En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
0 0 0000

Batı Nil virüsü Türkiye'ye de gelebilirKomşumuz Yunanistan’ ın kuzey bölgelerinde 92 kişide Batı Nil Virüsünün (BNV) görülmesi ve bunların 8’ inin ölmesi bu virüsün ülkemiz için de tehlikeli olabileceğini gösteriyor.

BNV ilk defa 1937’ de Uganda’ da tespit edilmiştir; tropikal ve sıcak iklimlerde görülen bir virüstür. En çok Afrika, Batı Asya ve Orta Doğu’ da rastlanmaktadır. BNV’ nin son senelerde kuzey yarıkürede görülmesi küresel iklim değişikliği (sivrisinek üremesini kolaylaştıran aşırı sıcaklar, yüksek nem ve yağmurlar) ile açıklanmaktadır.

BNV; esas olarak kuşlarda (karga ve serçeler) hastalık yapar ama insanlarda ve at, köpek, kedi, tavşan, sincap gibi hayvanlara da bulaşabilir. BNV insanlara sivrisineklerin sokmasıyla geçer.

Hastalık belirtileri
İnsanlara, kuşlardan sivrisineklerin sokmasıyla bulaşan BNV çoğu zaman belirti vermez veya hafif bir gribi andıran bir tabloya yol açarsa da virüs bulaşanların yüzde 1 kadarında ise ölümcül olabilen beyin iltihabı (ensefalit) veya menenjit de görülebilir.

İnsanlar BNV ile enfekte olduklarında dört farklı tablo ortaya çıkar.

BİR: İnsanlardaki enfeksiyonların yüzde 90’ ı herhangi bir belirtiye yol açmaz.

İKİ: Batı Nil Ateşi adı verilen tabloda ise virüsün bulaşmasından 5 ila 15 gün sonra ortaya çıkan; ateş, titreme, baş ağrısı, aşırı terleme, halsizlik, lenf bezlerinde büyüme, eklem ağrıları gibi gribe benzer belirtiler görülür. Bazen gövdede kısa süreli döküntüler ve bulantı, kusma, ishal de olabilir. Belirtiler genellikle 7-10 gün içinde kaybolursa da halsizlik birkaç hafta lenf bezi büyümesi ise 2 ay kadar devam edebilir.

ÜÇ: BNV’ nin sebep olduğu en tehlikeli hastalık tablosu beyin iltihabı (ensefalit) ve beyin ve omurilik zarı iltihabı (menenjit)’ tir. Grip gibi başlayan hastalıkta yüksek ateş, baş ağrısı, ense sertliği, titremeler ve kas seğirmeleri, sara nöbetleri ve komaya kadar giden şuur bulanıklığı vardır. İyileşme dönemi çok uzundur ve bazı hastalarda kalıcı harsalar olabilir.

DÖRT: BNV nadiren omurilik iltihabı, göz iltihabı(retinit), hepatit, kalp kası iltihabı, böbrek iltihabı, pankreas iltihabına ve dalak büyümesine de yol açabilir.

Ağır hastalık tablosu daha ziyade yaşlılarda, organ nakli yapılmış olanlarda ve diyabetlilerde görülür. Genetik bir yatkınlık da vardır.

Nasıl bulaşır?
BNV enfekte kuşları ısıran sivrisineklere ve onlar aracılığıyla da insanlara ve diğer hayvanlara bulaşır. BNV esas olarak kuşlarda çoğalır.

BNV insanlara kan yoluyla, organ nakliyle, plasentadan ve anne sütüyle de geçebilir. USA’ da 2003’ den beri kan bağılı yapacak olanlarda virüs taraması yapmaktadır.

BNV tokalaşma veya öpüşme ile bulaşmaz, hasta kuşlardan insanlara geçmez.

Son senelerdeki salgınlar
BNV’ nin son senelerdeki salgınlarından bazıları: Cezayir (1994), Romanya, Çekoslovakya, Kongo, Rusya, USA(1999), Kanada, İsrail (2000) ve en son da Yunanistan (2010).

USA’ da 2009 senesinde 663 kişide BNV enfeksiyonu tespit edilmiş ve bunların 335’ i ensefalit veya menenjittir. Bunların 30’ u ölümle sonlanmıştır. Buna göre ağır enfeksiyonlarda ölüm ihtimali yüzde 4.5’ tir ancak virüs aldığı halde hastalık belirtisi göstermeyenler hesaba katıldığında ölüm oranının yüzde 1’ den az olduğu ortaya çıkar.

2000’ de İsrail’ de 417 vaka görülmüş, 326’ sı hastaneye yatırılmış, 33’ ü ölmüştür.

Romanya’ da 1996-97 arasında 500 vaka belirlenmiş, 50 kişi ölmüştür.

Yunanistan’ da ise bu sene 92 vaka ve 8 ölüm görülmüştür.

Neler yapılmalı?
Esas önemli olan sivrisinek kontrolü ve sivrisinek sokmalarının önlenmesidir. Bunların çoğalabilecekleri ortamların yok edilmesi, üreme alanlarının ilaçlanması, sivrinsek kovuculardan (repellent) faydalanılır. Binalara sinek girişinin engellenmesi; dışarıda olabildiğince az kalmak; kol, bacak ve gövdeyi kapatan açık renk kıyafetler giymek de işe yarar.

Teşhis
Teşhis, hastanın kanında BNV’ e karşı oluşan antikor titresinin artması veya virüsün RNA’ sının saptanmasıyla konur. Beyin omurilik sıvısının da incelenmesi de gerekebilir.

Tedavi
BNV’ a karşı etkili bir ilaç veya insanlar için aşı yoktur. Tedavi belirtilere yöneliktir. Ağır tablo gösterenler ile ensefalit ve menenjit olan hastalar hastanede ve yoğun bakımda takip edilmelidir.

Gelelim neticeye
Bugüne kadar ülkemizde BNV’ nin görülmemiş ve hastalık yapmamış olması elbette sevindirici ama bu küresel ısınma sebebiyle bu virüs her an bizim kapımızı da çalabilir.

Bu aşamada yapabileceğimiz en önemli şey sivrisineklerin üreyebilecekleri ortamları olabildiğince azaltmak ve bir de kuşlara vize uygulamaktır(!).Bu yazı 1,274 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 14 Mayıs 2013 Akademik sahtekârlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 11 Aralık 2012 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 9 Ekim 2012 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 3 Ekim 2012 Burun damlaları ile aldatılıyor muyuz?
  • 2 Ekim 2012 Kimi kime şikâyet edelim?
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 16 Eylül 2012 Mamografi taramalarına karşıyım
  • 10 Eylül 2012 Modern tıbbın son numarası: Aşırı teşhis
  • 8 Eylül 2012 Mamografi kanser riskini arttırıyor
  • 7 Eylül 2012 Benzer ilaç nedir?
  • 28 Ağustos 2012 Meme taraması saç taramaya benzemez
  • 14 Ağustos 2012 Antibakteriyel ürünlerdeki büyük tehlike
  • 6 Ağustos 2012 Sağlıklı suda hiçbir mikrop olmamalıdır
  • 30 Temmuz 2012 Enerji içecekleri yasaklanmalıdır
  • 23 Temmuz 2012 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 10 Temmuz 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 23 Haziran 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 13 Haziran 2012 Ot-Çöp tüccarlarından alacağımız dersler de var
  • 17 Nisan 2012 Sönmez gene döndü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,873 µs