En Sıcak Konular

Fehmi Koru


Fehmi Koru
0 0 0000

Pinokyo olduğu için yüzü kızarmıyorYalan söyleyince burun uzamıyor, bunu çoktan anladık da, yalan söyleyenin eskiden yüzü kızarırdı, yoksa bu da mı Pinokyo gibi bir masaldı?

Dün bütün gazetelerde medya dünyasını yakından ilgilendiren üzücü bir haber vardı. Habere göre, Doğan Yayın Holding (eski) yönetim kurulu başkanı Aydın Doğan ile kızı Hanzade Doğan Boyner'in de aralarında bulunduğu dört kişi hakkında hazırlanmış iddianame mahkeme tarafından kabul edilmiş. Bu kişiler hakkında dokuz yıla varan hapis cezası isteniyormuş.

Herhalde tesadüf olmalı, Hürriyet'te yakın zamanlara kadar yönetici konumunda bulunan yazarın medya patronlarını 'uyaran' bir yazısı yayımlandı yine dün... Dünyadan örneklerle süslü yazı, ülkemizde medya patronluğuna soyunan veya hevesli kişilerin 'başarısızlığa mahkum' olduklarını ileri sürüyor. Verdiği bir 'başarı örneği' var yazarın: Kendi grubu...

Okuyalım: “Bu sektörde 'başarı modelleri' yok mu? / Var elbet. / İşte Doğan Grubu. / İşte Hürriyet. / Doğan Gazetecilik. / Doğan TV.”

Doğan Grubu'nu, Hürriyet gazetesini, Doğan Gazetecilik ve Doğan TV'yi 'başarılı' gösteren birinin burnu uzamıyorsa yüzünün mutlaka kızarması gerekir. Gerekir, çünkü hem Hürriyet'i uzun yıllar yönettiği, hem de yayın grubunda yetkili olduğu için sorumluluk taşıdığı bu markaların 'durumlarını' en iyi kendisinin bilmesi gerekir.

Şu haber başında bulunduğu dönemde 14 Kasım 2009 tarihli Hürriyet gazetesinde çıktı: “DYH, 147.1 milyon lira zarar açıkladı- Doğan Yayın Holding (DYH), yılın ilk 9 aylık döneminde 147 milyon 140 bin lira net konsolide dönem zararı açıkladı. Doğan Yayın Holding'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan 9 aylık bilanço sonuçlarına göre, şirketin 31 Aralık 2008 itibariyle konsolide net zararı 323 milyon 900 bin lira olarak açıklanmıştı. Şirketin bu yılın ilk 9 ayı sonunda özkaynakları 1 milyar 520 milyon 592 bin lira, ödenmiş sermayesi de 802 milyon lira olarak gerçekleşti.”

Doğan Yayın Holding zarar etmiş olsa bile Hürriyet 'kârlı' bilinen bir marka; belki o 2009 yılını 'kâr' ile kapatmıştır... Böyle düşünüyorsanız şu haberi okuyunuz: “Hürriyet Gazetecilik'ten Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirilen mali sonuçlara göre şirketin bu yılın ilk 9 ayındaki net kârı yüzde 91 eridi. / Hürriyet'in dokuz aylık satış geliri ise geçen yılın aynı dönemindeki 759 milyon lira seviyesinden yüzde 24 gerileyerek 578.9 milyon lira oldu.” (13 Kasım 2009)

Milliyet ve Vatan gazetelerini de bünyesinde barındıran Doğan Gazetecilik AŞ'nin mali durumu satış müzakereleri sürdüğü için biraz müphem; ancak onun da bir yıl kâr etse sonraki yıl zarar ettiği medyaya yansıyan haberlerden anlaşılıyor.

Tablo bu. Bu tabloda siz Hürriyet yazarının çıkardığına benzer bir 'başarı öyküsü' görüyor musunuz?

İşin ilginç tarafı şu: Bu şirketlerin hisseleri borsaya açıktır ve yöneticilerin sebep olduğu sorunlar aralarında Hürriyet okurlarının da bulunduğu geniş kitleleri ilgilendirmektedir. (Doğan Gazetecilik'te halka açık hisselerin oranı yüzde 73.70'i, Hürriyet Gazetecilik'te yüzde 69.12'yi bulmakta.)

Benim gazete patronlarına tavsiyem şu: Aman ne yapıp edin, rüyalarını gerçek sanan, ancak çeteleşerek ayakta durabilen ve daha önemlisi yalan söylerken yüzü kızarmayan tiplerden uzak durun.

Patronlarını bile tasfiye eder bu Pinokyolar...

yenişafakBu yazı 692 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ak Parti kongresinin düşündürdükleri...
  • 28 Eylül 2012 Yalan dünya, hem de ne yalan
  • 23 Eylül 2012 Tartışma sağlık alametidir
  • 20 Eylül 2012 Darbeler, CHP ve Deniz Baykal...
  • 18 Eylül 2012 CHP’nin özrünün anlamı
  • 16 Eylül 2012 Hayasızca saldırının düşündürdükleri
  • 11 Eylül 2012 O da bir gün bitecek...
  • 9 Eylül 2012 Ne olur, ne olamaz...
  • 6 Eylül 2012 Suriye politikasına yeniden bakmak
  • 29 Ağustos 2012 Türkiye Pakistan, Hatay da Peşaver değil...
  • 26 Ağustos 2012 Hayatları oyun
  • 19 Ağustos 2012 Orhan Pamuk tiksiniyormuş, ben acıyorum...
  • 14 Ağustos 2012 Milletvekili neden kaçırılır?
  • 12 Ağustos 2012 ‘Yeni gazetecilik’ denen şey
  • 9 Ağustos 2012 Tuzak varsa tedbir nerede?
  • 3 Ağustos 2012 Komutan tanıklık yaptı
  • 31 Temmuz 2012 Abdullah Gül ‘yeniden’ ha, gerçekten mi?
  • 24 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu siyaseti kirli (mi) görüyor
  • 18 Temmuz 2012 CHP’nin Ak Parti açmazı
  • 17 Temmuz 2012 CHP makas değiştirirken...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,193 µs