En Sıcak Konular

Fehmi Koru


Fehmi Koru
0 0 0000

İkna olmadıkGenelkurmay Başkanlığı'nın iki aşamada yaptığı bilgilendirme sizleri tatmin etti mi, bilmiyorum, kendi hesabıma ikna olduğumu söyleyemem. Aynı havada bir üçüncü açıklama da yapsaydı Genelkurmay, tatmin hissim 'mek parmak' artmazdı.

Artmazdı, çünkü Genelkurmay'ın beni-bizleri tatmin etmek gibi bir derdi olmadığı âşikâr. Bütün dert, daha önce pek çok başka olayda da yaşandığı üzere, konuyu zamana yayarak vakit kazanmak... Önceki olaylar sonrasında, açılan soruşturmaların sonuçları kamuoyuyla paylaşıldığında, ilginin zaman içinde sönmesi sebebiyle, açıklamaya kulak veren pek kimsenin kalmadığı görülmüştü.

Bu defa da niyet bu mu, bilmek mümkün değil. Ancak o niyetin hayata geçirilmesi, yani bu olayda da kamuoyunun terinin soğumasının beklenmesi kolay elde edilebilecek bir sonuç değil. Büyük çoğunluğuyla medya ve iktidar partisi ne olduğunu bilmek ve o bilgiye dayalı nasıl bir uygulama yapılacağını öğrenmek istiyor.

Daha doğrusu bu açıklamayı ilk gün bekliyordu, gecikilen her dakika rahatsızlığı biraz daha artırıyor.

Askeri Savcılık bir şeyler söylemeye çalışmış, ancak açıklamasında pek çok şey muğlak bırakıldığı için esaslı soruların kesin cevapları yok. Genelkurmay Başkanlığının 10 maddelik açıklaması ise gerçekleri açıklama çabasından çok “Bize güvenin” mesajı olarak yorumlanabilir. Oysa kısacık cevap içerisinde merak edilen noktaların hepsine cevap verilebilirdi ve Genelkurmay'ın 10 maddelik “Bize güvenin” açıklamasına ihtiyaç olmazdı.

Taraf gazetesi tarafından belgesi yayımlanan 'İrticayla Mücadele Eylem Planı' içerisinde yer alan Ak Parti'yi bölerek iktidardan etmeyi, Fethullah Gülen Cemaatini ise 'silâhlı terör örgütü' konumuna düşürerek hukuki süreçle tasfiyeyi amaçlayan hazırlık Genelkurmay Harekât Başkanlığından bir kıdemli kurmay albayın imzasını taşıyor.

Cevap bekleyen basit sorular şunlar:

1.İmza sahte mi, yoksa hakiki mi? 2. Hakiki ise, imzanın sahibi gerçekten o başkanlıkta görevli mi? 3. İmza hakikiyse ve sahibi o başkanlığın mensubuysa altına imza koyduğu belgeyi o mu hazırlamış? 4. Kendisinin bizzat hazırladığı veya başkası tarafından hazırlanmış belgeye imzasını atması o kişinin görev tanımı içerisine giriyor mu? 5. Kendisi mi durumdan vazife çıkarmış, yoksa aldığı talimatı mı yerine getirmiş? 6. Talimat söz konusuysa, hiyerarşik yapı içerisinde mi gerçekleşmiş bu? 7. Ne kadar yüksek bir yerden gelmiş talimat? 8. Hiyerarşi içerisinde gerçekleşmişse hazırlıklar, amacı neymiş? 9. Hiyerarşi dışındaysa hazırlık, bu bir cunta faaliyeti mi? 10. Belge veya imza sahteyse bu sahtecilik kimin eseridir ve belge bulunduğu yere kim tarafından nasıl konmuştur?

10 maddede herkesi tatmin edebilecek bir açıklama yapmak mümkün, gördüğünüz gibi...

Genelkurmay'ın kendi 10 maddelik açıklaması ise “Belgenin karargâhta hazırlanmadığı” dışında işin özüne, sorunun temeline değgin elle tutulur herhangi bir bilgi sunmuyor. Soruşturmanın tamamlanmasını öğütlüyor açıklama; oysa muhatabı belli olduğu ve sorulabilecek soruları tespit etmek de güç olmadığı için daha ikna edici bir açıklama ilk 24 saat içerisinde pekâlâ hazırlanabilirdi.

Bu durumda yapılması gereken, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ağzından duyurulan hükümetin konuyu hukuki soruşturmaya açmasının yerine getirilmesidir. Devletin sivil savcıları ile teftiş elemanları bu konuyu çok yönlü didikleyerek ayağa kalkmış kamuoyunu tatmin edecek bilgi ve bulgulara daha kolay erişebilirler.

Fazla beklemeye gerek yok; her gecikilen gün Türk Silâhlı Kuvvetleri ile Türkiye'nin imajından birkaç tuğla daha koparıyor çünkü.

yenişafakBu yazı 573 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ak Parti kongresinin düşündürdükleri...
  • 28 Eylül 2012 Yalan dünya, hem de ne yalan
  • 23 Eylül 2012 Tartışma sağlık alametidir
  • 20 Eylül 2012 Darbeler, CHP ve Deniz Baykal...
  • 18 Eylül 2012 CHP’nin özrünün anlamı
  • 16 Eylül 2012 Hayasızca saldırının düşündürdükleri
  • 11 Eylül 2012 O da bir gün bitecek...
  • 9 Eylül 2012 Ne olur, ne olamaz...
  • 6 Eylül 2012 Suriye politikasına yeniden bakmak
  • 29 Ağustos 2012 Türkiye Pakistan, Hatay da Peşaver değil...
  • 26 Ağustos 2012 Hayatları oyun
  • 19 Ağustos 2012 Orhan Pamuk tiksiniyormuş, ben acıyorum...
  • 14 Ağustos 2012 Milletvekili neden kaçırılır?
  • 12 Ağustos 2012 ‘Yeni gazetecilik’ denen şey
  • 9 Ağustos 2012 Tuzak varsa tedbir nerede?
  • 3 Ağustos 2012 Komutan tanıklık yaptı
  • 31 Temmuz 2012 Abdullah Gül ‘yeniden’ ha, gerçekten mi?
  • 24 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu siyaseti kirli (mi) görüyor
  • 18 Temmuz 2012 CHP’nin Ak Parti açmazı
  • 17 Temmuz 2012 CHP makas değiştirirken...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,495 µs