezon izlenmişler ve 5 yaşından küçüklerde aşının griple ilgili hastane başvurularını azaltmadığını belirlemişlerdir.

Jefferson ve arkadaşları tarafından 16 yaş altındaki 294.159 çocuk üzerinde yapılan 51 araştırmanın meta analizinde, aşının 2 yaşından büyük çocuklarda etkili olduğu ancak 2 yaşından küçüklerde plasebodan farklı olmadığı belirlendi. Aşının emniyeti konusunda da yeterli veri olmadığı gibi 6 aylıktan büyük çocuklara aşı yapılması konusunda sadece bir araştırma vardı. Burundan uygulanan canlı virüs aşılarının öldürülmüş virüs aşılarından daha etkili bulundu. Araştırmacılar, ‘halk sağlığı politikası olarak çocuklara grip aşısının tavsiye edilebilmesi için büyük çaplı araştırmalara acilen ihtiyaç vardır’ yorumunda bulunuyorlar.

GELELİM NETİCEYE
Grip aşılarının etkinliği kızamık, çocuk felci, kuduz, çiçek vb hastalıklarda olduğu gibi kesin değil, tartışmalıdır. Aşının etkili olabilmesi için birinci şart aşıdaki virüslerle hastalık yapan virüslerin aynı veya benzer olmasıdır. Aşının bu durumda genç ve sağlıklı insanlarda koruyucu olabilmektedir, fakat bunlar zaten aşı olmaları gereken kişiler değildir. Aşı asıl yaşlı ve kronik hastalığı olanlarda ağır hastalık ve ölümleri önlemek için yapılmaktadır. Ancak, kişinin gripten zarar görme ihtimali arttıkça aşıdan faydalanma şansı da o oranda azalmaktadır.
Bu sebeple de astımlı çocukların aşılanma oranları yaşlı risk gruplarına göre çok değişken ve daha düşüktür ve astımlı çocuklarda grip aşısının etkinliği konusunda fikir birliği yoktur. Buna göre astımlı çocuklara aşı yapılıp yapılmaması hekimin inisiyatifindedir.

KAYNAKLAR
1.      Herman J. Bueving, Roos M. D. Bernsen: Influenza Vaccination in Children with Asthma. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine Vol 169. pp. 488-493, (2004).
2.      C Christy, C A Aligne, P Auinger, T Pulcino, M Weitzman:  Effectiveness of influenza vaccine for the prevention of asthma exacerbations. Archives of Disease in Childhood 2004;89:734-735.
3.      The American Thoracic Society 105. İnternational Conference. Mayıs 2009, San Diego.
4.      Szilagyi PG ve ark: Influenza Vaccine Effectiveness Among Children 6 to 59 Months of Age During 2 Influenza Seasons Arch Pediatr Adolesc Med.  2008; 162(10):943-951.
5.      Jefferson T, Rivetti A, Harnden A, Di Pietrantonj C, Demicheli V: Vaccines for         preventing influenza in healthy children. Cochrane Database Syst Rev. 2008 Apr 16;(2):CD004879.
6.      Cates CJ, Jefferson TO, Bara AI, Rowe BH : Vaccines for preventing influenza  in people with asthma (Cochrane Review). Cochrane Database Syst Rev. 2000;(4):CD000364.
 Bu İşte Bir Domuzluk Var isimli kitabımdan.


Bu yazı 1,692 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 14 Mayıs 2013 Akademik sahtekârlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 11 Aralık 2012 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 9 Ekim 2012 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 3 Ekim 2012 Burun damlaları ile aldatılıyor muyuz?
  • 2 Ekim 2012 Kimi kime şikâyet edelim?
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 16 Eylül 2012 Mamografi taramalarına karşıyım
  • 10 Eylül 2012 Modern tıbbın son numarası: Aşırı teşhis
  • 8 Eylül 2012 Mamografi kanser riskini arttırıyor
  • 7 Eylül 2012 Benzer ilaç nedir?
  • 28 Ağustos 2012 Meme taraması saç taramaya benzemez
  • 14 Ağustos 2012 Antibakteriyel ürünlerdeki büyük tehlike
  • 6 Ağustos 2012 Sağlıklı suda hiçbir mikrop olmamalıdır
  • 30 Temmuz 2012 Enerji içecekleri yasaklanmalıdır
  • 23 Temmuz 2012 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 10 Temmuz 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 23 Haziran 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 13 Haziran 2012 Ot-Çöp tüccarlarından alacağımız dersler de var
  • 17 Nisan 2012 Sönmez gene döndü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,560 µs