En Sıcak Konular

Rüşdü PaşaRüşdü Paşa
0 0 0000

Hapis TürkFoucault, Türkiye'ye gelmedi. Karalamaları, Türkçe'de yok. Yok, pek yok. Olanlar, yok sayılsa daha iyi.

Türkler, Foucault için post-modern yaftasını kullandı. Pek acı ve acıtıcı. Üstelik pek işe yaramaz. Yanlışlık bir yana. Türklerin yanlışlık esnekliğinin yüksek olduğu varsayılmalı.

Foucault bir eleştirmen. Giriş dersi seviyesinde bir tanımlama olarak. Modern kurumların tarihini yazdı. Eleştirel bir yaklaşımla. Foucault, disiplin/ düzen kurumlarının ortaya çıkışını.

İronik şey: 'Normal olmayanları' iyileştirme için oluşturulan kurumlar, tam da toplumun başına bela oldular. Kandırıldık. Kurumlar oluşturuldu, aradan yüzyıl geçti. Konuşulanlar, ortada. İçerdekilerin durumunu bilmiyoruz. Dışardakiler, malûm. Yeteri kadar anomali. Doktorun hasta olması durumu. Hasta, çaresiz. İktidar, ötekinde. İktidardakinin şebeke olması durumu. Hukuk, işlemiyor ve insanlar çırılçıplak.

Çok iş var. Çok iş yüklediler. En büyük iş, soru ile belirlemeye maruz kalanın kıvranması olmalı. Kıvrandırılmak. Kıvrandırma bir soru ile başlar. Soru, doğru olduğuna göre, yanıtlanmalıdır. Burada problem, sorunun yanıtı belirler olması. Sorunun yanıtı içermesi. Soru, masum değil. 'Senin neyin var' sorusu böyle birşey. 'Olay günün nerdeydin' sorusu, olayla ilgili bir irtibat şüphesi içerir. Soru olmasına gerek de olmayabilir: 'Artık okul bitti' cümlesi büyük ihtimal şunu söyler: Hayat adil değildir, sömürü dûnyasına gir.

Özgürlük mü? Genç olmak, akademik olmak, kadın olmak, erkek olmak, çocuk olmak, politikacı olmak, sanatçı olmak, serseri olmak, başka birşey olmak, hayatının sonuna kadar aramak...İşte  bunlar, yasak, saçma ve kural dışı. Sayılıyor. İktidar, yasaklıyor. Alttakiler, ortadakiler, sağdakiler, soldakiler, uçlar, şunlar, bunlar, iktidarın kulları olarak yasak olana uyum sağlıyorlar. İktidarın bu kadar güçlü olması, iktidarın güçlü olmasından değil. Foucault'nun iktidarından. İktidarın yaygınlığından, heryerde oluşundan. Özgürlük, büyük kapatma ile yok ediliyor. Yokedilme, yeniden üretiliyor.

Türkiye, özel. Kapatma, yalnızca görünen, duvarları olan, duvarlarından bir tanesinde levhası olan kurumlar tarafından değil. Yalnızca. Bir de ve daha çok, fraksiyon, parti, doktrin, odak, dernek, cemaat, hemşehrilik, tarikat, meshep, görünmez kurumlar tarafından yapılan bir kapatma var. Bölünme, şizofrenik parçalanma yaratan bir kapatma türü.

Bir de, dışlanma. Foucault, her toplumda dört yerden dışlanma mekanizmasının işlediğini söyledi. Ekonomiden, aileden, dilden ve oyundan dışlanma. Entellektüel, bunlardan birinden dışlanandır. Deli, bunların tamamından dışlanmış olan. Karalama başlığı teklifleri: Türklerde dışlanma ve entellektüel hayat, Türklerde deliliğin kaynakları üzerine, Entellektüekller ve delilerin oluşturulma mekanizmaları, Entellektüellik ve delilik neden bir kader olarak ortaya çıkar, Entellektüel ve deli olmayan dışlanmışlara ne ad vermeli, entellektüeller neden resmi polis ve deliler gizli polistir.

Kahretsin. Foucault karalamalarını Türkçe'de yeniden yazanlar oldu. Uydurma. Foucault'ya post-modern yaftası, sonradan yapıldı. Yanlış anlaşıldığından. Çeviri hatası.Bu yazı 1,530 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 4 Temmuz 2012 korku zamanın kaybedilmesidir
  • 4 Nisan 2012 Nietzche bir gelecek tarihçisidir
  • 7 Mart 2012 Mesele Bir Şapka Meselesidir
  • 6 Şubat 2012 Yerliler 1986 Nereye
  • 26 Ocak 2012 Bakış açın yoksa, sen yoksun
  • 9 Ocak 2012 kıyamam sana
  • 22 Kasım 2011 İtalyan Düşü
  • 16 Kasım 2011 evine dön
  • 3 Kasım 2011 İktisatçı
  • 1 Kasım 2011 Arzu
  • 27 Ekim 2011 Ayakta kalmak
  • 11 Ekim 2011 Yöntem
  • 29 Eylül 2011 yalan
  • 16 Temmuz 2011 Kendin olmak bir saldırıdır
  • 22 Haziran 2011 kaçış
  • 26 Mayıs 2011 obama’ya açık mektub
  • 23 Mayıs 2011 kafka’nın dûnyasındayım (*)
  • 18 Mayıs 2011 geçmiş sonradan gelir
  • 14 Mayıs 2011 hakikatin rengi yeşildir
  • 11 Mayıs 2011 halk günü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,112 µs