En Sıcak Konular

Taha Kıvanç


Taha Kıvanç
0 0 0000

Vardır bir sebebi..."Yargı bağlandı" diye yazmış bir Milliyet yazarı. Üzerinde Doğan Medya Grubu (DMG) damgası bulunan hemen bütün gazetelerin iki gündür yaydıkları izlenimi özetleyen bir başlık bu.

Pazar günü Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyelikleri için yapılan seçimde sandıktan Adalet Bakanlığı'nın listesi çıkmış... Delil mi? Seçilenler arasında iki bakanlık görevlisi varmış... Sonuçlar açıklanırken, birileri, ellerindeki listeden kimlerin kazandığını takip ediyormuş...

Seçimi o liste kazanmış... Bakanlığın listesi...

Adalet Bakanı Sadullah Ergin "Böyle bir liste yok" diye yırtınıyor, ama nafile... O gazeteleri okuyanlar açısından, HSYK üyeleri bakanlık tarafından belirlendi. Özeti de şu: "Yargı da AKP'nin eline geçti."

Her kurum ele geçiriliyor ya, HSYK da artık iktidar partisinin...

Yargının Ak Parti tarafından ele geçirildiği iddiasını işleyen yazıları kaleme alanların listesini çıkarmaya çalıştım dün, sayıları o kadar çoktu ki, vazgeçtim.

Pazar günü yapılan, yalnızca hakim ve savcı sıfatını taşıyan 11 binden fazla yargı mensubunun oy kullanabildiği seçimden başarıyla çıkanlar sevinsinler mi, üzülsünler mi bilemez haldeler. "Aaa, Deniz Feneri davasının savcısı da seçilmiş..." diyorlar. "Aaa, filânca davayı görürken sanıklardan birini dışarıya atmakla tehdit eden yargıç da..."

Bu tür haberleri okuduğunda, "Vay namussuzlar, demek bu günlere yatırım yapıyorlarmış" diye düşünmeden edemiyorsunuz. Oysa verilen örnekler bile seçimde hükümetin parmağı olamayacağını gösteriyor; ama örnekler "Hükümetin parmağı" dememizi getirecek biçimde sergileniyor.

Listesi az oy almış Yarsav adlı derneğin yöneticileri suskun; hani ayaklansalar da, DMG gazetelerinin kopardığı yaygara onları bile bastıracak. Öyle ortak bir cephe halinde bağırıyorlar. Bir dostum, sabah okuması ertesi açtığı telefonda, "Seninkilerin yargıyla bir sorunu mu var?" diye sordu bana. Merak ettiği, seçilenler arasında özellikle grup davalarına bakan birilerinin bulunup bulunmadığı...

Emin olun bilmiyorum.

İnsanların aklına bağırıp çağırmanın kişisel veya kurumsal çıkarlarla ilgili olabileceği geliyor nedense. Gazetelerinde tepki verilen her olayı Aydın Doğan'ın işlerine bağlama kolaycılığı yüzünden ayıpladım dostumu. Kapatırken bile, bana hâlâ "Sen yine de bir araştır" demekteydi.

Tartışma sırasında kimsenin "Cemaatin listesi bu" iddiasını ortaya atmamasını ise yadırgatıcı buldum. Halbuki ülkede meydana gelen hemen her gelişmeyi mal edebileceğimiz 'olağan şüpheli' bir odak icat edilmişti; bu defa tek bir kişi bile "Cemaat organize etti" demedi bu seçim için.

Gel de hayret etme.

Erken kapatmasaydım telefonu ve sohbetimiz bu noktaya kadar sürseydi, dostum, "Esas seçim sonrası kopan yaygara organize" derdi.

Yaygarada kullanılan en etkili 'gerekçe' seçilenler arasında iki de Adalet Bakanlığı bürokratı bulunması... Yarsav'ın listesi kazansaydı da aynı sonuç alınacaktı; çünkü Emine Ülker Tarhan ile Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun derneği tarafından onaylanan adaylardan ikisinin (Abidin Çelik, Orhan Sungur) Adalet Bakanlığı'nda üst düzey görevleri var.

