En Sıcak Konular

Fehmi Koru


Fehmi Koru
0 0 0000

Bizde böyle olur...İngilizcede 'undo' diye bir fiil var; 'do' (yapmak) fiilinin tam tersi anlama geliyor. Türkçede biraz dolambaçlı anlatabileceğimiz bir eyleme karşılık gelir 'undo' fiili: Yapılmış bir şeyi yapılmamış hale getirmek... Eskiye ait olanın izini bırakmaksızın, bir şeyi sil baştan etmek...

Şu sıralarda bizde olan-biteni en iyi ifade edebilecek fiil 'undo'. 22 Temmuz 2007 tarihinden (bu tarihi Nisan 2007 başına kadar esnetebiliriz) sonra ne olup-bittiyse ülkemizde, hemen hepsi, olmamış hale getirilmek isteniyor.

22 Temmuz seçimi Ak Parti'yi yüzde 47 oyla yeniden iktidar yapmıştı; o iktidar Ak Parti'den geri alınmaya çalışılıyor. Hatta şu sırada, ortada daha fol yok yumurta yokken, 'erken seçim' fısıltıları da işitilmeye başlandı.

Şimdilik kulaklara fısıldanan 'erken seçim' ile elde edilmek istenen Ak Parti iktidarının sona erdirilmesidir; bunu daha kestirmeden sağlayacak süreç Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından yapılan başvuruyla başladı, Anayasa Mahkemesi de davaya bakmayı kararlaştırdı. Başsavcının medyaya verdiği bilgilerden, Ak Parti'nin kapatılacağı, 30-40 kadar partilinin de siyasi yasaklı kılınacağı anlaşılıyor.

Başka ne yapılmıştı 22 Temmuz'dan sonra? MHP'nin de yardımıyla, Ak Parti, toplumun yüzde 70'inin arzusu istikametinde kolları sıvamış ve anayasanın iki maddesinde değişiklik gerçekleştirerek başörtüsü/türban yasağını üniversitelerde bitirmişti. O yapılan da yapılmamış hale getirilecek gibi. Anayasa Mahkemesi önünde bekleyen bir başka dava ile konuyla ilgili anayasa değişiklikleri ters yüz edilebilir.

Başörtüsü konusundaki anayasal düzenlemenin faturasının yalnızca Ak Parti'ye çıkartılmasındaki inceliği de bir kenara not ediniz lütfen.

Güçlü bir biçimde iktidarını pekiştiren Ak Parti Abdullah Gül'ü Cumhurbaşkanı seçerek Çankaya Köşkü'ne çıkarmıştı 22 Temmuz sonrasında... Anayasada, cumhurbaşkanları için, tasarrufları ve söylemlerinden dolayı muhakeme edilemez anlamına, 'sorumsuz' sıfatı kullanılıyor; oysa Anayasa Mahkemesi'nin yedi üyesi iddianamenin Abdullah Gül ile ilgili bölümlerini de benimseyerek ilginç bir hukuki süreç başlatmış oldu.

Orada da niyetin 22 Temmuz'dan sonra meydana gelen en önemli değişikliklerden birini meydana gelmemiş hale getirmek olduğu o kadar belli ki...

Anayasa Mahkemesi üyeleri kendilerini işgal ettikleri konuma getiren makamı yargılamayı kabul etmekle simgesel bir iş de üstlenmiş oldular. Yaşı geldiği için emekli olacak mahkeme üyelerinin yerine atamayı Abdullah Gül yapacak; peki de Cumhurbaşkanı Gül kendisini yargılayacak kişileri seçmiş olmayacak mı? Anayasa Mahkemesi üyeleri Abdullah Gül'ü de Ak Parti davası içine sokarak bazı atamalarını zorlaştırmayı, hatta felce uğratmayı göze almış bulunuyorlar.

Bugünkü tabloya yapılanı yapılmamış hale getirme dışında herhangi bir açıdan yaklaştığınızda neler olup-bittiğini anlamamız zorlaşıyor. Her iki kişiden birinin oyunu almış, ülkeyi altı yıldır yöneten iktidar partisinin kapatılması için, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın, alelacele hazırladığı bir iddianame ile Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasını sözgelimi; ya da Anayasa Mahkemesi'nin anayasada ve yasasında yazılı yetkileri aşan bir karar almasını başka nasıl anlayabiliriz?

Yapılanı yapılmamış hale getirme süreci bu birkaç girişimle sınırlı mı kalacak, yoksa daha başka değişimler de sırada mı? Bu soruya sağlıklı bir cevap verebilmek için şu sıralarda yargıdan çıkacak kararları dikkatle izlemek gerekiyor. Nisan 2007 sonrasında yapılan üst düzey bazı atamalarla ilgili, ya da medyaya yönelik tasarruflar hakkında da geriye dönüşler yaşanabilir.

“Böyle bir şey demokrasilerde olmaz, hayal görüyorsun” diyeniniz çıkarsa, benim verebileceğim cevap yalnızca şu olur: “Doğru söylüyorsunuz, böyle bir şey demokrasilerde olmaz.”

İngilizcede 'undo' sözcüğüyle anlatılanı ifade etmek için Türkçemizde tek bir sözcük de bulunmuyor zaten.


yenişafakBu yazı 713 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ak Parti kongresinin düşündürdükleri...
  • 28 Eylül 2012 Yalan dünya, hem de ne yalan
  • 23 Eylül 2012 Tartışma sağlık alametidir
  • 20 Eylül 2012 Darbeler, CHP ve Deniz Baykal...
  • 18 Eylül 2012 CHP’nin özrünün anlamı
  • 16 Eylül 2012 Hayasızca saldırının düşündürdükleri
  • 11 Eylül 2012 O da bir gün bitecek...
  • 9 Eylül 2012 Ne olur, ne olamaz...
  • 6 Eylül 2012 Suriye politikasına yeniden bakmak
  • 29 Ağustos 2012 Türkiye Pakistan, Hatay da Peşaver değil...
  • 26 Ağustos 2012 Hayatları oyun
  • 19 Ağustos 2012 Orhan Pamuk tiksiniyormuş, ben acıyorum...
  • 14 Ağustos 2012 Milletvekili neden kaçırılır?
  • 12 Ağustos 2012 ‘Yeni gazetecilik’ denen şey
  • 9 Ağustos 2012 Tuzak varsa tedbir nerede?
  • 3 Ağustos 2012 Komutan tanıklık yaptı
  • 31 Temmuz 2012 Abdullah Gül ‘yeniden’ ha, gerçekten mi?
  • 24 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu siyaseti kirli (mi) görüyor
  • 18 Temmuz 2012 CHP’nin Ak Parti açmazı
  • 17 Temmuz 2012 CHP makas değiştirirken...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,117 µs