En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
0 0 0000

Basında sağlık haberleriSağlık, gazetelerin, dergilerin, televizyonların, internet sitelerinin haber konuları içinde yükselen bir yıldız. Artık neredeyse her gazetenin özel sağlık muhabirleri, sağlık editörleri, sağlık köşeleri, hatta sağlık sayfası ve sayfaları var.
Gelin bugün bu haberlerin kaynaklarının neler olduğuna bakalım.

Ünlülerin sağlık haberleri
Politikacı, sinema oyuncusu, manken… gibi ünlülerin hastalıkları her daim gözde konulardır. Hemen o hastalıkla ilgili haberler, hatta yazı dizileri… boy göstermeye başlar gazetelerde.
Başbakanımız sayesinde birçok kişinin hem bel fıtığı hem ‘hipoglisemi’ hakkında neredeyse pratisyen doktor seviyesinde bilgi sahibi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.
Bugüne kadar tüm dünyada ancak 50-60 kişide teşhis edilmiş olan ‘kapiler sızma sendromu’ nu da Mehmet Ali Erbil hakkında çıkan haberlerden öğrenmedik mi?

Her daim güncel haberler 
Kadınlarda istenmeyen tüyler… erkeklerde istenen ama olmayan kıllar… ereksiyon problemleri… kısırlık sorunları.. her daim cazip ve de güncel haber konularıdır. Her gazete, selülite çok iyi geldiği iddia edilen ‘mucize yosun banyosu haberine’  balıklama atlar; çünkü böyle bir haber gözde dizilerden birinin baş rol oyuncusunun havuz başı resmi ile ‘sür manşetlik’ tir.
Ancak, dikkat; son yıllarda ‘diyet haberleri’ cinselliği sollamak üzere. Başyazarsız gazete olabilir, ama ‘uzman diyetisyensiz’ bir gazete hayâl bile edilemez oldu.

Mevsimlerle ilgili haberler
 Bazı haberler mevsimlerle ilgilidir. Bahar geldi mi, alerji; yazın sıcak; sonbaharda nezle, grip, soğuk algınlığı; kışın da zatürree haberleri yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu, haberle havanın uyumlu olmasıdır. 
 Mesela, özene bezene bir sıcak haberi yaparsınız, ‘Aman, sıcak çarpmasına dikkat’ veya ‘Sıcaklar sizi öldürmesin’ diye başlık atarsınız, ama hava bu, güven olur mu? Haberin çıktığı gün bir de bakmışsınız ki, hava kapalı, bulutlu, hatta yağmurlu, bırakın sıcak çarpmasına maruz kalmayı, üşüyorsunuz bile.

Gazete mutfağından kaynaklanan haberler
Her genel yayın yönetmeninin bir hastalığı veya kendine göre  bir hastalık korkusu vardır. Neredeyse her gün kolesterol, hipertansiyon veya anti-aging haberi çıkan bir gazetede, bilin ki genel yayın yönetmeninin ya kolesterolü yüksektir, ya hipertansiyonu vardır veya yaşlanmaktan feci şekilde korkmaktadır.
Yazı işleri müdürlerinin, eşlerinin veya çocuklarının hastalıklarının da haber olma şansı yüksektir. Müdür beyin biraz ateşi çıkmışsa, azıcık burnu akıyor ve boğazı ağrıyorsa, ‘katil grip kapıda’ veya ‘nezle kötü vuruyor’ başlıklı haberler Allah’ ın emri olur.

Hastalık günleri ve kongreler
 Biliyorsunuz artık yılın tümü, Dünya AİDS günü, kanser haftası…gibi bir hastalığa veya bir sağlık sorununa ayrılmış durumda. Yakında hapşıranlar günü, yellenenler haftası ile ilgili haberler de görürseniz şaşırmayın. Amaç, o hastalık hakkında bilgi verirken ‘çaktırmadan’ bir ilacın reklâmını yapan haberler yaratmaktır.
Aynı şekilde giderek artan kongre, seminer, sempozyum gibi toplantıların gayesi de, bilgilendirme örtüsü altında, ilaç reklâmı yapan haberler üretmektir.
Son günlerde ‘rahim ağzı kanseri’ ile ilgili haberlerin patlaması, bu hastalığı önleyici etkisi olduğu ileri sürülen bir aşının reklâmının yapılmasından başka bir şey değildir.

Özel hastane haberleri
 Bir de sayıları her gün hızla artan, hamburgerciler gibi ‘zincir’ oluşturan özel hastanelere ait haberler var. Devlet hastanelerinin acillerinin önünde bir bankta sabahlayan muhabirlerin haberlerinin yerini, özel hastanelerde özel olarak ağırlanan sağlık muhabirlerinin haberleri almaya başladı. Parası çok olan ise bir hastalığı tanıtıyormuş gibi yapıp tam sayfa ‘reklâm haber’ yaptırıyor.Bu yazı 604 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 14 Mayıs 2013 Akademik sahtekârlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 11 Aralık 2012 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 9 Ekim 2012 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 3 Ekim 2012 Burun damlaları ile aldatılıyor muyuz?
  • 2 Ekim 2012 Kimi kime şikâyet edelim?
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 16 Eylül 2012 Mamografi taramalarına karşıyım
  • 10 Eylül 2012 Modern tıbbın son numarası: Aşırı teşhis
  • 8 Eylül 2012 Mamografi kanser riskini arttırıyor
  • 7 Eylül 2012 Benzer ilaç nedir?
  • 28 Ağustos 2012 Meme taraması saç taramaya benzemez
  • 14 Ağustos 2012 Antibakteriyel ürünlerdeki büyük tehlike
  • 6 Ağustos 2012 Sağlıklı suda hiçbir mikrop olmamalıdır
  • 30 Temmuz 2012 Enerji içecekleri yasaklanmalıdır
  • 23 Temmuz 2012 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 10 Temmuz 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 23 Haziran 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 13 Haziran 2012 Ot-Çöp tüccarlarından alacağımız dersler de var
  • 17 Nisan 2012 Sönmez gene döndü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,708 µs