En Sıcak Konular

Rüşdü PaşaRüşdü Paşa
0 0 0000

Yoksulluk yokluk"batı egemenliğinin doğu üzerinde yerleşmesinin özünde,
 doğu'nun tarihinin batı hegemonyasının dilinde yazılması yatar."
       huricihan inan


bir: deneyim. bataille, insanın olabilirin ucuna yaptığı yolculuğu deney olarak adlandırır.

iki: sorun. bataille:"bu dünyada iki kesin bilgiye sahibiz: herşey olmadığımız ve ölümlü olduğumuz. ölümlü olduğumuzun bilincinde olduğumuz gibi herşey olmadığımızın bilincinde olsaydık sorun yoktu."

üç: dünya. bataille:"tüm zamanlarım bilmeceyi çözmekle geçmiştir."

türkiye'de iktisadi kriz var. 2009, yaz. 'yüzyıllık pahalılık', pahalılık değil, kriz. pahalılık hep vardı. pahalılık, türklerin yüzyıllık kaderi. 'bilgi, kaderimizdir', carl sagan, prensibine uygun. pahalılık, türklerde bilinir. gelir ile fiyat arasındaki, oran, imkansızlık, anlamında. türkler, yoksul bir millet. bir millet'in yoksul olması, o millet'in bir yılda ürettiği mal ve hizmet'in toplam değerinin düşük olması, yetersiz, bu nedenledir. doğal kaynakların zengin olması, insanların genç ve akıllı olması, tarihin şanlı olması ayrı. milli gelir, bir sayı'dır. sayı, bir yıl boyunca, bir memleketin iktisadında üretilip fiyatlandırılan herşeyin piyasa fiyatları ile toplamı. iktisat, teori ve pratik, sayılarla bilinir. sayı, kendiliğinden var olan bir gerçeklik değildir. sayı, bir tanımın fonksiyonu olarak ortaya konur.

iktisat, bir bilim olarak, batılı. iktisatın kendisi, gerçek iktisat, batılı. bilim ve pratik, batı'da ortaya çıktı, bilim ve pratik ilişkiler, batılı. modern, olur. türkler, iktisadın bilimini ve kendisini batı'dan aldı. türk iktisadı, kurumlar ve ilişkiler bağlamında batılı olduğundan, batılı tanımlandığından, yoksul sayılıyor. türk iktisadının batılı olması (olmaması) gerektiği, başka bir tartışma. olan, türk iktisadı'nın batılı olduğu. gerekçe: türk iktisadındaki kurgu, kapitalist kurgu'dur. sözleşme yapma hürriyeti, özel mülkiyete sahip olabilmek, piyasa, şirketlerin varlığı, tüm bunlar, kapitalist kurgu araçları. araçlararası ilişkiler, kapitalist. şu: 'sistem, sermaye birikiminin gerçekleştirilmesine bağlı olarak çalışır'.

milli gelirdeki düşme. pratik: 'bu yılki milli gelir, geçen yıla göre düştü'. anlam: 'bu yıl, geçen yıla göre daha az mal ve hizmet üretildi'. 'bizde, ilişkilerin, gerçeklerin batı'dan ayrı olduğu', bir yanlış. iktisadi yapı, sosyal yapı farklı olabilir, farklıdır. iktisat ilişkileri, sermayenin büyüme mantığı, şirketlerin karlarını ençoklaştırma amacı, piyasanın çalışma prensibi, aynı.  tek bir kapitalist iktisat vardır. milli gelir, bir tek kavramdır, her iktisatta aynı metodlarla hesaplanan birşeydir.

türk iktisadı, bağımsız, kendi başına işleyen bir iktisat değil. türk iktisadı, batı iktisadına bağımlı. bir: türk iktisadının işlemesi için heryıl belirli sayıda yabancı para türk iktisadına dahil oluyor. türkler, dış dünya ile gerçekleştirdikleri iktisadi işlerde açık veriyorlar, açık işte bu yabancı para ile kapatılıyor. iki: türkler, ürettikleri mal ve hizmetlerin bir kısmını dış dünyaya satıyorlar. ihracat. türkler, içerde mal ve hizmet üretebilmek için dış dünyadan bir kısım mal ve hizmetleri satın alıyorlar. ithalat.

ispanyol iktisadı, batı'ya bağımlı değil. ispanyol iktisadının batı ile ilişkisi var, olur. ispanyol iktisadı, ayakta kalmak için batı iktisadına muhtaç değil. bağımlı, kelime olarak ilişkili ile aynı değil.

türk iktisadının batı iktisadına bağımlı olması, batı'daki bir krizin türkleri etkileyeceği gerçekliğini kendiliğinden yaratır, yarattı.

yoksulluk bir yerde önemli olmayandır, katlanılır, katlanılıyor. yokluk, bambaşka birşey. yoksulluk, iktisadi birşey. yokluk, üç şeyin olmaması, oluşturulmaması. deneyim, sorun ve dünya.

teori ile pratik tek, bir.Bu yazı 1,390 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 4 Temmuz 2012 korku zamanın kaybedilmesidir
  • 4 Nisan 2012 Nietzche bir gelecek tarihçisidir
  • 7 Mart 2012 Mesele Bir Şapka Meselesidir
  • 6 Şubat 2012 Yerliler 1986 Nereye
  • 26 Ocak 2012 Bakış açın yoksa, sen yoksun
  • 9 Ocak 2012 kıyamam sana
  • 22 Kasım 2011 İtalyan Düşü
  • 16 Kasım 2011 evine dön
  • 3 Kasım 2011 İktisatçı
  • 1 Kasım 2011 Arzu
  • 27 Ekim 2011 Ayakta kalmak
  • 11 Ekim 2011 Yöntem
  • 29 Eylül 2011 yalan
  • 16 Temmuz 2011 Kendin olmak bir saldırıdır
  • 22 Haziran 2011 kaçış
  • 26 Mayıs 2011 obama’ya açık mektub
  • 23 Mayıs 2011 kafka’nın dûnyasındayım (*)
  • 18 Mayıs 2011 geçmiş sonradan gelir
  • 14 Mayıs 2011 hakikatin rengi yeşildir
  • 11 Mayıs 2011 halk günü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,257 µs