En Sıcak Konular

Mehmet Barlas


Mehmet Barlas
0 0 0000

Erdoğan ile Gül arasındaki üslup farkları...Rahmetli Kemal Ilıcak'la 1980'lerin başında sohbet ediyorduk. Kemal Ilıcak Süleyman Demirel'i de, Turgut Özal'ı da yakından tanıyan bir kişiydi. Ona "Demirel' le Özal' ı karşılaştırsana" deyince şu cevabı almıştım:
- Süleyman Demirel' e ülke sorunları üzerinde bir soru sorunca, ceketinin göğüs cebinde taşıdığı Anayasa' yı çıkartır. Sorduğun soruya ilişkin Anayasa maddesini bulup, sana okur. Sonra konuya girer. Turgut Özal' a benzer bir soru sorduğunda ise, Turgut Bey, ceketinin göğüs cebinde taşıdığı hesap makinesini çıkartır. Onunla birtakım işlemler yapıp bir sonuca vardıktan sonra, sorduğun sorunun cevabını verir.
Hem Ecevit'in hem Demirel'in kabinelerinde bakanlık yapmış olan Korkut Özal'a "Ecevit' le Demirel' i karşılaştırır mısınız" dediğimde de şu - cevabı almıştım:
- İkisinin de başbakanlığı döneminde piyasada margarin sıkıntısı olmuştu. Başbakan Ecevit' e gidip sorunu anlattığımda, bana Trakya ayçiçeği üreticilerinin sorunlarını, ülkenin genel gidişi üzerindeki düşüncelerini anlattı. Uzun uzun konuştuk. Ama margarin yokluğuna hemen çare olacak bir çözüm üretilmedi o görüşmemizde. Daha sonra Demirel' in başbakanlığında da margarin sıkıntısı olduğunda ona durumu yansıttım. Hemen telefona sarılıp Merkez Bankası' nı aradı ve margarin ithalatının sağlanması için döviz tahsis edilmesi talimatını verdi. Arkasından Ticaret Bakanı'nı arayıp, margarin ithalatçısı firmaların harekete geçirilmesini istedi. Demirel' in yanından ayrıldığımda sorun çözümlenmişti.

ERDOĞAN VE ERBAKAN
Şimdiki Başbakan ve muhtemel cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı geçmiş başbakanlarla karşılaştırmak istediğimde, hem onunla hem de eskilerle çalışmış kişileri bulmak kolay değil. Çünkü Erdoğan da, kadrosu da yeni isimler. Belki onların bazıları, daha önce kabinesinde çalıştıkları Necmettin Erbakan'la Erdoğan'ı karşılaştırabilirler. Ama herhalde bunu yapmaktan kaçınırlar.
Galiba bugün yapılabilecek karşılaştırma, Tayyip Erdoğan Çankaya'ya çıktığında Başbakan olacağı kesin gibi görünen Abdullah Gül ile Erdoğan'ı mukayese etmektir. Bu karşılaştırmayı son beş yıldır bu iki ismi izleyen herkes yapabilir.
Erdoğan çalışkan, takipçi bir kişiliğe sahip. Sadakat ve kadroculuk ise, onun hakim nitelikleri arasında... En yoğun baskılara rağmen kadrosunun üyelerini feda edemiyor. İstanbul Belediye Başkanı olduğu dönemdeki kadrosunun bazı mensupları şimdi bakan. O dönemin belediye görevlileri, şimdi devlet kurumlarının başında. Erdoğan aynı zamanda fevri, çabuk sinirlenen bir kişi. Bazen verilmemesi gereken sözlü tepkiler Erdoğan'ın ağzından kolaylıkla çıkıyor.

SÜRAT VE MARATON
Erdoğan'ın bu arada hesaplı davranışlar sergilediğini de gözlemlemek mümkün. Gereksiz kavgalara girmiyor, güç dengesinin aleyhinde olduğunu hissettiği zamanlarda, geri çekilmesini biliyor. Kurumlarla kavgadan dikkatle kaçınıyor. Hedefine ulaşmanın zamanını erteleyebiliyor.
Abdullah Gül ise, Erdoğan'a oranla sürat değil maraton koşucusu görüntüsü vermekte. Nefesini tutup, aynı tempoda koşusunu sürdürüyor. Çok az sinirleniyor, çok sık tepki vermiyor. Başbakan olduğu takdirde bugünkü bakanlardan hangilerini kabinede tutacağını kimse kestiremiyor. Abdullah Gül'ün de bir takımı olduğu biliniyor. Ama bu takım anlayışının Erdoğan'ınkinden farklı olduğu da biliniyor.
Abdullah Gül başbakan olduğunda Erdoğan'ın başlattığı projelere herhalde devam edilecek. Ama daha sakin bir süreç olacak bu.
Gül Cumhurbaşkanı olur ve Erdoğan başbakan olursa, nasıl bir görüntü ortaya çıkar bilemiyoruz. Bunun için 18 Nisan'ı, yani Cumhurbaşkanı adayının açıklanacağı günü beklememiz gerekiyor.

sabahBu yazı 264 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 29 Eylül 2012 Sakın "Erdoğan'sız AK Parti" hesabı yapmayın!
  • 28 Temmuz 2012 "Büyük Kürdistan" bir Amerikan sorunudur
  • 16 Ocak 2012 Kıbrıs'ı da Kwai Köprüsü'ne benzetmedik mi?
  • 9 Ocak 2012 Orta yaş sınırı yükselirken artık kimse yaşlanmayacak mı?
  • 4 Ocak 2012 AK Parti başarılı olursa tüm Türkiye başarılı olacaktır
  • 29 Ekim 2011 Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun
  • 31 Ağustos 2011 Yeniden açılım günlerinin üslubuna dönülmelidir
  • 17 Temmuz 2011 Asıl sorunumuz acaba ''Şarklılık'' mı?
  • 9 Temmuz 2011 Siz değişmezseniz koşullar sizi değiştirir...
  • 26 Şubat 2011 İktidar iddiası bulunmayan muhalefet olur mu?
  • 25 Kasım 2010 CHP'nin sivil paşalarının sivil darbe ürküntüsü...
  • 11 Ekim 2010 Kılıçdaroğlu'nun önündeki tarihi fırsat
  • 22 Eylül 2010 Sentetik beyaz Türklerin dayanılmaz hafifliği
  • 11 Eylül 2010 Kim yalancı? Anayasa Mahkemesi mi, CHP lideri mi?
  • 9 Eylül 2010 İktidarı 'Evet' mi yoksa 'Hayır' mı güçlendirir?
  • 28 Haziran 2010 Üslubu tırmandırınca kelimeler kifayetsiz kalabilir
  • 12 Haziran 2010 Yeni dünyada eksen de merkez de farklı yerlerdeler
  • 7 Mayıs 2010 Teşekküre karşı benden de bir teşekkür...
  • 5 Ocak 2009 Basın ''Medya'' olmadan önce kol kırılır yen içinde kalırdı...
  • 3 Kasım 2008 Türk demokrasisinin sabırla imtihanında geçer not alabilecek miyiz?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,326 µs