En Sıcak Konular

Cengiz Çandar


Cengiz Çandar
0 0 0000

Sınır ve 'Şemdinli'de sınırlanmak'...Haberi okuyalım:
“Şemdinli’de 11 askerin şehit olduğu PKK baskınının ardından sınırlara uzman çavuşlardan oluşan profesyonel timlerin konuşlandırılması planlanıyor. Yıl sonuna kadar tamamlanması düşünülen yeni konsepte göre 15 aylık erler sınırdan çekilecek. Profesyonel askerlere, geçmişte adı birçok yasadışı olaya karışan özel timler de eşlik edecek.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün başkanlığında Çankaya Köşkü’nde yapılan zirveden sonra profesyonel birliklerin oluşturulması için hazırlıklara başlandı. Sınırlara ve PKK’nın hedefindeki üslere yerleştirilecek timler, TSK içinde mevcut eğitimli ve ateş gücü yüksek birliklerden oluşacak. Bu kapsamda profesyonel birliklerin oluşturulması da gündemde... Şu anda sayıları 6 bin 500’ü bulan özel timlerin sayısı 8 bine çıkarılacak. Özel timler, şehir dışına çıkarılarak kırsalda profesyonel timlerle birlikte görev yapacak. Profesyonel birlikler
mevzuat olarak Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı olacak. Ancak, ani karr verme yetkisi bölgede görevli ilgili komutanda olacak...”
Haberin başlığı ‘Ankara sınıra çare arıyor’ (Taraf, 24 Haziran 2010).
Hafta başına Çankaya’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün topladığı ‘Devletin Zirvesi’nde
25 yıldır çiğnenen sakızın bir kez daha çiğnendiğini, toplantı sonunda yapılan açıklamaya bakarak sezmiş ve o nedenle ‘sıfıra sıfır elde var sıfır’ diye yazmıştık.
Arşivlere bakın; çok sayıda can alan her PKK eyleminden sonra benzer ‘radikal’ kararların alındığını 25 yılın kayıtlarının söylediğini göreceksiniz. Gelinen yer, yine ‘birinci kare’dir.
***
Söz konusu haberi, dünkü Hürriyet’in manşetiyle birlikte okumak anlam taşıyor. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Hürriyet’e “Sınır taşımayı da konuşalım” diyor. Yazıcı’ya göre, “Profesyonel ordu konusu yıllardır konuşulur. Ama ordu içinde buna sıcak bakmayanlar var. Sınır güvenliği ve sınırın yerinin bazı bölgelerde kaydırılması konuşulabilecek ve tartışabilecek bir şey.”
Evet, ‘sınırın yerinin bazı bölgelerde kaydırılması konuşulabilecek ve tartışılabilecek bir şey’ ama yeni bir şey değil. Bu görüş, yine 25 yıldır defalarca çiğnenmiş bir sakız. Bülent Ecevit defalarca bu görüşü dile getirdi. Yeni değil.
Türkiye-Irak sınırının doğal bir sınır olmadığı bir sır değil. Lozan’da çözüme Türkiye ile eski Osmanlı Musul, Bağdat ve Basra vilayetlerinden bir ‘Irak’ oluşturmayı hedefleyen İngiltere arasında çözüme bağlanmamış tek sorun olan ‘Musul sorunu’nun özü de buydu zaten.
Türkiye-Irak sınırı doğal bir sınır olmadığı gibi, Türklerle Arapları ayıran bir sınır da değil. Kürtleri bölen ve ayıran bir sınır oldu. Bundan 90 yıl önce Türkiye Kürtleri-Irak Kürtleri gibi bir ‘kavram’ yoktu. Tarih boyunca hiç olmamıştı.
Bülent Ecevit, ‘yönetici elit’te birçoklarının görüşüne tercüman olarak, sınırın dağlık kesimlerini ‘güvenlik gerekçesiyle güvence altına almak’ isteyerek ‘ovaya kadar’ düzeltilmesini tasarlıyordu. Bölge hakkında bir nebze bilgi sahibi iseniz, ‘sınır düzeltmesi’
birkaç kilometrelik bir ayarlama işi değil. Dağlık araziyi Türkiye tarafında bırakacak ve ‘ovayı
kontrol altına alacak’ bir ‘sınır düzeltmesi’ Irak’ın kuzeyinin Erbil yakınlarına kadar Türkiye’ye dahil edilmesi anlamına gelir.
Yani, Irak Kürdistanı veya Kuzey Irak’ın önemli bir bölümünün Türkiye’ye dahil edilmesi.
Bu mümkün mü?
Bu arada, Başbakan Tayyip Erdoğan, Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Zirvesi’nde, İstanbul’da AB’den destek isteğini “Avrupa’nın güvenliği Şemdinli’den başlar’ ve “Türkiye’yi vuran terör gün gelir sizi de vurur” sözleriyle vurguladı.
O da belli ki ‘sınır’a takılmış.
Zihinler ‘sınır’la sınırlanınca, böyle gerçek dışı hükümlere varılıyor.
Halkalı, nerenin sınırı? ‘Avrupa’nın güvenliği Halkalı’dan başlar’ şeklindeki bir cümle anlamlı olur mu?
***
Ne ‘Kürt sorunu’ ve ne de onun ürünü olan ama bugün onunla iç içe geçmiş olan ‘PKK sorunu’, bir ‘sınırdan sızma sorunu’ değil. Bunu anlamamakta direnildiği ölçüde ‘sorunun çözümü’ de, hatta ‘çözüm arayışları’ da çıkmaza girer.
Zihinleri ‘sınır’la sınırlanmış olanların, sınır ötesinde gözlerinin ulaştığı yer, ister istemez, Mesut Barzani ile sınırlanıyor.  Olay, ‘sınır ötesinden gelen terör saldırıları’ gibi algılanınca ya da öyle sunulmak istenince, ‘sorumlu’ olarak Mesut Barzani bulunuyor. Bu ülkede Mesut Barzani’nin getirilerek ‘İmralı’ya yerleştirilmesini’ savunan sivri akıllıların çıktığı belleklerde tazeliğini koruyor.
Şimdilerde ise ‘komşularla sıfır sorun’ formülasyonunu ortaya atmış olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu saldırmak için fırsat kollayanlar, son kanlı gelişmelere onun da adını bulaştırmak için Mesut Barzani’ye ‘ağabey’ diye hitap etmiş olmasını dillerine doladılar.
Davutoğlu, Barzani’ye ‘ağabey’ demedi. ‘Kak Mesut’ diye hitap etti. Herkes, Mesut Barzani’yi ‘Kak Mesut’ diye hitap eder. Kak,
ağabey anlamına gelmiyor. ‘Sayın’ sıfatının sıcak bir vurgu ile ifadesinden başka bir şey değil. Nüfusunda milyonlarca Kürt olan bir ülkenin medyası, ‘Kak’ın ‘Sayın’ anlamı taşıdığını bilmeden, bir ‘ağabey’ uydurdu gidiyor.
Böyle bir medya ile ‘sorunun çözümü’nü aramak da kolay iş değil.
***
Bu hükümetin ‘en doğru’larının başında bölge ülkeleriyle ve bu arada Erbil ile ‘yakınlaşma’ politikasını başlatması ve ‘ekonomik entegrasyon’a yönelmesi geliyor. Suriye, Lübnan ve Ürdün ile vizelerin kaldırılmasının, Irak’a da teşmil edilmesi kaçınılmaz bir gelişme olacak.
Türkiye ile özellikle Irak’ın kuzeyinin, Kuzey Irak’ın, Irak Kürdistanı’nın, ne derseniz deyin, ‘ekonomik entegrasyonu’ tarihin ve coğrafyanın emri ve kaçınılmaz.
O durumda, bugünkü Türkiye-Irak sınırı, coğrafya atlaslarında kalan, sadece ‘siyasi egemenlik’ alanlarını belirleyen bir sınır olmaktan
öteye gitmeyecek. Tarihin gereği yerine getirilmiş olacak.
Türkiye’yi kasan son ‘şiddet tırmanışı’ konjonktürel bir gelişme. Konjonktürel olan ile ‘stratejik’ olanı birbirine karıştırmamak gerek.
‘Kürt sorunu’na teşhisi ‘sınır boyları’nda aramaktan vazgeçmek gerek.
Doğru ‘tedavi’yi bulmak için...