Diğerleri istifa ettiği için HSYK'da tek başına kalan Ali Suat Ertosun'un bir önceki görevi neydi? Adalet Bakanlığı müsteşar yardımcılığı değil mi? Ondan önce de bakanlıkta genel müdürdü Ertosun. Ya istifacılar arasında yer alan Suna Türkoğlu neydi? O da müsteşar yardımcısıyken seçilmişti HSYK üyeliğine...

7 kişilik heyette iki bakanlık üst düzey bürokratı varken, şimdi 21 kişilik heyette aynı sayıda bakanlık mensubu yer alıyor. Hakim veya savcı kökenli bakanlık mensubu.

Liste? Ya seçilen adaylardan oluşan liste ne?

11 binden fazla kişinin oy kullandığı bol adaylı bir seçimde, oy kullanacaklar ülkenin dört bir tarafına yayılmış ise, Giresun'da görevli bir savcı veya Diyarbakır'da görevli bir hakim adaylar arasında tercihini nasıl yapabilir? Hele bir de adayların propaganda yapması Yüksek Seçim Kurulu tarafından yasaklanmış ve özgeçmişlerindeki kendini methettiği kokusu alınan ifadeler bile sansürlenmiş ise?

Anladınız herhalde: Halen veya daha önce bulundukları görev yerlerinden, ya da katıldıkları mesleki forumlardan tanıdıkları adaylarla ortak bir çalışma yürüttüğü anlaşılıyor bazı adayların; sonuç aldığına göre, başarılı olmuş bir çalışma bu...

Her seçim bir yarışmadır ve her yarışmada yenilen bunu sineye çekmekte zorlanır. Yarsav'ın mağlubiyet sonrasında öyle bir görüntüsü var. Onları anlıyorum da, dışarıdan bakana 'organize iş' manzarası veren tek ağızdan değerlendirme yapanları anlamakta zorlanıyorum.

Vardır bir sebebi.
 
yenişafakBu yazı 766 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 17 Eylül 2012 Hem okudum, hem de yazdım
  • 4 Eylül 2012 CIA başkanı neden geldi?
  • 16 Temmuz 2012 Vicdanım buna da elvermiyor
  • 2 Temmuz 2012 Suriye nasıl bir ülke, Suriyeliler nasıl insanlar...
  • 21 Mayıs 2012 Bir geziden ilk notlar
  • 15 Mayıs 2012 ‘Yeni CHP’ nihayet sözcüsünü buldu
  • 16 Nisan 2012 Hangi patron, hangi yönetici, hangi yazar içeri alınır?
  • 23 Mart 2012 Ben demedim, o dedi
  • 13 Mart 2012 Köşemi bugün Cumhurbaşkanı Gül’e bırakıyorum
  • 9 Mart 2012 TR325 kodadlı becerikli uzman...
  • 20 Şubat 2012 ‘Operasyon’ diye ben buna derim
  • 30 Ocak 2012 Davos’ta Türkiye dersi
  • 27 Aralık 2011 Bu yılın Cumhurbaşkanlığı büyük ödülü...
  • 12 Aralık 2011 Ak Parti üzerine hesaplar
  • 9 Aralık 2011 Gül vetoya ne zaman karar verdi?
  • 14 Kasım 2011 Kriz çıkaranlar gidiyor, ama yerlerine gelenler de yabancımız değil
  • 24 Ekim 2011 Kaddafi’nin son demleri...
  • 3 Ekim 2011 Dr. Sallaso’nun kunduzunun izinde
  • 29 Ağustos 2011 Ben meraklı bir insanım, özür dilerim
  • 26 Ağustos 2011 Bütün kepazeliklerin anasını açıklıyorum

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,704 µs