En Sıcak Konular

Fehmi Koru


Fehmi Koru
0 0 0000

Terörün kendisi bir oyunHepimizin artık iyi bildiğimiz bir gerçeği bir daha hatırlatmak gerekeceğini düşünmezdim: Bugünün dünyasında en kolay gerçekleştirilen işlerin başında 'terör eylemleri' geliyor. Öyle kalabalık bir örgüt yapısına, milyonlarca dolarlık finans kaynağına, kapsamlı uluslararası ilişkilere ihtiyacı yok terörün; takıntılı birkaç kişi buldunuz mu, onları yönlendirerek, ülkeleri sarsacak, global dengeleri değiştirecek sonuçlar almanız mümkün olabiliyor.

Aynı hafta içinde birkaç kez vuran 'PKK damgalı' teröre gösterdiğimiz şaşkınlık da, verdiğimiz tepki de, ardından yapmayı düşündüklerimiz de bu sebeple şaşırtıcı... İstediği an ve istediği yerde 'pıtrak' verecek bir şeydir terör ve bu sebeple de başını kaldırmasına takılmak olağanüstü hatalıdır; ilk yapmamız gereken, terörün neden bizi ve neden bu zamanda vurduğunu düşünmek olmalıydı.

Son 25 yılı mücadeleyle geçirdiğimiz PKK hazır ve her an eylem yapabilecek bir örgüt; ancak gerçeği yine de unutmayalım: Türkiye'yi şu anda sarsan türden eylemleri gerçekleştirmek için elde hazır bir örgüt bulunması gerekmezdi; en başta yazdığım gibi 'takıntılı' birkaç kişi, terör için her zaman yeterlidir. “PKK'yı ortadan kaldıralım” diye sarf ettiğimiz çabayı elbette küçümsüyor değilim, ama PKK'nın ortadan kalkmasıyla Türkiye'nin terör eylemlerine maruz kalmaktan bütünüyle kurtulacağını düşünmenin safdillik olduğunu da bilmeliyiz.

Bir ara “Türkiye bir deprem ülkesi, her an yeni bir depreme hazır olmalıyız” denildi. Ardından, “Türkiye terör hedefi bir ülke” tespiti geldi ve tespitin “Her an yeni bir terör dalgasına hazır olmalıyız” şeklindeki devamını kendimiz getirebildik. Nasıl 'deprem' ile ilgili gerçeğimizi unutuyorsak, 'terör' ile ilgili tespitin de bir kulağımızdan girip ötekinden çıktığı anlaşılıyor.

“Türkiye neden teröre maruz bir ülke?” sorusuna haritaya bakarak cevap vermek mümkün. Dünya sistemi açısından en değerli toprak parçası üzerinde bulunuyoruz ve ulus olarak öyle hemence şekillenmeye gelmeyen bir DNA'mız var; sadece sözle veya bahşişle yönlendirilebilen başkalarından farklı olarak kafamızın dikine gitmeyi tercih ediyoruz. Böyle bir durumda zayıf taraflarımızı hatırlatmaları gerekiyor; bizin en zayıf halkamız da bu: Asker milletiz, ama askerlerimizin burnunun kanamasından bile hoşlanmıyoruz. Terör de o zayıf halkayı hatırlatmanın aracı işte.

Şu sırada başını kaldıran terör 'PKK' damgasıyla yapıyor yapacağını. Belli ki, yönlendirilmek istediğimiz adres PKK ile irtibatlı. PKK'nın Türkiye dışında yuvalandığı bir yer daha var: Kuzey Irak... Öfkemiz ister istemez o adrese yöneliyor böylece ve 'sınır-ötesi operasyon' konusunda hareketlenmek hepimize çok doğal geliyor. İktidarı ve muhalefetiyle bütün siyasiler, aklı başında bildiğimiz yazarlar-çizerler, terör uzmanları, herkes-hepimiz, tek bir ağız olmuşcasına, “Irak'a müdahale” senaryoları yazıyoruz. Asker aylar öncesinden “Siyasi irade olsun, sınır-ötesi operasyona hazırız” mesajını verip duruyor zaten.

Bu durumda “Terör tam da bu havayı yaratmak için vuruyor, istediği de, bizim şimdi davrandığımız türden bir davranış sergilememiz; işi sonuna kadar götürüp sınır-ötesi yollara düşersek, buna en çok terörist sevinecek” demeye kalkışanların sesi fazla işitilmiyor. İşitilse bile, bu türden itirazlarda bulunanların meramlarını anlatabilmesi mümkün mü?

Eylemi bizzat gerçekleştiren teröristin amaçlarının çok ötesinde bir hedefi olduğunu terörün, mutlaka görmeliyiz. 'Teröre karşı mücadele' adıyla topyekün bir savaşın yürütüldüğü günümüz dünyasında, terörün kendisi, uluslararası bir güç dengesi manivelalasıdır artık. Siyasal, ekonomik ve hatta sosyolojik dengeleri önce altüst edecek, sonra da eskisinden farklı biçimde yeniden oluşturabilecek bir manivela...

Bir süredir dünyanın çeşitli köşelerinde yürütülen bu uluslararası oyuna biz de gelecek miyiz?

Soru özellikle terörü ciddiye alanlarımız tarafından önemsenmeli; çünkü kısa süre önce etkisi altına düşmekten kıl payı kurtulduğumuz bu oyuna bu defa kanarsak, hizaya sokulmamız gereken her köşe başında yeni bir terör dalgasından kendimizi alamaz hale gelebiliriz. Teröre bir kez boyun eğen bir ülke başını terör belasından kurtaramaz zira.

Biraz teenni lütfen, biraz daha fazla teenni...

yenişafakBu yazı 501 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ak Parti kongresinin düşündürdükleri...
  • 28 Eylül 2012 Yalan dünya, hem de ne yalan
  • 23 Eylül 2012 Tartışma sağlık alametidir
  • 20 Eylül 2012 Darbeler, CHP ve Deniz Baykal...
  • 18 Eylül 2012 CHP’nin özrünün anlamı
  • 16 Eylül 2012 Hayasızca saldırının düşündürdükleri
  • 11 Eylül 2012 O da bir gün bitecek...
  • 9 Eylül 2012 Ne olur, ne olamaz...
  • 6 Eylül 2012 Suriye politikasına yeniden bakmak
  • 29 Ağustos 2012 Türkiye Pakistan, Hatay da Peşaver değil...
  • 26 Ağustos 2012 Hayatları oyun
  • 19 Ağustos 2012 Orhan Pamuk tiksiniyormuş, ben acıyorum...
  • 14 Ağustos 2012 Milletvekili neden kaçırılır?
  • 12 Ağustos 2012 ‘Yeni gazetecilik’ denen şey
  • 9 Ağustos 2012 Tuzak varsa tedbir nerede?
  • 3 Ağustos 2012 Komutan tanıklık yaptı
  • 31 Temmuz 2012 Abdullah Gül ‘yeniden’ ha, gerçekten mi?
  • 24 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu siyaseti kirli (mi) görüyor
  • 18 Temmuz 2012 CHP’nin Ak Parti açmazı
  • 17 Temmuz 2012 CHP makas değiştirirken...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,455 µs