En Sıcak Konular

Erdal Şafak


Erdal Şafak
0 0 0000

Atina'danHaftalardır yazıp çizdiğimiz, kim bilir daha kaç yazıya konu edeceğimiz Yunanistan'dayız. Başbakan Erdoğan'la birlikte Atina'ya geldik.
Heyetimizde on bakan, onlarca bankacı ve işadamı, epeyce diplomat var. Gezinin amacı, bir dizi (Toplam 22 adet) anlaşma imzalamak ve Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin, yani ortak bakanlar kurulunun ilk toplantısını gerçekleştirmek.
Bu yazıyı kaleme alırken Erdoğan ikili görüşmelerine başlamıştı: Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolas Papulyas, Başbakan Yorgo Papandreu, Parlamento Başkanı Filippos Petsalnikos, ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi'nin lideri Antonis Samaras, Atina Belediye Başkanı Nikitas Kaklamanis...
O nedenle bu yazıyı ilk izlenimlerimize ayıracağız.
Yunanistan için "Boğazına kadar krize battı" deniyor ama Atina'da hiç de öyle bir hava yok. Halk geçen yaz geldiğimizdeki kadar neşeli, şen-şakrak, keyifli ve de zengin...
Bu kalenderlik çeşitli nedenlere bağlanıyor:
Kimine göre, kemer sıkma paketlerine öfkesini göstermek için son haftalarda sık sık sokağa dökülen Yunanlılar artık yoruldu.
Kimine göre, protesto eylemlerinin hükümete ve onun tepesindeki AB ile IMF'ye geri adım attırmayacağı görülünce, sokağa dökülmekten vazgeçildi.
Kimilerine göre, Yunanlılar bağırıp-çağırmayı sonbahara bırakıp yazın tadını çıkarmayı tercih ettiler.
Kimilerine göre ise, "Komşu işini bilir", onca kemer sıkma önlemlerinin arasından sıyrılıp başının çaresine bakmayı becerir...
Biz Yunanistan gerçeğini en iyi, en doğru biçimde bu sonuncu nedenin veya gerekçenin anlattığını düşünüyoruz. Zaten okuduğumuz son raporlar, araştırmalar da bunu doğruluyor.
Örneğin 11 milyon nüfuslu ülkede sadece 5 bin kişi yıllık gelirinin 100 bin Euro veya üstünde olduğunu beyan etti. Evet, gelir vergisi bildirimlerine göre, sadece 5 bin Yunanlı'nın aylık geliri 8 bin Euro dolaylarında!
Bir başka örnek: Atina'nın zengin semti Kolonaki'de sıra sıra uzanan doktor kliniklerinde sıradan bir muayene 100 Euro'dan başlıyor. Ama Kolonaki doktorlarının hiçbirinin ama hiçbirinin yıllık geliri 15 bin Euro'yu aşmıyor! Yani "Zavallılar" ayda 1200-1300 Euro ile hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar.
En ünlü örnek de şu: 3.5 milyon nüfuslu Atina'da yalnızca 364 aile evlerinde yüzme havuzu bulunduğunu bildirdi. Oysa uydu fotoğraflarında 16.974 evde yüzme havuzu olduğu belirlendi. Bu "Devlet sırrı" Batı basınına sızınca, kimi yüzme havuzlarının üstünü yeşil branda ile kapatıp çim izlenimi vermeye kalkıştı, kimi suyunu boşaltıp bahçe malzemelerinin konulduğu beton depo diye yutturmaya çalıştı...
"Fakelaki'ler ne âlemde?" diye sordum bir Yunanlı dostuma. "Devam ediyor" yanıtı verdi ve gülerek ekledi: "Sadece biraz inceldi..."
"Fakelaki" Yunanca'da "Küçük zarf" demek. Yani içine rüşvet konulup okulda, hastanede, belediyede veya herhangi bir kamu kurumunda yetkilinin avucuna sıkıştırılan zarf...
Öylesine yaygın ki "Fakelaki"ler Yunanistan'da, herkesin birbirinin eline zarf sıkıştırdığını söylersek, pek de abartmış olmayız.
Resmi tahminlere göre devlet gelirlerinden yılda 20 milyar Euro kayba yol açan "Fakelaki"ler nasıl önlenecek, doğrusu çok merak ediyoruz.
Önlenecek; zira hükümet önlemler listesinin ilk sırasına rüşvet ve yolsuzlukla mücadeleyi yazdı. Hükümet geri adım atmaya kalksa, AB ve IMF tepesinde.
"Boş ver" dedi Yunanlı dostum ve caddeyi gösterdi: "Bu arabaları çalıştıracak benzin nasıl olsa bulunur..."
"Bu arabalar" dediği son model BMW'ler, Mercedes'ler, Jeep'ler, 4X4'ler... O kadar çok ki, ancak gözlerinizle görürseniz inanabilirsiniz.
Yunanlılar iyimser; rüyayı sürdürmenin bir yolunu mutlaka bulacaklarına inanıyorlar. Biz ise gerçekçiyiz ya da onların gözünde karamsar: Raporlardaki veriler doğruysa komşunun rüyası er-geç kâbusa dönüşecek.

Bu yazı 1,044 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Temmuz 2012 Körfez'e büyüteç
  • 22 Temmuz 2012 Tarih yolları kesiştirince...
  • 4 Nisan 2012 Demokrasiyi taçlandırmak
  • 1 Nisan 2012 Suriye aktörleri
  • 4 Mart 2012 Fıkra gibi
  • 1 Şubat 2012 Konsey'i beklerken
  • 16 Ekim 2011 1961 Ekim'i
  • 26 Eylül 2011 New York'tan dönüş gündemi
  • 20 Ağustos 2011 Şam'la satranç
  • 12 Ocak 2011 Aslında biz bize yeteriz
  • 8 Ocak 2011 Referandum
  • 26 Aralık 2010 Krizin öbür yüzü
  • 27 Kasım 2010 Senede bir gün
  • 18 Kasım 2010 Savaş Lordu
  • 16 Kasım 2010 Beşik sallanıyor
  • 9 Ekim 2010 Sri Lanka modeli
  • 26 Eylül 2010 Dolmabahçe'de medyatik kahvaltı
  • 28 Ağustos 2010 BDP'lilerin söylemleri
  • 30 Haziran 2010 Ortaklık
  • 15 Mayıs 2010 Atina'dan

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,793 µs