En Sıcak Konular

Tamer Korkmaz


Tamer Korkmaz
0 0 0000

Derin GırtlakABD'de Başkan Richard Nixon'ın istifasıyla sonuçlanan Watergate Skandalı'nın bilgi kaynağı Mark Felt 95 yaşında hayata veda etti.

FBI'ın iki numaralı ismi Felt, Washington'da Demokrat Parti ofislerinin bulunduğu Watergate binasına izinsiz girerek dinleme cihazları yerleştirmeye çalışan beş kişinin tutuklanması olayında (1972) Washington Post muhabirlerine bilgi sızdırarak tarihin gidişatını değiştirmişti.

Bob Woodward ve Carl Bernstein, kendilerine yardım eden Mark Felt'ten haberlerinde "Derin Gırtlak" diye söz ediyorlardı.

Derin Gırtlak'ın kim olduğu hususu uzun yıllar tartışıldı; Alexander Haig'den Baba Bush'a kadar birçok yakıştırma yapıldı.

Felt'in kimliği tam 33 yıl boyunca gizli kaldı, ülkenin en iyi korunan sırları arasında yer aldı.

Woodward-Bernstein ikilisi Derin Gırtlak'ı hiçbir zaman deşifre etmediler.

Sırrın açığa çıkmasından neredeyse umut kesilmişken, -üç yıl önce Mark Felt "torunlarının eğitim masraflarının karşılanması için" Vanity Fair dergisine "Derin Gırtlak bendim!" itirafını yapmıştı.

Bob Woodward "tarihi ifşaat"ın ardından şöyle diyecekti:

"-Bizimkisi güven üzerine kurulu bir dostluktu. Mark Felt kimliğini açıklamasaydı, ben ve gazeteci arkadaşım Bernstein ölene kadar onun adını açıklamayacaktık. Ama artık açıkladı. Evet, Derin Gırtlak Mark Felt'tir."


* * *
İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra FBI'da "Derin ABD'nin en karanlık ismi" Edgar Hoover'ın yanında çalışmaya başlayan Felt zaman içinde FBI'da ikinci adamlığı kadar yükselmişti.

"Efsanevi Patron" Hoover son nefesini verdiğinde, FBI'ın başına geçeceğine kesin gözüyle bakıyordu…

Buna mukabil, Demokrat Parti'ye karşı casusluk faaliyeti peşinde olan ve gizli operasyonların her aşamasında kendi adamlarının bulunmasını isteyen Nixon, FBI başkanlığı için Mark Felt'i tercih etmeyecekti.

Yaşadığı derin hayal kırıklığı Felt'in Nixon'ı bitirmesine yol açtı: FBI'ın gizlilik ilkesine aldırış etmemiş "Derin Gırtlak" peleriniyle siyasi tarihi alt üst eden dinleme skandalının gün ışığına çıkmasını sağlamıştı.

Bir taraftan Beyaz Saray'ın soruşturmayı kapattırmak için FBI'ya yaptığı yoğun baskılara direniyor; diğer yandan büyük bir gizlilikle derin olayı Washington Post muhabirlerine adım adım deşifre ediyordu.


* * *
1972'nin 17 Haziran günü Bob Woodward'a gelen telefonlar Demokrat Parti'nin seçim merkezinde beş kişinin dinleme cihazı yerleştirirken yakalandığını haber veriyordu.

Woodward, iki yıl önce teğmenken gittiği Beyaz Saray'da tanıştığı Mark Felt'e telefonda bu şok haberi sorduğu vakit, Başkan Nixon için geriye sayımın başladığını öngörmesi mümkün değildi.

Felt, gizli görüşmeleri esnasında Woodward-Bernstein ikilisine skandalla ilgili bütün bilgileri sızdırdı; Nixon'ın inkar duvarlarını böylelikle yıkmış oldu.

"Haber kaynağınız için takma bir ad kullanmanız daha uygun olacaktır" diye tembihledi. "Her şeyi anlatan adam" Derin Gırtlak diye anılacaktı.

Washington Post'un bazı yöneticileri bile Woodward'ün haberlerine epeyce bir süre inanmamışlar; "Ne yani, alemin akıllısı sen misin?" diye dudak bükmüşlerdi. Ancak gerçeğin eninde sonunda ortaya çıkmak gibi "kötü" bir huyu vardı.

İki yıl süren "yoğun sinir harbi" eşliğindeki "gazetecilik savaşı"ndan sonra "şafak vakti" gelmişti: Watergate Skandalı hakkındaki her bir gelişmeyi ısrarla reddeden ve olayı örtbas etmeye çabalayan Nixon sonunda (Ağustos 1974) pes etmiş ve utanç içinde istifayı basmıştı.


* * *
Skandalı anlatan -Alan Pakula'nın yönettiği 1976 yapımı "Başkanın Bütün Adamları" filmini şu sıralar herhangi bir ekranda bir kere daha izleyebilirsek ne iyi olur.

yenişafakBu yazı 1,626 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 18 Eylül 2012 Otuz beşe bakla
  • 24 Ağustos 2012 Arkadakiler
  • 17 Ağustos 2012 ''Düğme''li olsun!
  • 10 Ağustos 2012 Kumpas
  • 3 Ağustos 2012 Yıldızın parladığı o sahne
  • 20 Temmuz 2012 Steril
  • 6 Temmuz 2012 Bir ıslık da biz çalalım!
  • 3 Temmuz 2012 Hava sahamıza giren Wall Street J'eti
  • 5 Haziran 2012 Hayal Teknesi!
  • 15 Mayıs 2012 Büyük Satranç Sahnesi!
  • 8 Mayıs 2012 Hükümete ''Tomahawk'' atmışlardı!
  • 4 Mayıs 2012 Gözlerimiz tamamen kapalı!
  • 24 Nisan 2012 ''ABD Karışmadı'' Yalanı
  • 10 Nisan 2012 Kime, ne lazımmış?
  • 6 Nisan 2012 Şapkanın Altındakiler
  • 20 Mart 2012 Hokus, pokus...
  • 6 Mart 2012 Kafasını koparalım, diyorlardı!
  • 28 Şubat 2012 28 Şubat'ın Balans Ayarları!
  • 17 Şubat 2012 Anahtar
  • 14 Şubat 2012 Hedef tahtası

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,115 µs