radikalBu yazı 332 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Mart 2012 'İç savaş salgını' ve 'korunma yolları'...
  • 8 Şubat 2012 Türkiye, Suriye'de savaşa mı gidiyor?
  • 13 Temmuz 2011 Diyarbakır DTK'nın, BDP Ankara'nın
  • 22 Haziran 2011 Türkiye'nin doğru Suriye pusulası
  • 14 Haziran 2011 Yeni anayasa için AK Parti-BDP-CHP uzlaşması
  • 13 Mayıs 2011 İktidar Kürt sorununu anlamalı
  • 16 Nisan 2011 AK Parti'nin Güneydoğu'da 'siyasi ricatı...'
  • 12 Nisan 2011 Aday listelerini okuma kılavuzu
  • 1 Mart 2011 Hoca ve 28 Şubat'ın cenazesi
  • 22 Şubat 2011 Libya: Osmanlı dominosu ve Bingazi'deki kan davası
  • 19 Şubat 2011 Ergenekon faturası
  • 5 Şubat 2011 Mısır'ın tarih yazdığı gün...
  • 8 Ocak 2011 Hizbullah tahliyesi mi rönesansı mı?
  • 5 Kasım 2010 TAK, ne kadar PKK, ne kadar 'Ergenekon?'
  • 29 Ekim 2010 'Tek Cumhuriyet'in iki Ankara'sı
  • 26 Ekim 2010 Bu gidişle katilden çocuk yaratılacak
  • 6 Ekim 2010 Washington'daki Türkiye
  • 1 Ekim 2010 Daha seyahatin başı, çözümün eşiği değil...
  • 29 Eylül 2010 Türkçeye onurunu iade edin
  • 21 Eylül 2010 Hakkâri provokasyonuna inat

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,191 µs