En Sıcak Konular

Mehmet Ali Birand


Mehmet Ali Birand
0 0 0000

TSK, komutanın çıkışından memnun



Aktütün-Bayraktepe baskını ile ilgili olarak medyada çıkan haberleri hatırlayacaksınız. TARAF gazetesindeki  yayınlanan haberlerle, bu baskınlarda yaşanan ihmaller sonucunda 17  şehit verildiği izlenimini yaratmıştı.
TARAF’ın yayını ardından diğer gazeteler ve TV kanalları tarafından devam ettirilince de, Genelkurmay başkanı Org. Başbuğ, arkasına kuvvet komutanlarını da alıp,  dramatik bir basın açıklamasıyla son derece sert tepki göstermişti. Medyayı uyarmış, PKK’yı başarılı  gösterecek yayınlardan kaçınılmasını istemişti.
Bu açkılama, bu köşe dahil olmak üzere çok eleştiri aldı. Bazıları tarafından “medyaya muhtıra” diye nitelendirildi. Gerçektende, ben dahil toplumun büyük bölümü tarafından olumsuz karşılanmış, hayret uyandırmıştı. Bence de  Komutan hata etmişti. Askerin eleştiriye tahammülü kalmadığı  görüntüsü vermişti.  Hala da aynı kanıdayım.
Aradan geçen süre içinde hem bizzat, hem de Güneydoğu’da ve Genelkurmay’da sürekli temasım olan kaynaklara sordum. Org. Başbuğ’un  konuşmasının oralarda nasıl karşılandığını araştırdım.
Gördüm ki, bizlerin eleştirilerinin aksine, TSK kadroları Komutanı alkışlamışlar.  En  olumlu  yankı ise, bölgedeki tabur ve bölük komutanlarından gelmiş.
“PKK ile mücadeleyi asıl yapanlar tabur ve bölük komutanlarıdır. Tüm sorumluluk onlara aittir. Eğer onlar  yalnız bırakıldıklarını hissederlerse mücadele zaafa uğrar inisiyatif alamazlar. Daha fazla hata yapar, daha çok kayıp vermeye başlarlar” diyen, bölgede savaşmış bir emekli komutan gibi, TSK üst düzey muvazzaflarından da aynı sözleri  duydum.
Org. Başbuğ’un, medyadaki tüm eleştirilere rağmen, bu açıklamanın TSK içindeki yankılarından, bölgedeki tabur ve bölük komutanlarından gelen mesajlardan çok memnun olduğu vurgulanıyor.
“Mesaj belki sizi rahatsız etti, ancak hedefi ve amacı başkaydı. Hedefini buldu, amacına ulaştı” diyen bir yetkili, nedenini de şöyle anlattı:
“...Aktütün-Bayraktepe olayı bir kahramanlık öyküsüdür. Ancak, iletişim hatası sonucu olay fiyaskoya dönüştü. PKK başarı kazanmış gibi göründü... Hayatı pahasına mücadele eden  o tabur ve bölük komutanlarına sahip çıkılmasaydı, terörle mücadelede  büyük  zaaf doğardı...”
Özetle, madalyonun öbür yüzüne bakınca, manzara farklı görülüyor.


Org. Başbuğ'dan bakanlara önemli mesaj
Genelkurmay Başkanı dün ilk defa bir kabine  toplantısına katıldı ve hükümete terör brifingi verdi. Şimdiye kadar benim hatırladığım kadarıyla, böyle bir  uygulama yapılmamıştır. Aslında anormal  bir durum yok. Olağanüstü durumlarda Genelkurmay Başkanlarının, bağlı oldukları sivil otoriteye gidip bilgi vermeleri çok doğaldır. Bizdeki uygulamada, Genelkurmay  Başkanlarının kabineye bilgi  vermesi “Sivillerin ayağına gitmek” gibi yorumlandığı için, Asker-hükümet ilişkisi  hep “ Milli Güvenlik Kurulu” çerçevesinde ele alınmış, görüşmeler hep kabine dışına taşınmıştır.
Dünkü toplantı, eski bir alışkanlık veya eski bir tabunun yıkılması anlamına da geliyor. Asker ilk defa sivil bir hükümetle, terörle mücadele  konusunda kendini özdeşleştirmekten kaçınmıyor. Eskiden tam tersi yaşanırdı. Genelkurmay, sivil otorite ile arasına daima bir mesafe koyar, sivil otoriteden  emir aldığı izleniminin çok fazla yaygınlaşmaması amacıyla adımlarını atardı. Kamuoyunda TSK’nın günlük politikalar dışında, üstünde adeta tarafsız bir BM gözlemcisi konumunda  kalması tercih edilirdi.
Şimdi bu dönem bitmiş görünüyor.
Özellikle AKP’nin iktidara gelmesinden sonra, Sivil-Asker dengesi giderek değişti.  Karşılıklı güç denemeleri  yaşandı ve sonunda yeni bir denge kuruldu.  (Bu konuya başka bir yazımda değinmek istiyorum)
Gelelim dünkü toplantının içeriğine...
Dün akşamki TV haberlerinde ve bugünkü gazetelerde  okumuşsunuzdur. Kimsenin bilmediği, kozmik bilgiler dağıtılmadı. Ancak son derece önemli birkaç mesaj verildi.

1. TERÖR BİTMEYECEK:
Genelkurmay brifinginin  satır aralarındaki en önemli  mesajlardan biri, terörün kolay kolay bitmeyeceği, bu mücadelenin uzun soluklu ve sabır isteyen bir iş  olduğudur.

2. BEKLENTİ YARATMAYALIM:
Diğer bir mesaj, terörle mücadelede eski hataların bırakılması ve kamuoyunda, yerine getirilmesi güç beklentiler yaratılmasıdır. Hem asker, hem de siyasilerin dikkat etmeleri gereken bir husus olan “beklenti üretimi” durdurulmalıdır.

3. BİRLİKTE BAŞARIRIZ:
Türk Silahlı Kuvvetlerindeki diğer önemli bir tutum değişimi, terörle mücadelede sivil otoriteyi daha fazla yanına çekmesi gerektiğini anlaması, TSK’nın nasıl bir mücadele verdiğini Bakanlara bizzat anlatmasının zamanı geldiğini görmesi.
Bu toplantının zaten kamuoyuna verdiği en önemli mesajı “Askerin hükümetle aynı pencereden baktığı, görüş ayrılığı olmadığı ve bundan sonraki mücadelenin de bu anlayışla sürdürüleceği”  olmuştur.
Nihayet, ilk defa bir konuda kavgasız, çekişmesiz birşeyler yapılacağa benziyor...
Doğrusu da budur.

posta



Bu yazı 820 defa okundu.






Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.





  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Eylül 2012 Türkiye, Suriye'de frene basıyor...
  • 25 Temmuz 2012 Türkiye'siz İsrail'in eski etkinliği kalmadı...
  • 20 Temmuz 2012 Esad için yer aranmaya başlandı, ancak henüz kabul eden ülke bulunamadı...
  • 13 Temmuz 2012 Washington Ankara'yı yavaşlatmaya çabalıyor
  • 27 Haziran 2012 Türkiye karizmasını çizdirmedi...
  • 21 Haziran 2012 PKK, vurdukça devre dışı kalıyor...
  • 25 Nisan 2012 23 Nisan müsamelerinden kurtulamayacak mıyız?
  • 19 Nisan 2012 Böyle subay yetiştirirseniz, Darbe'ye hayret etmeyin
  • 2 Mart 2012 ABD raporu: Ermenistan ile ilişkiler açılmalı...
  • 21 Şubat 2012 Bu defa MİT kazandı, ancak dikkat...
  • 9 Şubat 2012 Bırakın dindar nesli, tablet nesli geliyor...
  • 23 Aralık 2011 Biz neden kızıyoruz, asıl Sarkozy utansın...
  • 15 Aralık 2011 Gül 2014'e kadar Çankaya'da...
  • 10 Aralık 2011 Erdoğan çekildi, partinin haline bakın...
  • 30 Kasım 2011 Başbakan'ın ameliyat sonucu saklanmamalı...
  • 27 Ekim 2011 Devlet ne yapsa, bir türlü yaranamıyor...
  • 20 Ekim 2011 Bu açık bir cinayettir, bir savaş ilanıdır
  • 29 Eylül 2011 PKK vuruyor, ancak kışkırtamıyor...
  • 21 Haziran 2011 Erdoğan'ı tarihe asıl Kürt sorunu geçirir...
  • 22 Nisan 2011 Türkiye, BDP'ye sahip çıktı

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,557 µs